На Снятинщині скорочують школу – громада проти, а влада не бачить альтернативи

Автор: Зелінська Тетяна

06 Jul, 2022 10:11

Поділитись публікацією
На Снятинщині скорочують школу – громада проти, а влада не бачить альтернативи

До редакції «Галки» звернулися читачі зі Снятинщини, котрі переймаються пониженням ступеня місцевої школи, а отже її зменшення. У Красноставській школі зараз є 1-9 класи, а рішенням сесії Снятинської міської ради можуть скоротити до 1-4 класів.

Торік Красноставська школа стала філією Задубрівського ліцею імені Богдана Ступарика — це було зроблено для збереження навчального закладу у селищі. Крім того, при філії діє дитячий садок для економії коштів на енергоносії. Проте даних  заходів економії не вистачає, тому що не вистачає коштів на заробітну плату педагогам, а це потребує пониження ступеня – з 9-тирічої школи (1-9 кл.) до початкової (1- 4 кл).

Директор філії Микола Муринюк розповів «Галці», що міська рада планує понизити ступінь школи. Зараз у ній є 1-9 класи та навчаються близько 60 учнів, середня наповненість класів — 8 учнів. Залишити хочуть лише початкові класи — з 1 по 4 клас та, звичайно,  дошкільний підрозділ при школі.

«Мотивують тим, що не вистачає грошей у бюджеті, але ми пропонували, що ми підемо на два місяці у відпустку без збереження заробітної плати, але вони все одно не погоджуються. Близько 10 людей, разом із технічним персоналом, втратять роботу. Загалом у нас працюють 24 працівники. І у цей час люди залишаться без засобів до існування, у воєнний стан. Є вчителі, у яких рідні воюють».

Муринюк каже, що згідно з законом, навчальний заклад мали повідомити за рік до «пониження ступеня», мали відбутися громадські обговорення. 

«Село та батьки проти такого рішення, вихідці з нашого села пишуть нам та просять зберегти школу, яка для них рідна. Розумієте, нема школи у селі, нема й села».

Начальниця відділу освіти, молодіжної політики та спорту Снятинської міської ради Оксана Мизюк розповіла, що така ситуація, з пониженням ступенів певних шкіл, стосується всієї України і навіть дозволяється робити законом у час воєнного стану.

“Зараз є проблеми з фінансуванням — це найдокучливіша та найважливіша проблема. Закон про освіту говорить одне, що класи можуть формуватися від пʼяти учнів до 30, проте розподіл освітньої субвенції (кошти на заробітну плату педагогам) здійснюється на основі  формули, що враховує такі показники: кількість учнів та особливості території (загальна кількість населення, відсоток сільського населення та густину учнів на кв. км.). На їх основі для кожної громади визначено розрахункову наповнюваність класів”. 

У формульному розрахунку освітньої субвенції для Снятинської міської територіальної громади на 2022 рік розрахункова наповнюваність класів становить 18 учнів на клас (фактична середня  наповнюваність Красноставської філії – становить – 8 учнів).

Варто зазначити,  що сума незабезпеченості коштів на заробітну плану педагогам громади на 2022 рік становила понад 12 млн. грн., окрім того у зв’язку з введенням воєнного стану на підтримку обороноздатності держави знято ще 13 млн. (згідно постанови кабміну –  10% знято  з річного освітянського  бюджету кожної громади України). Отже, на даний час Снятинській громаді не вистачає понад 25 млн. грн на зарплату вчителям до кінця року.  

«Міністерство освіти рекомендує  нашій громаді з 28 закладів загальної середньої  освіти  здійснити такі  заходи оптимізації (пониження ступеня) у 21. Все ж таки,  ми спільними заходами економії ТАКІ РІЗКІ КРОКИ НЕ РОБИМО,  але змушені оптимізувати ті заклади, які мають найменшу наповнюваність (понизити ступінь), але НЕ ЗАКРИТИ.

Якщо ми цього не зробимо, то фінансування лягає на плечі снятинського бюджету, який на даний час не доотримує фінансування, адже зараз держава зняла дуже багато податків з підприємців, також багато  видатків іде на підтримку обороноздатності нашої держави. Крім того,  місцевий  бюджет виплачує зарплатню техперсоналу  шкіл, усім педагогам та працівникам садочків та позашкілля. Також, усі комунальні послуги  та покращення матеріальної бази закладів освіти, теж лягає на плачі місцевого бюджету».

Саме у звʼязку з цим, наголошує Мизюк, громаді потрібно здійснювати такі  заходи оптимізації. Відповідно, комісією  було обрано школи, у яких наповнюваність класів є найменшою з поміж інших  по 7-8 дітей. Дане питання перед нашою громадою ще стояло і минулого року, громадські слухання по даних школах були проведені впродовж березня – квітня 2021 року, про це свідчать і публікації на сайті міської ради. 

«Минулого  року ми намагалися вже оптимізувати освітню мережу, але депутати не проголосували за дане рішення. Ми неодноразово зверталися до міністерства освіти, щоб змінити формульний розрахунок, адже не може бути в селі у класі 18 дітей. Всі знають, що люди виїжджають в краще середовище, народжуваність впала».

Вона підсумовує, що дітям краще навчатися у більш великих школах де наповнюваність у класах складає в середньому 15-20 учнів, де є можливість більшої комунікації між своїми ровесниками, якщо  більше дітей у класі – розвивається  конкурентне середовище між дітьми, яке мотивує до  більшого розвитку  і поглиблення  свої знань. Крім того, такі школи нерідко мають сучасніше обладнання класів. 

«Що стосується Красноставської філії, в якій навчається 60 учнів, то з цього села є 23 дітей, котрі вже їздять на навчання до Снятина. Батьки вирішили, що краще навчання там. На жаль, у нас є випадки у селах, коли вчителі дають дітей в інші школи, не там де працюють, зважаючи на якість освіти у своїй школі. Зокрема,  навіть дитина заступника завідувача  Красноставської  філії навчається в одному зі Снятинських ліцеїв…» 

“Галка” також звернулася за коментарем до очільника Департаменту освіти Івано-Франківської ОДА Віктора Кімаковича. Він зазначає, що відповідно до 39 статті Закону України «Про повну загальну середню освіту», то всі питання стосовно пониження ступеня школи йдуть до засновника закладу (ред. Снятинської міської ради). 

«Департамент освіти тільки буде стежити за дотриманням прав дитини під час цих змін. Загалом у цій школі близько 60 дітей з 1 по 9 клас, одного класу навіть немає. В одному з класів є п’ятеро дітей, то якщо хтось один перейде, то вже всі решта дітей будуть як на індивідуальному навчанні. А в школі діти мають спілкуватися між собою, мати колектив».

Головне фото ілюстративне