На Прикарпатті кількість дитячих самогубств зросла втричі. До суїциду підштовхують конфлікти, нерозділене кохання та матеріальна скрута

Автор: Турій Роман

11 Aug, 2014 07:14

Поділитись публікацією
На Прикарпатті кількість дитячих самогубств зросла втричі. До суїциду підштовхують конфлікти, нерозділене кохання та матеріальна скрута

Від початку цього року на Івано-Франківщині зафіксовано дев’ять випадків вчинення суїцидів неповнолітніми. Це втричі більше, ніж за такий же період торік, кажуть в прес-службі обласного УМВС.

Там кажуть, що основними причинами вчинення навмисних самоушкоджень дітьми, як правило, стають конфлікти з батьками, непорозуміння між хлопцем і дівчиною, нерозділене кохання. Трапляється, що до такого кроку дітей підштовхує скрутне матеріальне становище родини.

Як свідчить статистика, до самогубства чи спроби його вчинення вдаються як дівчатка, так і хлопчики. Що ж до вікових особливостей, то переважна їх більшість скоюється неповнолітніми віком від 14 до 18 років.

Фахівці визначили перелік особистісних рис, характерних для потенційних самогубців, в тому числі й серед дітей. Зокрема, таку схильність можуть мати невпевнені в собі особи, люди з заниженим рівнем самооцінки, не здатні самостійно подолати перешкоди, зі зниженим рівнем оптимізму і активності у складних життєвих ситуаціях.

На прийняття рішення про вчинення самогубства може вплинути цілий ряд факторів. Приміром, це може бути ускладнена адаптація до нових умов навчання чи проживання, знущання з боку однокласників або товаришів, втрата або смерть близької людини. Часом самогубство як вихід із ситуації можуть обирати особи, які бояться відповідальності за скоєний злочин, або причетні до різних неформальних молодіжних течій. Також однією з причин, через яку трапляються суїциди, є неспроможність усунути вади фізичного розвитку, кажуть правоохоронці.

Щоб не трапилося лиха, батькам, родичам та педагогам з метою своєчасного виявлення дітей, які висловлюють наміри вчинити самогубство, слід звернути увагу на специфічні поведінкові прояви. На високий ризик вчинення суїцидальних дій у підлітків вказують, зокрема, відкриті висловлювання про бажання покінчити з собою (товаришам по навчанню, знайомим). Насторожити дорослих мають й непрямі «натяки» на можливість скоєння суїциду – «репетиція» самогубства, тобто, прилюдна демонстрація петлі з ременя, мотузки, імітація самогубства тощо. Особливої уваги і негайних дій з боку батьків чи осіб, які несуть відповідальність за дітей, вимагає активна попередня підготовка, цілеспрямований пошук засобів покінчити з собою і створення відповідних умов (накопичення отруйних та лікарських препаратів).