На Долинщині проходить патріотичний фестиваль “Яворина-2021”
18 Лип, 2021 17:15
Протягом 16-17 липня в урочищі Розтоки поблизу села Липа Витвицької громади проходить фестиваль патріотичної пісні “Яворина ‒ 2017”
Тож на два дні до підніжжя гори Яворина з’їхалися патріоти з різних куточків України. Цьогоріч тут зустріти гостей не тільки із західних областей, а й Полтавщини, Київщини, Дніпропетровщини, Кропивницького, Донеччини, Харківщини, інших.
У програмі – змагання з волейболу, шахів, перетягування канату, фестиваль патріотичної пісні, запалення повстанської ватри. На другий день фестивалю запланували віче, приурочене вшануванню пам’яті легендарного Ярослава Мельника. Окрім того, тут організували продаж книжок, аби зібрати гроші родині загиблого на сході Героя України Дмитра Чернявського.
Також учасники піднялися на гору Яворина до цвинтаря полеглих вояків старшинської школи УПА “Олені”, пише Бліц-Інфо.
Слід зазначити, історію загибелі повстанців тут знають не тільки з книжок. Адже досі є очевидці тих страшних подій. 88-річна Катерина Бандра була дитиною, але досі пам’ятає пісню, яку співали повстанці, коли перебиралися з Волині у бункер на Яворині. Жінка написала книжку про події тих часів під назвою “Скрижалі Пам’яті”. Звичайно, не все вона бачила на власні очі, але знає багато від батьків та односельчан.
“Скільки крові наших повстанців, як на Яворині, напевне не було пролито ніде. Тут кожен клаптик має свою трагічну історію. Те, як загинув “Роберт” і його родина, важко описати без сліз. Багато вже бувальщин з цим пов’язано, багато вигадок. І про його смерть, і дружини та кількамісячного сина. Але істина одна – їм довелося покінчити з життям в оточеному бункері, аби не здатися до рук ворога. Бо ворог з ним б зробив гірше. Вже мало хто лишився з тих, хто бачив ті події на власні очі, пам’ятає ці історії, чи чув від рідних. Тому добре, що сюди щороку їдуть люди і цікавлятьcя нашою історією. Вона страшна, закривавлена, але наша. Тому маємо знати”, – каже пані Катерина.
Лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок каже, що їздить до Яворини з 98, а більш масштабнішим фестиваль став вже з 2004 року. Свободівець називає цю місцину місцем сили.
“Тут, у горах, ледь не кожне місце можна назвати місцем сили. Сили для української нації, для поновлення енергії у боротьбі за українську Україну. Сюди їдуть з усіх куточків України і не тільки, аби відпочити у горах. Основна мета – вшанувати пам’ять наших воїнів Української Повстанської Армії. Люди їдуть на гору Яворина, аби побувати у бункері Ярослава Мельника “Роберта”, вшанувати пам’ять підстаршинської школи “Олені” та всіх тих повстанців, які тут загинули. Ну і готуємося до масштабного святкування 80-річчя з дня створення Української Повстанської Армії, який будемо відзначати наступного року. Свободівка Оксана Савчук подала проєкт постанови про відзначення річниці створення УПА на державному рівні. І її підтримали 80 депутатів з різних фракцій. Якщо вдасться протягнути цю постанову, то відзначатимемо не тільки локально, але й на загальноукраїнському рівні. І це насправді дуже важливо. Бо це наша українська історія і тут не може бути якихось інших сторін, інших точок зору”, – впевнений Олег Тягнибок.
Як відомо, у жовтні 1944 року старшинська школа УПА “Олені” розташувалася поблизу гори Яворина. Та незадовго в нерівному бою тут загинув весь штаб старшинської школи разом із охороною. Неподалік від місця трагедії дещо пізніше, 31 жовтня 1946 р., загинув крайовий провідник Організації Українських Націоналістів (ОУН) Ярослав Мельник “Роберт”.
У 1983 році група патріотів відшукала цвинтар, а в 1991 році там збудували капличку та відновили хрести. Місцеві жителі називають це місце цвинтарем Поля.