На Прикарпатті зменшився обсяг експорту деревини: деревообробники назвали головні проблеми

Автор: Зелінська Тетяна

05 Тра, 2025 17:35

Поділитись публікацією
На Прикарпатті зменшився обсяг експорту деревини: деревообробники назвали головні проблеми

За підсумками 2024 року обсяг експорту деревини та виробів з неї на Прикарпатті зменшився на 0,5% порівняно з 2023 роком і склав 101,3 млн доларів США.

Про це повідомив заступник голови ОДА/ОВА Вадим Созоник на конгресі місцевих та районних влад, пише “Галка”.

Основні ринки збуту прикарпатської деревини — Польща, Туреччина, Швеція, Угорщина, Франція та Молдова. Підприємства деревообробної галузі області сплатили до бюджетів різних рівнів майже 260 млн грн, зокрема 36 млн грн — до місцевих бюджетів.

Вадим Созонник порушив питання ціни на продукцію, яка виставляється на аукціон:

“Згідно з планом на другий квартал, 62% лотів складатимуть об’єми до 20 м³, а 25% — об’єми 20-50 м³. Також було зазначено, що лісозаготівельні роботи підрядними організаціями будуть проводитися відповідно до вимог суб’єктів господарювання. Ці послуги вже закуповуються через систему Прозорро.

Окремо хочу підкреслити питання ціни аукціонів на продукцію, що виставляється. Як ми зазначали раніше, це питання є в компетенції державного регулювання. Тому до обговорення були залучені не лише народні депутати, а й представники центральних органів виконавчої влади”, — каже заступник голови ОДА/ОВА.

Директор філії “Карпатський лісовий офіс” ДП “Ліси України” Ігор Чебан повідомив, що плановий показник на 2025 рік складає 300 000 м³ деревини (387 тис. м³ — лісоматеріали, решта — промислові та непромислові ресурси). За 4 місяці виконано 77% плану лісозаготівлі.

Водночас Ігор Чебан повідомив, що сфера стикається із проблемами з оформленням документів для лісозаготівель і недостатню кількість підрядників: наразі лише 34% послуг виконуються сторонніми організаціями. Вартість таких послуг зросла з 540 грн до майже 600 грн. Основними викликами залишаються затримки залізничних перевезень і термін дії лісопорубних квитків, що закінчується 10 липня 2025 року.

Голова ГО ”Асоціація Верховинських деревообробників” Ярослав Стефурак під час обговорення проблем лісової галузі акцентував увагу на кількох системних недоліках.

  • Ціноутворення. Нинішня ціна на деревину не враховує регіональні відмінності, зокрема логістичні витрати.
  • Недосконала біржова система. Реалізація деревини здійснюється лише через біржові торги, що створює обмеження і викривлює ринок.
  • Цінові коливання. Через біржові торги відбувається завищення цін. Хоча є механізм для зниження, на практиці він майже не працює.
  • Штучний дефіцит. Бізнес відзначає, що на торги виставляється недостатньо ресурсів, що створює штучний дефіцит.

“Наслідки цих процесів очевидні: надприбутки отримує одне підприємство ДП «Ліси України», а покупці зазнають збитків. Бізнес працює в умовах високої неефективності, що унеможливлює інвестування, розвиток і планування виробництва. Це загрожує банкрутством і закриттям підприємств”, — каже Стефурак.

Читайте також: Садочок за 40 мільйонів, який урочисто “відкрили” на Франківщині понад два роки тому, досі не запрацював (ФОТО)