“Молода Просвіта” презентувала закордоном та в Україні графічну новелу про війну і виставку портретів українців (ФОТО)

Автор: Турій Роман

29 Mar, 2023 09:17

Поділитись публікацією
“Молода Просвіта” презентувала закордоном та в Україні графічну новелу про війну і виставку портретів українців (ФОТО)

До річниці повномасштабної війни Івано-Франківська обласна організація “Молода Просвіта” побувала у трьох сусідніх країнах і шести обласних центрах заходу України, де презентувала графічну новелу “На межі”, а також виставку портретів та історій людей “Втрачений дім”.

Створила культурно-просвітницькі видання команда за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Через розроблені продукти з історіями постраждалих, громадські діячі намагаються говорити про складні та чутливі проблеми цивільного населення у час воєнного стану, пише Галка.

“За рік українці звикли жити у реальності повномасштабної війни. Закордоном також уже не так гучно звучать питання агресії Росії. Новин менше, українських біженців на кордонах немає, але це не означає, що на наші домівки перестали запускати ракети та звільнили відібрану землю.Тому ми продовжуємо говорити про руйнівні наслідки російського вторгнення через розроблені матеріали як з українцями, так й іноземцями, щоб протидіяти пропаганді загарбника та звертати увагу на необхідність далі підтримувати Україну”, – наголосила керівниця “Молодої Просвіти” Євгенія Бардяк.

Закордоном команда презентувала історії постраждалих людей у столицях Молдови, Румунії та Угорщини. Усі матеріали було перекладено також на англійську, румунську та угорську мови. У Кишиневі для організаторів додатковим викликом стали внутрішні протести під Парламентом, що відбулися якраз у час проведення заходу. Супроводжувалися вони перекриттям вулиць й зупинкою транспорту. Попри це, презентація все ж відбулася за участі декількох десятків місцевих жителів та представників української діаспори. Відвідав захід також посол України в Молдові Марко Шевченко. За його словами, Молдова прийняла чимало наших людей і Україна за це щиро вдячна, а таких продуктів, що розповідають про страждання простих українців, необхідно тут якомога більше. Вони є дієвим інструментом для порозуміння.

В Угорщині презентувала доробки команда не тільки в Будапешті, а й у місті Сєчень, що на півночі країни. Тут долучилися до події місцева угорська молодь та освітяни. Українська діаспора зазначила, що не вистачає інформаційних матеріалів про війну в Україні. І особливо цінно, коли така інформація подається ще й на угорській мові.

В Україні заходи відбулися у шести містах: Тернопіль, Чернівці, Ужгород, Львів, Луцьк і Рівне. Локаціями були заклади післядипломної освіти, бібліотека, молодіжний центр, музей і навіть сцена театру.

Разом з “Молодою Просвітою” презентував доробки й герой виставки “Втрачений дім” Володимир Приходько з Маріуполя. Чоловіку більше 70-и років, але як він сам розповів, не побоявся вирушити у тривалу дорогу, бо треба розповідати про війну: “Я спершу сумнівався чи їхати, але поміркував, що люди мають знати правду. Для цього недостатньо того, що показують у новинах. Бо з екрана телевізора проблеми виглядають далекими, а коли я ділюся своєю історією тут і зараз, одразу бачу емоції”.

Заходи в Україні відвідали багато студентів та освітян. Останні відзначили, що графічна новела “На межі” може стати якісним навчальним матеріалом у школах й університетах. Чимало примірників уже передали у бібліотеки та у навчальні класи.

Графічну новелу розробили до річниці розгортання Росією повномасштабної війни в Україні. До видання увійшло десять історій, написаних і намальованих на основі реальних розповідей 22 людей, які є героями виставки “Втрачений дім”.

Читайте також: Від гуманітарних місій до підтримки інтеграції населення: як зараз працює “Молода Просвіта” (ФОТО)