На Калущині виявили 12 “кліщових зон”: де небезпечно гуляти навесні
05 Тра, 2025 14:43

З настанням весни на Прикарпатті активізувалися іксодові кліщі, які є переносниками небезпечних хвороб. У Калуському районі вже зареєстрували випадок хвороби Лайма у 2025 році, а 12 населених пунктів визнали неблагополучними щодо поширення цього захворювання.
Про це пише Галка з посиланням на Калуську районну державну адміністрацію.
На Калущині сформували офіційний перелік неблагополучних щодо хвороби Лайма територій: села Завій, Підмихайля, Пійло, Мошківці, Станькова, Боднарів, місто Калуш, села Стефанівка, Довгий Войнилів, Мислів, Бережниця та Болохів.
Крім того, п’ять населених пунктів визнані неблагополучними щодо Ку-гарячки: села Завій, Бережниця, Підмихайля, Грабівка та Завадка. Ще у трьох населених пунктах — Підмихайля, Завій та Слобідка — виявлено збудника туляремії.
Від початку 2025 року на території Калущини зареєстрували один випадок хвороби Лайма — захворіла дитина 15 років, мешканка Калуша. Аналогічний випадок зафіксували і в 2024 році, коли постраждала 69-річна калушанка. Загалом упродовж 2024 року зареєстрували 12 випадків цієї недуги проти 4 випадків у 2023 році.
Сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад і має два виражених піки: у квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час доби та за будь-якої погоди, хоча їх менше в суху жарку погоду і більше в похмуру та прохолодну.
Напад може відбутися під час роботи та прогулянок у садках, лісосмугах, парках, а також після відвідування зеленої зони, якщо кліщі залишились на одязі чи речах. Існує ризик принести кліщів з букетами квітів або на домашніх тваринах.
Для захисту від кліщів фахівці рекомендують:
- Одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами
- Прибирати волосся під головний убір
- Обирати для відпочинку добре освітлені сонцем місця без високої трави
- Після повернення додому зняти та випрати одяг
- Оглядати домашніх тварин перед тим, як впустити їх у помешкання
- Проводити самоогляд одягу і тіла під час перебування на природі кожні 2 години
У разі виявлення кліща краще звернутися до закладу охорони здоров’я для його безпечного видалення. Видаленого кліща рекомендують помістити на шматок вологої марлі у чистий скляний посуд і доставити в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій ДУ “Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” (вул. Шевченка, 4) для дослідження на наявність збудника хвороби Лайма. Вартість такого дослідження становить 119,53 грн.
Особам, яких вкусив кліщ, рекомендують проконсультуватися у лікаря-інфекціоніста та щоденно стежити за самопочуттям та вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів.