Музею Гуцульщини у Коломиї повернули стародрук, втрачений 70 років тому (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

22 Лип, 2022 17:12

Поділитись публікацією
Музею Гуцульщини у Коломиї повернули стародрук, втрачений 70 років тому (ФОТО)
До Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського повернувся експонат, втрачений сім чи вісім десятиліть тому.

Про це розповіли на сторінці музею у фейсбук, інформує “Галка”.
 
Доцент кафедри історії України і методики викладання історії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олег Єгрешій виявив старовинну богослужбову книжку з відбитком на форзаці овальної печатки «Український народний музей «Гуцульщина» імені о. Йосафата Кобринського в Коломиї». Такою печаткою користувалися в музеї у дорадянський час.
 
Низку музейних експонатів було втрачено під час відступу ворожих військ 1944 року (понад 240 предметів). Однак незрівнянно більше експонатів розграбували або знищили під час різноманітних цензурно-ідеологічних «чисток» у музеї, які тривали від кінця 1940-х – до середини 1950-х років. Це і збірка сфрагістики (печатки доби ЗУНР), і зброя (зокрема, шабля полковник Армії УНР, очільника Кримської операції проти більшовиків Петра Болбочана), і колекція марок, і твори сакрального мистецтва тощо. «Чистка» торкнулася й бібліотеки. Багато зразків друкованої продукції або було спалено в дворі музею, або вивезено на папірню у селі Дятьківцях (Коломийська паперова фабрика) і перероблено на картон і сірий обгортковий папір. Це сотні книжок, підшивки журналів, газет, листівки, плакати, карти.
 
Одним з небагатьох врятованих від знищення видань і є подарована (повернена) музеєві Олегом Єгрешієм книжка. Книжка належить до відомого типу збірників, які мають загальну назву діяння апостолів. Розпочинається вона з передмови, де церковнослов’янською мовою описано історію цього видання. Там же знаходимо рік видання: 7284-й від створення світу, або 1784 рік від Різдва Христового.
 
Отже, книжка з кінця вісімнадцятого століття, їй майже 250 років. Розпочинається текст зі «Сказання святого Єпіфанія Кіпрського, о дванадцяти святих апостолах». Святий Єпіфаній Кіпрський або Саламінський (310 – 403) – один з ранніх Отців Церкви, палестинський святий, монах, єпископ міста Саламін на Кіпрі, письменник, богослов-полеміст. Святий і Православної, і Католицької церков.
 
Науковці музею й університету при передачі книжки провели атрибуцію видання і спільно відновили її історію.
 
Видано книжку 1784 року в межах Російської імперії. Подібні видання не були рідкістю і в Галичині, яка тоді належала до Речі Посполитої. Попередні власники – Микола Головач і священник Іван Самолевич. Їхні імена вказані на форзаці, поряд з музейною печаткою. Причому першим власником був Микола Головач (його прізвище перекреслено), а потім уже Іван Самолевич. Головач був світською, а не духовною особою.
 
А от Іван (або як пишуть шематизми – Іоанн) Самолевич був священником. Народився 1888 року. 1911 року вступив на навчання до Духовної семінарії і ліцею імені святого Іоанна Золотоустого в Станиславові (курс навчання – чотири роки). Відомо, що 1925 року працював у селі Похівка Богородчанського деканату (експозитура, вів метрики). Від 1927 року і принаймні до 1938 був парохом у селах Снятинщини. Стало працював у Белелуї і Красноставцях, а також (1927–1929 років) доїздив до Задубрівців. Є інформація про те, що працював також у Молодятині. Невідомо, як і коли саме книжка стала надбанням музею. На ній немає інвентарного номера.
 
Подальшу, повоєнну історію книжки, відтворив Олег Єгрешій. У 1950-х роках це видання опинилося у підпільного священника Української греко-католицької церкви Ярослава Сірецького, який у той час був учителем у селі Дятьківцях біля Коломиї (від 1958 року село увійшло до складу Коломиї). Очевидно книжку врятували від знищення на паперовій фабриці в Дятьківцях. У 1957 році отця Ярослава Сірецького заарештували і протягом 1957–1964 років він перебував у таборах у Мордовії. Після його смерті, 1990 року, книга потрапила до двоюрідного брата священника – Володимира Сірецького. Ну а від нього книжку отримав Олег Єгрешій.
 
Поверненню експоната з музейної збірки, який має цікаву історію, в музеї зраділи. Книжку Олег Єгрешій у присутності науковців повернув генеральному директорові Національного музею Ярославі Ткачук. Її одразу ж передали головному охоронцеві фондів музею Марії Тищенко, аби внести повернений експонат у музейні реєстри і знайти для неї місце у колекції стародруків та рідкісних видань.