“На маму можна гніватися,”— поради з керування емоціями від психолога
19 Тра, 2014 09:10
Психології успіху були присвячені лекції Відкритого університету, що відбулися 18 травня у книгарні «Є». Про те, як слід справлятися з емоціями, розповідала психотерапевт Ольга Шологон.
Читайте також: "Прозорий" відділ звернень та відремонтований хол міської ради відкрили у Франківську (ФОТО)
Лекторка наголосила на тому, що всі почуття є природними і потрібними для людини, їх не можна ділити на однозначно хороші й погані. Є чотири базові емоції: страх, сум, злість і радість. Стосовно всіх у суспільстві існують міфи, які заважають цими почуттями керувати.
Наприклад, часто говорять, що боятися не можна. Втім, страх виконує важливу роль для виживання і безпеки людини. Його не можна витісняти. Як тільки приходить почуття страху, слід про це сказати вголос самому собі чи комусь. Знайти проблему, яка його спричинила і спробувати її вирішити. Якщо від почуття страху страждає дитина, то треба попросити її намалювати те, чого вона боїться.
Так само слід говорити і про решту почуттів, коли є змога. «Емоція — це квант енергії. Якщо висловити почуття, то вона випускається. Якщо затримувати, то згодом потрібно буде ще більше енергії, щоб справитися з ним», — зазначила Ольга Шологон.
Невід’ємним для людини є почуття злості. Його також не варто затримувати, щоб згодом воно не проявилося у більших масштабах. «Кажуть, що ніколи не можна гніватися на маму. Взагалі, про почуття неприпустимо говорити у фокусі „можна — не можна“. Вони так чи інакше виникають. Насправді, злитися на батьків можна. Тільки грубіянити мамі не треба, слід ставитися до неї толерантно й у випадку агресії намагатися вести діалог», — вважає Ольга Шологон.
Коли з’являється роздратування на когось варто цій особі повідомити: «Я зараз злюся» і пояснити, чому. В жодному разі не варто казати: «Ти мене злиш». Гнів треба долати одразу, особливо той, який виникає на роботі, а не відкладати його на потім і виливати вдома на близьких людей. Щоб випустити злість можна написати листа, розповісти комусь про неї, прийняти душ.
Корисним почуттям, за словами психотерапевта, є сум. Він виникає тоді, коли щось втрачено. Сум дозволяє пережити завершення чогось і налаштувати себе, звільнити місце для нових вражень. Тож собі треба дозволяти сумувати.
Ольга Шологон зауважила, що в нашому суспільстві більш яскраво виражають негативні емоції, тоді як радість прийнято висловлювати стримано. Вона рекомендує не обмежувати себе у її вияві. Коли людина перебуває в оточенні, яке насторожено сприймає радісність, то їй можна усамітнитись і порадіти наодинці. А от втіху, яку нам приносять близькі, обов’язково треба їм завжди виказувати.