На Прикарпатті шахраї придумали схему, щоб виманити в людей “ковідну тисячу”
12 Гру, 2021 18:15
Ковідні афери квітнуть не лише на ринку вакцинації. І доки держава лише готується до перерахування так званої “ковідної тисячі”, зловмисними вже зметикували, як виманити у вас гроші.
Який вигляд має ця схема, за якими ознаками впізнати шахраїв, та як захистити свої активи? Розкаже Жанна Дутчак.
Тарас працює в новинах телеоператором. І обвести його навколо пальця — справа не проста. Він у курсі всіх подій. Тому й не потрапив на гачок аферистів. А такі спроби були. Уранці чоловікові подзвонив невідомий і назвався фахівцем служби безпеки “державного” банку, інформують “Вікна” з посиланням на сайт “Подробиці”.
Тарас Іванків, житель села Павлівка:
“Сказав, що є махінації з вашим рахуночком. Були зняття готівки. Аби вам зарахувалася ця тисяча, вам треба продиктувати останні 4 цифри вашого рахунку, які вказані на картці…Але це треба зробити негайно і терміново, тому що кількість кошторису є обмеженою”.
Тарас не розгубився. Зрозумів — це шахраї. Бо виплати ковідної тисячі стартують із 19 грудня. До того ж, вколов тільки першу дозу вакцини. Тож, вирішив пограти з аферистами в їхню гру.
Тарас Іванків, житель села Павлівка:
“Я сказав любі цифри, які прийшли в голову. Я думаю, що я зробив добру справу, бо за цих 40 хвилин, поки спілкувався, вони могли б знайти одного, другого, третього”.
А ось Андрію шахраї не дзвонили, вони надіслали повідомлення.
Вам доступна виплата Ковід 19. Сума виплати 1000 гривень. Підтвердити переказ і тут є лінк, по якому треба перейти, щоб підтвердити переказ.
За посиланням чоловік не перейшов. Каже: його відразу насторожило декілька моментів: номер телефону, із якого надійшло повідомлення, і назва сайту.
Андрій Коваль, житель Івано-Франківська:
“Дуже довгий лінк на сайт, де пропонувалося отримати ці гроші, він був схожий на офіційний сайт МОЗ, але там було додано ще кілька закінчень і якраз такими довгими посиланнями якраз користуються шахраї”.
Жанна Дутчак, кореспондентка:
“Ось цей сайт. Відрізнити його від справжньої сторінки Міністерства охорони здоров’я майже не можливо. А ось ще один…і тут теж пропонують уже отримати виплати за вакцинування проти Ковіду… Щоправда, для цього всюди треба ввести дані банківської картки. Саме на це і розраховують шахраї. Щойно ви це зробите, із вашого рахунку одразу спишуть усі гроші”.
Це найпоширеніший вид інтерет-шахрайства, — кажуть правоохоронці. Назва йому — фішинг.
Тарас Мороз, начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області:
“Шахраї в своїй роботі адаптовуються до запитів суспільства. Під приводом державних виплат правопорушники створюють фішингові ресурси зовні схожі на оригінальні. Здійснюють підміну назви сайту”.
І розпізнати, де оригінал, а де фальшивка із першого погляду не зможуть навіть фахівці.
— Це реальний сайт чи не реальний…? — Ковід 19. Дивно мені. Проводимо перевірку, з’ясовуємо, що це за сайт… де він зареєстрований… де він створений..
Тепер цей фейковий сайт кіберполіція заблокує… Але не факт, що на його місці не з’являться десятки інших… Тож, аби не давати приводу аферистам, треба взяти до уваги декілька правил.
Тарас Мороз, начальник відділу протидії кіберзлочинам у Івано-Франківській області:
“Не переходити за сумнівними посиланнями, уважно перевіряти адреси сайтів, звіряти ці адреси із адресами оригінальних, поставити в онлайнбанкінгу обмеження на здійснення виплат, тобто поставити 500 гривень і будь-яке списання, до вас буде телефонувати працівник банку”.
А щоб отримати так звану “ковідну тисячу”, потрібно у застосунку “Дія” оформити заявку з 19 до 29 грудня. У ті дати в додатку запрацює програма “єПідтримка”. Клацаєте на неї та обираєте “КАРТКУ”. Далі — очікуєте зарахування коштів. Гроші можна буде отримати як на віртуальну, так і реальну — пластикову картку. Повідомили сьогодні в Мінекономіки.