Музей терору 1947-1953 років планують створити у Брошневі-Осаді
05 Бер, 2018 13:02
У Брошневі-Осаді планують створити музей терору 1947-1953 років. План дій і заходів спроектували під час науково-практичної конференції, яка відбулася у Брошнів-Осадському Народному домі.
Читайте також: 30 літрів крові здали франківські медики для військових (ФОТО)
Депутати обласної ради, заступник голови районної ради, представники влади Брошнів-Осадської ОТГ, громадські діячі, науковці, історики, митці, свідки тих страшних подій, їхні родичі та інші небайдужі жителі об’єднаної територіальної громади зустрілися, щоб обговорити та виокремити основні завдання, написали у спільноті Брошнів-Осадська об’єднана територіальна громада.
Як наголосив голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів, створити музей пам’яті про ті страшні часи сталінських репресій і переслідувань – його святий обов’язок перед родиною і перед Україною. У 1946-47 рр. разом з іншими українцями були виселені його бабуся, дідусь і тітка, а мама уже народилася на засланні. «А ще, окрім відновлення історичної справедливості, історичної пам’яті, це місце людських поневірянь неодмінно зацікавить туристів, – переконаний Н.Іванів. Він також відзначив, що у Брошневі-Осаді ще й досі залишився один із «бараків», де був пересильний пункт, а це хоч і мовчазний, та дуже вагомий свідок історії.
Начальник районного управління культури Володимир Борович висвітлив історичні факти про пересильний пункт у Брошневі-Осаді, де утримували близько 500 чоловік, та запросив до слова очевидців тих подій. Очільник районного управління культури захід побудував так, щоб викристалізувалося логічне бачення послідовних дій, спрямованих на реалізацію задуманого.
Заступник директора навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Олег Вівчаренко пригадав, як ще зовсім маленьким, у чотири роки, потрапив у пересильний пункт.
«Ми дещо припізнилися, бо вже мало є тих людей, які можуть щось розповісти, дати свідчення, тому варто поспішати», – наголосив О.Вівчаренко.
Про страшні поневіряння розповів і Богдан Маланій. Він пригадав, як уже з пересильного пункту людей відправляли у концентраційні табори. Ця так звана «мандрівка» у «товарняках» тривала півтора місяця. Українці не витримували і помирали від спраги, голоду та хворіб. Про місце пам’яті говорили депутат Брошнів-Осадської ОТГ Володимир Савчук, підприємець Роман Новицький, голова Брошнів-Осадського осередку братства ОУН-УПА Григорій Mостиський.
Заслужений діяч мистецтв України, доцент Української академії друкарства Володимир Ропецький акцентував увагу на тому, що ми не повинні в скорботі плакати над минулим, а говорити про силу духу української нації та показати винуватця цього злочину.
Депутат обласної ради, професор кафедри теорії та історії держави і права Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Сергій Адамович наголосив, що цей музей –пересильний пункт – унікальна річ не тільки для громади чи Прикарпаття, але й для всієї України, бо аналогічних комплексів у нашій державі немає.
«Це місце пам’яті буде працювати, бо Брошнів-Осада – зручне місце для туристів. А це дуже важливо. Я вірю, що цей комплекс буде», – наголосив С.Адамович.
І завершуючи зустріч Володимир Борович зачитав склад оргкомітету робочої групи зі створення музейного комплексу «Пересильний пункт смт. Брошнів-Осада 1947-1953 років», до складу якого увійшли такі поважні особистості як народний депутат України Анатолій Дирів, голова ОДА Олег Гончарук, голова облради Олександр Сич та ін.