No Smoking Day відзначається щорічно в третій четвер листопада в більшості країн світу.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням.
Мета Міжнародного дня відмови від паління — сприяти зниженню поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.
Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але через деякий час знову почали курити.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на сьогодні у світі налічується понад 1 млрд курців, серед них майже 200 млн жінок. Причому тенденція до збільшення кількості курців спостерігається саме серед дівчат
Україна – серед перших за кількістю викурених цигарок на людину.
За даними експертів ВООЗ, ця шкідлива звичка викликає в Україні 100-110 тисяч смертей щорічно. Людина, яка палить, втрачає, в середньому, щонайменше 13,2 року свого життя. Україна випереджає більшість країн Європи за кількістю курців. В нашій країні палить близько 9 мільйонів мешканців. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Більш як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років. Курить кожна третя-четверта жінка репродуктивного віку (20-39 років). Це говорить про те, що в нашій країні ця проблема сягнула розмірів епідемії. Особлива небезпека у тому, що все більше до тютюнопаління долучаються діти. За неофіційними даними сьогодні курять близько 17% школярів.
За даними ВООЗ вживання тютюну – друга причина смертей у світі. Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. Кожних 8 секунд на земній кулі помирає людина з цієї причини. Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини буде помирати понад 10 млн. чоловік.
Крім нікотину, під час паління на організм негативно впливають й інші речовини:
– чадний газ, який утворює з гемоглобіном стійку сполуку карбоксигемоглобін, після чого зменшується здатність крові переносити кисень;
– недоокислені ароматичні сполуки та вуглеводні сполуки, зокрема бензапірен, який є сильним канцерогеном;
– смоли, які також є канцерогенами;
– важкі метали та радіоактивні речовини, які потрапляють у рослину із грунту, а потім під час згоряння з димом надходять у дихальні шляхи і всмоктуються у кров.
Органи дихання першими приймають на себе тютюнову атаку. І страждають вони найбільш часто. Проходячи через дихальні шляхи, тютюновий дим викликає подразнення, а згодом запалення слизових оболонок зіва, носоглотки, трахеї бронхів, а також легеневих альвеол. Постійне подразнення слизової оболонки бронхів може спровокувати розвиток бронхіальної астми, а хронічне запалення верхніх дихальних шляхів – хронічний бронхіт, що супроводжується виснажливим кашлем. Встановлений також зв’язок між курінням і частотою захворювань на рак губи, язика, гортані, трахеї.
В останнє десятиліття все більше занепокоєння вчених і практичних лікарів викликає згубний вплив тютюнового диму на серцево-судинну систему. Підраховано, що серце людини, яка палить, робить за добу на 12-15 тисяч скорочень більше, ніж серце некурящого. Це веде до передчасного зношування серцевого м’яза. Крім того, міокард не отримує тієї кількості кисню, яка необхідна йому при такій інтенсивній роботі, оскільки спазмуються коронарні судини курця і, отже, приплив крові по них дуже ускладнений. Крім того, кров, що циркулює в організмі курця, бідна киснем. Все це сприяє ранньому розвитку ішемічної хвороби серця у курців. Тому серед факторів ризику інфаркту міокарда фахівці одним з перших називають куріння.
У любителів тютюну набагато важче, ніж у некурящих, протікає гіпертонічна хвороба: більш часто ускладнюється гіпертонічним кризом та інсультами.
Куріння є одним з основних причин розвитку такого важкого захворювання, як облітеруючий ендартеріїт. При цій хворобі уражається судинна система ніг, іноді аж до повної облітерації (закриття просвіту) судин і виникнення гангрени. У людей, які не курять, це захворювання зустрічається вкрай рідко.
Нікотин та інші компоненти тютюну вражають також органи травлення. У людини, яка курить багато і протягом тривалого часу, судини шлунка перебувають у стані постійного спазму. У результаті тканини погано забезпечуються киснем і живильними речовинами, порушується секреція шлункового соку. В результаті – гастрит або виразкова хвороба.
Згубно впливає куріння на вагітну жінку – під час вагітності негативний вплив паління виявляється значно швидше, і особливо по відношенню до дитини, що розвивається.
Під впливом куріння знижується також і гострота зору. Вчені багато років говорили про шкоду куріння для очей, але тільки сучасні дослідження змогли підтвердити гірку для курців правду: речовини, що містяться в сигареті дійсно небезпечні для зору, через них порушується кровопостачання судинної оболонки та сітківки ока.
Куріння завдає шкоди не лише фізичному, але і психологічному здоров’ю. Курці нервово виснажені більше, ніж інші. Вони розхитують свою нервову систему, живучи від сигарети до сигарети і готові спалахнути по незначному приводу. Внаслідок порушення правильного перебігу нервових процесів людина стає дратівливою, погано харчується. Куріння уповільнює реакції, робить їх менш чіткими. Слабшають увага, пам’ять, знижується інтелект.
Враховуючи ці реалії, стає очевидним бажання багатьох людей стати на шлях здорового способу життя і вчити цього своїх дітей, пишуть на сайті “Івано-Франківського обласного лабораторного центру міністерства охорони здоров’я України”.
Згідно Закону України від 12.05.2012р. № 4844 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», з 16 грудня 2012 р. заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях та на території навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, закладів охорони здоров’я, у приміщеннях об’єктів культурного призначення та органів державної влади і місцевого самоврядування, інших державних установ; на стаціонарно обладнаних зупинках транспортних засобів. Відводити місця для куріння в цих місцях заборонено. Проте, зазвичай ми стикаємося із ситуацією, коли місце для некурців визначається пересувною табличкою.
Тому для кожного з нас важливо задуматися, що важливіше – здоров’я чи сумнівне задоволення. І якщо у когось із людей, що курять, десь глибоко дозрівало бажання розпрощатись з тютюном, то чому б не зробити це саме сьогодні?