Мирослав Лаюк презентував в Івано-Франківську книжку про Бахмут (ФОТО)

Автор: Іра Блаженко

11 Бер, 2024 11:11

Поділитись публікацією
Мирослав Лаюк презентував в Івано-Франківську книжку про Бахмут (ФОТО)

9 березня в Івано-Франківську Мирослав Лаюк презентував книжку “Бахмут”, що вийшла в грудні у видавництві Ukraїner.

Письменник Мирослав Лаюк та фотограф Данило Павлов працюють спільно, документуючи злочини війни. Одна із їхніх поїздок в Бахмут стала книжкою. Мирослав каже, що писати її не планував. Попередньо мав підготувати репортаж на 10 сторінок, та текст був більший у кілька разів. Так, у книжці “Бахмут“ містяться розповіді про артилеристів, зенітників, медиків…

“В основу книжки лягла історія 86-літньої пані Олександри, яку ми зустріли на Новий рік, коли приїздили писати репортаж. Це було із 2022 на 2023 рік. Тоді ж запам’яталася остання бригада рятувальників. За всіма протоколами вони мали виїхати, та вони лишалися, бо відчували, що можуть щось зробити. За різними підрахунками у місті було ще близько 10 тисяч осіб, це 10% від всього населення. Там були діти та старі немічні люди.

Одна з них – пані Олександра, яка йшла із порожніми бутлями від води. Вона ділилася, що коли горіли сусідні квартири в її домі, то їй це було до душі, бо вона притулялася до стіни, і так вона грілася, коли були морози. Вона сказала, щоб ми подзвонили її синові. Виявляється, він виїхав у червні 2022. Я не розумів, чому він її не забрав, та потім ми дізналися, що він тоді відчував сильну слабкість і виявилося, що в нього була остання стадія раку”, – ділиться автор.

Після публікації статті про Бахмут, до Мирослава звернулася дочка пані Олександри, що проживає закордоном. Жінка  попросила вмовити та вивести її матір, якщо він ще буде у Бахмуті. Дочка жінки повідомила, що пані Олександру поранено. Мирослав та Данило знайшли її у Костянтинівці й вивезли у Київ.

“Вона відчувала себе українською душею Бахмута. Тобто, якщо вона виїде, то місто впаде. Вона не дарма себе такою вважала, бо як потім виявилося у 2014, коли містом ходили колаборанти, вона виходила на одиночні протести з українськими плакатами. Тоді на неї плювали”, — каже Мирослав Лаюк.

Книжка “Бахмут” складається із двох частин: репортажної та есеїв із роздумами про історії, що фіксував автор.

Лаюк наголосив, що писати такі книжки потрібно негайно, бо на відміну від роботи в медіа, такі матеріали будуть довгостроковими.

“Репортажист не тільки фіксує, а й створює факт памʼяті. І це дуже проста відповідь на питання, для чого писати книжку про Бахмут”, — каже письменник.

Мирослав ділиться, що зараз у видавництві готують другий тираж й ведуться перемовини щодо перекладів.

Незабаром на “Галці” вийде інтервʼю з автором про роботу його, як воєнного репортера та книжку “Бахмут”.

Довідково: Мирослав Лаюк — український письменник.

Народився 31 липня 1990 року в селі Смодна Косівського району Івано-Франківської області. Закінчив Національний університет «Києво-Могилянська академія». У 2018 році став PhD в галузі філософії та літератури, а також кандидатом філологічних наук та викладачем кафедри літературознавства НаУКМА.

Читайте також: Четверо прикарпатських авторів потрапили до списків української літературної премії від BBC