На Прикарпатті енергетики реконструюють лелечі домівки

Автор: Застава Максим

17 Mar, 2023 15:12

Поділитись публікацією
На Прикарпатті енергетики реконструюють лелечі домівки

19 березня – день прильоту лелек. До прильоту буськів прикарпатські енергетики приготувалися заздалегідь – вже встановили 32 спеціальні платформи для гнізд на опорах електроліній, ще чотири у черзі.

Читайте також: У четвер прикарпатці також будуть зі світлом

Реконструкція лелечих домівок відбувається у рамках природоохоронної програми зі збереження біорізноманіття «Лелека», яка запроваджена в “Прикарпаттяобленерго” ще у 2011 році. За цей проміжок часу було вироблено і встановлено 771 конструкцію. Рекордсменом з кількості оновлених лелечих гнізд, 165 одиниць, є філія “Східна”, яка працює на території Снятинської, Городенківської та Тлумацької громад, пише “Галка” з посиланням на сайт компанії.

“Гнізда на опорах становлять загрозу і для лелек, і для надійного енергопостачання регіону, розповідає Ксенія Чупа, інженер з навколишнього середовища “Прикарпаттяобленерго”. Молоді птахи, вилітаючи з гнізд, часто травмуються від зіткнення з електролініями. Наслідком цього є смерть або каліцтво птахів, замикання в електромережі, обриви ліній електропередавання та збої в електропостачанні”.

Сьогодні в Україні близько 30% гнізд лелек розташовані на опорах. Кількість гнізд на електроопорах з року у рік зростає. Причиною цього є заміна дахового покриття людських будівель та зручність опор.

Щоб захистити ізолятори від забруднення птахами, на повітряних лініях 35-110 кВ енергетики встановлюють протиптахові ковпаки. А лелечі гнізда на опорах розподільчих ліній електропередавання (0,4 кВ) підносять на спеціальні металеві платформи, що знижує смертність серед птахів і зменшує економічні втрати. У такий спосіб енергетики долучаються до збереження лелек, які занесені до Червоної книги.

Довідково. В Україну щороку повертаються 25 тисяч лелек. Чисельність світової популяції білого лелеки оцінюється у 230 тисяч пар, при чому понад 30 тисяч пар – в Україні. Найбільше їх живе на заході (крім високогір’я Карпат) та на півночі країни.

Вважається, що лелече гніздо на подвір’ї приносить щастя, удачу та добробут. Лелека — один із символів України.