На що впливає щитоподібна залоза і як її зберегти, — пояснює франківська лікарка Лілея Петровська

Автор: Застава Максим

26 Тра, 2024 20:21

Поділитись публікацією
На що впливає щитоподібна залоза і як її зберегти, — пояснює франківська лікарка Лілея Петровська

Функція щитоподібної залози – виробляти гормони, необхідні для підтримки багатьох процесів в організмі. І їх коливання — як у бік надлишку, так і в бік нестачі — позначаються на здоров’ї та самопочутті.

Про діагностику, профілактику та коли йти до спеціаліста розповідає ендокринолог “Міської поліклініки №2” Лілея Петровська, пише “Галка” з посиланням на Центр первинної медичної консультативно діагностичної допомоги.

“В структурі ендокринних захворювань основне місце займає саме патологія щитоподібної залози. Вона становить приблизно 47,3%. Якщо взяти місто Івано-Франківськ, то приблизно 3000 хворих страждають патологією щитоподібної залози. Кожного року ми виявляємо до 1000 нових випадків захворювання даного органу”, – каже Петровська.

Значення частоти тиреоїдної патології зумовлене впливом несприятливих факторів довкілля, погіршенням загальної екологічної обстановки, що сприяє зниженню імунологічного захисту організму. З ендокринних органів радіаційний удар внаслідок Чорнобильської катастрофи, з масивним викидом радіоактивного йоду, насамперед припав на щитоподібну залозу. Це привело до наслідків, які були одразу після аварії, а віддалені спостерігаються й сьогодні.

Головною функцією щитоподібної залози є підтримання основного обміну і регуляції тканинного дихання. Без гормонів щитоподібної залози, або при їх нестачі, неможливий нормальний розвиток жодної функціональної системи організму.

“На внутрішньоутробному етапі розвитку, – пояснює Лілея Петровська, – головне значення гормонів щитоподібної залози полягає у диференціюванні тканин насамперед нервової, серцево-судинної та опорно-рухової системи. Яку б геніальну спадкову інформацію, одержану від предків, не мали б діти — за відсутністю тиреоїдних гормонів вона не буде реалізуватися”.

Гормони контролюють теплорегуляцію, підвищують споживання кисню та швидкість реакції обміну, впливають на психічний стан організму та опірність його несприятливим факторам довкілля, впливають на фізичний та психічний розвиток, а також диференціацію та формування тканин.

Для розвитку головного мозку гормони щитоподібної залози мають важливе значення, особливо впродовж перших трьох років життя. Під їх впливом відбувається розвиток мозкових структур, формування і підтримання протягом усього життя інтелекту. Основним і необхідним компонентом синтезу гормонів щитоподібної залози є йод, що надходить в адекватних кількостях до щитоподібної залози.

Будь-які відхилення від норми концентрації тиреоїдних гормонів призводять до проблем всього організму. Найчастіше у пацієнтів діагностуються гіпотиреоз або гіпертиреоз.

Про нестачу гормонів щитоподібної залози можуть сигналізувати:

  • загальна слабість;
  • сухість шкіри;
  • випадіння волосся;
  • прибавка у вазі.

При надлишку гормонів:

  • втрата ваги, пітливість;
  • проблеми з волоссям;
  • проблеми з серцево-судинною системою.

“Якщо жінка не може завагітніти, теж обов’язково треба обстежувати функцію щитоподібної залози. У дітей підставою для такої діагностики може стати відставання в розвитку. Коли є проблеми з щитоподібною залозою можуть розвиватися йододефіцитні стани. Це може бути дифузний зоб, вузловий зоб, аутоімунний тиреоїдит, тиреотоксикоз.

Найбільш грізним ускладненням, особливо актуальний в теперішній час, є рак щитоподібної залози. Якщо в людини діагностовано вузловий зоб обов’язково необхідно двічі на рік проходити УЗД щитоподібної залози, для того, щоб вчасно виявити дану патологію”, – пояснює лікарка.

Для обстеження щитоподібної залози слід звернутися до сімейного лікаря, який вже направить до ендокринолога.

“Ендокринолог за скеруванням оглядає пацієнта і вирішує подальшу тактику. Не завжди потрібні всі обстеження, це залежить від об’єктивного стану, – наголошує Лілея Петровська. – Насамперед мова йде про УЗД щитоподібної залози, яке у наших поліклініках проводять безплатно. Якщо виявляють вузловий зоб і є ознаки якогось злоякісного процесу, ендокринолог скеровує пацієнта на пункційну біопсію щитоподібної залози. Обстеження для визначення функцій щитоподібної залози теж проводяться в нас безплатно. Але ще раз повторюю – за показами, а не просто бажанням самого пацієнта”.

Причиною порушення функцій щитоподібної залози зазвичай є нестача йоду в організмі. Тож медики радять його профілактувати. Передовсім замінити звичайну сіль на йодовану та додавати її у вже приготовані страви, аби йод не випаровувався через нагрівання. Існує також індивідуальна профілактика – вживання таблетованих форм йоду. Особливо важлива вона для вагітних жінок, щоб мозок та нервова система дитини розвивалися нормально.