З пансіонами та вибором предметів: на Франківщині планують створити понад 70 профільних ліцеїв (ФОТО)

Автор: Іра Блаженко

07 Чер, 2024 15:46

Поділитись публікацією
З пансіонами та вибором предметів: на Франківщині планують створити понад 70 профільних ліцеїв (ФОТО)

Сьомого червня в Івано-Франківську відбулися громадські обговорення реформи профільної освіти. Після її впровадження на Прикарпатті створять 73 ліцеї з різним спрямуванням, де учні обиратимуть предмети для вивчення.

Читайте також: «Пліч-о-пліч. Всеукраїнські шкільні ліги»: як юні франківські баскетболісти до змагань готуються (ФОТО)

Про це пише “Галка” з місця події.

У 2027 році в Україні запроваджується трирічна профільна середня освіта за академічним та професійним спрямуванням. Зміст реформи у тому, щоб діти після 9 класу йшла навчатися у професійно-технічні училища або у ліцеї з профільним спрямуванням.

Заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків пояснює, що передумовою такої зніми стала динаміка погіршення вивчення основних дисциплін. Також через те, що в Україні посилюється нерівність між сільськими та міськими школами за якістю та доступністю освіти.

“Щороку ця динаміка збільшується. Це говорить про те, що учні-випускники невеликих шкіл мають проблеми із рухом по освітній траєкторії, важче поступати у заклади вищої освіти та адаптовуватися. Надалі це призводить до того, що ми маємо дуже мало студентів на тих напрямках, що необхідні державі: інженерія, фізика”, – каже Андрій Сташків.

Також серед передумов реформи профільної середньої освіти Андрій Сташків назвав:

  • Понад 15 шкільних предметів і великий обсяг домашніх завдань;
  • Учнівство не має широкого вибору профілів/предметів/курсів;
  • 11 річний термін навчання не відповідає практиці ЄС, частиною якого планує стати Україна. Такий термін навчання присутній у пострадянських країнах, як росія, білорусь, Азербайджан.

Учень обиратиме предмети за тим профілем ліцею, де він навчатиметься: соціально-гуманітарним, мовно-літературним, STEM профілями. У навчальній програмі будуть обов’язкові, курси/предмети за обраним профілем, вибіркові курси/предмети. Також буде можливість обирати додаткові курси. Термін навчання у старших класах триватиме три роки – 10, 11, 12 класи. 

Прикладом слугували досвіди пʼяти інших країн. Менеджерка проєкту DECIDE Валентина Полторак розповідає, що на їхніх методиках вибудовують стратегію для реформування системи освіти України й формують власні підходи у навчанні.

“Старша профільна школа буде створюватися та впроваджуватиметься до 2030 року. Ми вивчили досвіди Німеччини, Польщі, Ірландії, Фінляндії, Швейцарії, у яких є тотожні елементи у системі освіти до того, що маємо ми. Системи відрізняються одна від одної, але нам потрібно знайти найкраще для майбутнього українських дітей”, – каже Валентина Полторак.

2024-2025 рік пройде без змін у системі освіти – це підготовчий етап, де розроблятиметься стратегія, дорожня карта й мапа мережі майбутніх закладів профільної освіти. На рівні громад до першого вересня мають сформувати мережу майбутніх закладів.

Наразі відомо, що у 2025 році планують запустити пілотний ліцей, який працюватиме у Бурштинській громаді. Директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович зазначив, що основні критерії до роботи пілотного закладу освіти буде відомо після затвердження Міністерством освіти і науки.

“Ми зменшимо навантаженість на дитину. Всі ліцеї, що створяться, будуть технічно оснащені, й знаходитимуться окремо від початкової школи. Поки невідомо, як відбуватиметься перехід у ліцеї, та я вважаю, що мають бути вступні критерії”, – каже Віктор Кімакович.

Для тих учнів, що будуть доїжджати до профільних ліцеїв, створять пансіонати при навчальних закладах. Попередню карту зі створення профільних ліцеїв розробляв експерт проєкту DECIDE Павло Остапенко. Загалом на Прикарпатті планують 73 навчальних заклади: 46 академічні і 27 професійні. В Івано-Франківську – 8 академічних і 8 професійних ліцеїв.

“Івано-Франківська область, мабуть, найкраща у плані пропозицій. Протягом двох місяців ми працювали спільно й у результаті додали вісім профільних ліцеїв до попереднього проєкту. На мою думку, цієї кількості буде достатньо”, – каже Павло Остапенко.