Митці з 32 країн показали свої роботи на виставці текстилю “Скіфія” у Франківську (ФОТО)
05 Чер, 2024 16:47
З 4 до 18 червня в Івано-Франківську проходить 15-та міжнародна виставка художнього текстилю «Скіфія». Роботи митців із 32 країн експонуються у двох локаціях.
Про це пише “Галка” з відкриття виставки.
Цьогоріч свої роботи представили 115 авторів із 32 країн світу, серед яких Румунія, Польща, Литва, Україна, Японія, США та інші. Частина робіт виконані за допомогою традиційних технік: валяння, вишивка, малювання по тканині, папір. А також є експериментальні, як триптих української мисткині Наталки Шимін. Її робота – обгорткова бульбашкова плівка, де у пухирці вставлена тканина, що створює візерунок.
Вперше захід був організований приблизно 30 років тому 1996 року в Херсоні, і саме тому він має назву Скіфія, адже регіон пов’язують зі скіфською культурою, яка мала багату історію художнього текстилю. Організатори виставки – Андрій Шнайдер та Людмила Єгорова. Їхня дочка Анастасія Шнайдер вперше бере участь, як головна організаторка та розповідає про особливості виставки:
«Роботи обирає професійне журі, а це означає, що вони відповідають різним критеріям. Головне ідея – щоб робота про щось говорила, а технічні якості мають відповідати високому рівню. Цікаво бачити ідею і те, що хвилює авторів. Є така світова практика, що організатори призначають тему виставки і автори вимушені працювати саме на цю тему, але ми ніколи не призначаємо теми, бо вважаємо, що це обмежує творчу людину. Тут в кожній роботі своя історія і кожен автор вирішує сам, що він хоче сказати і якими засобами».
Мисткиня, яка працює з текстилем, Наталка Шимін понад сім разів брала участь у виставці «Скіфія». Її перша робота, створена понад 20 років тому, брала участь у багатьох міжнародних виставках — в академії мистецтв Польщі, в Лодзі та Литві. Авторка розповідає, що коли пересилає цю роботу за кордон, не всі одразу розуміють, що це і є твір мистецтва, адже. на перший погляд – це звичайна бульбашкова плівка.
Ідея роботи виникла, коли її чоловік-художник знайшов у під’їзді килимок виконаний у техніці старого традиційного ткання, об який люди витирали ноги. Це дуже вразило подружжя, тому пані Наталка створила цю роботу.
«Коли мій погляд мій впав на плівку, відбулася “хімія”. Недовговічність того матеріалу, недовговічність арту, те що, відбувалося з тим килимком… Все це об’єдналося для мене в конкретну тему, як у нас все щезає і розсипається, а потім ми шкодуємо. І я пішла в техніку сучасного вираження. І та плівка для мене була дивовижною несподіванкою, вона пережила дуже багато виставок і виявилася тривкою. Цей триптих подорожує країнами, здавалося б, що він вже мав би знищитися, а він живучий. Своєю роботою я наголошую на моменті збереження нашої культури, як відштовхуючись від традиційного, можна створювати сучасне мистецтво», – каже Наталка Шимін.
Виставку можна переглянути у двох локаціях:
- вул. Галицька, 4А (Ратуша)
- просп. Незалежності, 54 (виставкова зала Спілки художників)
Текст та фото Єлизавети Нечипуренко