«Ми не відчули втоми від України, є лише шалене бажання допомогти», – академік Василь Чехун

Автор: Андрій Макітра

17 Сер, 2023 16:52

Поділитись публікацією
«Ми не відчули втоми від України, є лише шалене бажання допомогти», – академік Василь Чехун

На початку серпня волонтери #SaveUkraineNow передали на передову важливі медичні товари — оклюзійні наліпки вартістю 400 тисяч гривень. Це сталося завдяки активній участі благодійника, відомого українського онколога, Академіка Василя Федоровича Чехуна, який допоміг переконати колег-учасників Генеральної Асамблеї OECI (Organisation of European Cancer Institutes) підтримати придбання медичних засобів для прикарпатських військових.

Про це пише “Галка” з посиланням на інтерв’ю “SaveUkraineNow”.

Василю Федоровичу, як ви дізналися про роботу івано-франківського Координаційного центру #SaveUkraineNow та чому вирішили допомогти саме прикарпатським військовим? 

Я про цей фонд дізнався від колег та друзів. Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології має давні партнерські стосунки з командою юридичної компанії MORIS (ред. співзасновники та партнери #SaveUkraineNow). У мирний час ми співпрацювали з ними щодо різних проектів. Тому ми підтримали цю ініціативу, адже розуміємо, як це важливо сьогодні.

Як часто до вас звертаються із подібними запитами? 

Насправді окрім нашої основної діяльності, як медиків і науковців, ми системно допомагаємо з медичним забезпеченням з 2014 року. 

Коли розпочався гарячий, важкий період повномасштабної війни, ми активно співпрацювали, як з військовими госпіталями, так і з гуманітарним напрямком — медичними онкологічними центрами та іншими медичними закладами. Мова йде не тільки про допомогу медикаментами та медичними товарами, а й про різноманітні засоби гігієни, витратні матеріали, які дуже потрібні і військовим, і цивільним. 

Щодо оклюзійних наліпок — це був конкретний запит від військових та #SaveUkraineNow(SUN). Ми зі свого боку допомогли залучити кошти.

Як вдалося заручитися підтримкою колег з Європи? І загалом, чи охоче європейські онкологи погодилися допомогти військовим?

Ми спілкуємося між собою, і на офіційному рівні, і в приватних розмовах. Колеги-онкологи знають про наші проблеми. Вони знають, які складнощі виникають на полі бою, при політравмах, знають наскільки критичною є така допомога для поранених військових. Тому взагалі не виникало питань «допомагати, чи не допомагати військовим», ми відчували й відчуваємо потужну підтримку. 

Ми звернулися до Генеральної асамблеї ECI із пропозицією підтримати цю ідею, і вони одноголосно проголосували «за». Дуже радий, що нам все вдалося.

Розкажіть про засідання Генеральної Асамблеї онкологічних інститутів країн Європи OECI (Organisation of European Cancer Institutes)? Що це за захід і чому він був знаковим для України саме цього року?  

Це найбільший європейський онкологічний форум. Цьогорічне 45-те засідання Асамблеї проходило 14-16 червня в Парижі та зібрало понад 130 провідних профільних установ, це близько 500 фахівців з усієї Європи. Цього року ми мали унікальну подію — пленарне засідання, присвячене  питанням підготовки онкологічної служби України на шляху руху до Європейського Союзу. Я мав честь головувати на ньому разом з президентом ОЕСІ Тьєрі Філіпом. З вітанням до учасників зверталися Міністр охорони здоров’я Франції Франсуа Браун та заступник Міністра охорони здоров’я України Сергій Дубров.

Маю сказати, що такої колосальної підтримки до нас, до України, я не відчував ніколи. Це було неймовірно приємне відчуття такої енергетики, такого емоційного підйому. Звучали слова «Слава Україні». Велетенська аудиторія аплодувала Україні стоячи. Вперше за багато років нам відкрито говорили, що Україна вже є частиною ЄС, що нас раді там бачити.

Зараз багато говорять про «втому від України у Європі», яке у вас враження? 

Ми не відчували жодної втоми від України. Відчувалося лиш шалене бажання допомоги, підтримати. 

Зараз наше завдання, як держави, виправдати цю довіру, не втратити шанс якісно інтегруватися в Європу, інтегруватися в європейську онкологічну систему. Нам потрібно провести відповідні реформи, трансформувати та оптимізувати мережі онкологічної інфраструктури в Україні. Це унікальна нагода для нас.

Розкажіть, будь ласка, над чим працюєте зараз у вашій організації? 

Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України займається широким колом проблем. 

Насамперед, наші дослідження спрямовані на встановлення причин виникнення раку, розробку ранніх методів його виявлення та моніторингу перебігу хвороби. Що дуже важливо для впровадження підбору індивідуальних методів лікування онкологічних хворих та пошуку шляхів зниження токсичних ефектів хіміопроменевої терапії.  

Сьогодні, за умов впливу факторів війни, ми звертаємо особливу увагу на роль стресорних факторів, мікробіоти та інших причин виникнення раку. У тому числі, ми досліджуємо зростання цієї патології у молодих людей та вивчаємо причини агресивності його перебігу.

Також у наших дослідженнях ми значну увагу приділяємо проектам присвяченим захисту від наслідків техногенних катастроф та військової агресії.

Знаєте, так склалося, що у своїй кандидатській роботі я досліджував використання сорбентів для зменшення токсичних ефектів у протипухлинній хіміотерапії. Першочергово ці сорбенти розроблялися, щоб знизити наслідки ядерних вибухів. Через сьогоднішні виклики і нові ядерні загрози від ворога, до цих розробок можна повернутися. 

Дуже сподіваюся, що наші наукові напрацювання будуть корисними для наших людей у цей непростий час. 

Чи плануєте ще схожі благодійні проекти для військових? 

Ми, як організація, і я особисто, не збираємося зупинятися, будемо допомагати чим зможемо, доки це буде потрібно. 

Довідково: 

Василь Федорович Чехун — український онколог, радіобіолог, дійсний член НАН України (з 6 травня 2006 року, за спеціальністю Експериментальна онкологія, відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології). Після закінчення в 1980 році лікувального факультету Київського медичного інституту імені Олександра Богомольця, був спрямований на наукову роботу в Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України, де пройшов шлях до директора. Вивчав молекулярні механізми формування резистентності до лікарських засобів, методи прогнозування індивідуальної переносимості злоякісного процесу та оптимізації протипухлинної терапії.

Читайте також: Оновлений стоматкабінет запрацював у 114 авіабригаді (ФОТО)