Вісім подвигів Марцінківа: ми підбили підсумки 2023 року очима головного героя публікацій Галки

Автор: Вадим Войтик

05 Січ, 2024 12:00

Поділитись публікацією
Вісім подвигів Марцінківа: ми підбили підсумки 2023 року очима головного героя публікацій Галки

“Галка” традиційно вирішила підбити підсумки року через призму діянь міського голови Івано-Франківська, іншими словами – подвигів. Чим переймався Руслан Марцінків у 2023 році, що було у фокусі його уваги? Зараз розкажемо.

бруківка марцінків

1. Клав бруківку

Ні велика війна, ні осуд окремих представників громади, ні думка однопартійців, ні навіть критика Зеленського не зупинила Марцінківа у його намірах забрукувати якомога більше міських територій.

Плануємо 50 дворів, 50 доріг і 50 кусків тротуарів. По ходу будемо дивитися, якщо будуть ще кошти, будемо добавляти, – казав він у березні й неодноразово підтверджував свої наміри пізніше. 

Станом на липень, від початку 2023 року, мерія Франківська законтрактувала брукування і ремонтів дворів громади на понад 140 мільйонів гривень. (Остаточні підрахунки за рік редакція “Галки” проведе незабаром, – ред.)

На постійні докори щодо недоречності благоустрою під час війни Марцінків відповідав так

Що робити з тим, що родини загиблих просять: наші хлопці загинули, а нашу вулицю зробіть нормальною. І це не одиничний випадок”. 

Втім, тиск влади та мітинги небайдужих іванофранківців все ж змусили мерію пригальмувати з бруківкою. Хоча все ж чимало раніше укладених договорів отримали чимале додаткове фінансування (це називається додаткові послуги та є елементом тендерних маніпуляцій, – ред.). 

Деякі розпочаті роботи залишилися незавершеними, розв’язку-довгобуд на Довгій відкрили в чорновому виконанні, а асфальтування розритої центральної вулиці Грушевського мер взагалі відклав до весни

2. Купував дрони

В той час, коли структури міськвконкому укладали десятки договорів з благоустрою, озеленення та інших неочевидних витрат, в бюджеті не знайшлося коштів навіть на анонсовані раніше електронні замки для укриттів

Показовою і в масштабах області, і конкретно по Івано-Франківську стала історія із закупівлею дронів. До початку осені місто придбавало в кращому випадку декілька квадрокоптерів на місяць. А от з вересня між деякими громадами почалося справжнє змагання “хто більше”.

Парадоксально, що сталося це в час, коли вже на рівні держави прозвучала вимога переспрямувати частину доходів місцевих бюджетів на закупівлю дронів.

Авторитетний міжнародний журнал Forbes підрахував, що Івано-Франківськ отримав 600 млн грн податку з доходів військових. При цьому витрати на благоустрій в бюджеті громади складають 561 млн грн.

Івано-Франківські депутати просили не вилучати “військове ПДФО”, а коли його вилучили – збільшили удвічі свій депутатський фонд

Аби перемогти у неоголошеному змаганні Марцінків анонсував програму “1000 дронів”.  І не без факапів все ж отримав до кінця року частину з анонсованої закупівлі. 

3. Захищав мову

У листопаді Руслан Марцінків показав свіжу табличку “Тут розмовляють українською” на дверях приймальні до головного кабінету міста.  

В моєму кабінеті – мої правила. Тут спілкуються виключно українською мовою, російська не пройде!” – написав міський голова на своїй сторінці в соцмережі ймовірно в контексті мовного скандалу, ініційованого Іриною Фаріон.  

Далеко не всі зрозуміли контекст. 

А до 13/11/2023 спілкувались російською, чи чому зараз такий пост? – питали Марцінківа в коментарях до його допису.

Одночасно на багатьох білбордах по Івано-Франківську з’явилися банери “Ми розмовляємо українською”, виконані у схожому з табличкою дизайні вочевидь на замовлення мерії.

Ба більше, у грудні на сесії міської ради Івано-Франківська депутати ухвалили звернення про необхідність припинення спекуляцій, пов’язаних з українською мовою в публічному і медійному просторах України. У тексті був заклик “припинити інформаційне переслідування Фаріон”. 

Активісти нарахували півдесятка помилок та відсутність фемінітивів у тексті ухваленого документа.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дванадцять подвигів Марцінківа: ми підбили підсумки 2021 року, але виключно очима головного героя наших публікацій

Однак ще за кілька тижнів до скандалу із Фаріон сам Марцінків отримав чималу порцію критики за свої неоднозначні висловлювання. 

Якби не Івано-Франківськ, Тернопіль, Львівщина, інші регіони заходу України – держави б не було…Я гордий з того, що франківці однозначно, єдиною мовою є українська…Там де російська мова, там ворог завжди буде вважати її своєю територією”, – сказав Марцінків.

Не потрібно розігрувати цю карту. Ви справами міста займайтесь, а не перетворюйте його на село, – відповіли йому в коментарях

4. Роздавав премії собі й заступникам

На початку грудня Руслан Марцінків показав фото заяв від себе та заступників про перерахунок зарплат на придбання дронів. На порталі spending.gov.ua журналісти “Галки” дійсно знайшли перерахунок в розміні 19 115 грн 72 коп. із заробітної плати першої заступниці мера Вікторії Сусаніної на потреби ЗСУ.

Однак вже 5 грудня з рахунку виконавчого комітету Івано-Франківська Вікторія Сусаніна отримала 33 151 грн 50 коп. Як зазначено в призначенні платежу це – премія до Дня місцевого самоврядування за грудень 2023 р.  

Згодом виявилося, що премію, яка з запасом “компенсувала” донат на дрони, отримали і сам Марцінків, і всі інші його заступники, крім нещодавно призначеного Святослава Никоровича.  

Вам не соромно? – поцікавилася у мера депутатка Івано-Франківської міської ради від фракції “Європейської солідарності” Мар’яна Вершиніна.

Мені не соромно. Тому що я всі ці гроші даю на армію, купую автівки, даю хлопцям готівку, – відповів депутатці міський голова.

Після відкриття реєстру декларацій виявилося, що за 2022 рік середньомісячні доходи мера Івано-Франківська склали близько 50 тис. грн. Однак виявилося, що це у декілька разів менше, ніж у його однопартійця, голови обласної ради Олександра Сича

5. Дарував дешеву кільку пенсіонерам

Крім готівки військовим Руслан Марцінків роздавав і продуктові набори потребуючим іванофранківцям. Як неодноразово анонсував мер, набори “призначені для людей з інвалідністю І та ІІ групи та людей золотого віку“.

Як з’ясували журналісти “Галки”, продукти купуються за рахунок міського бюджету, тобто коштом платників податків. Станом на 20.11.2023 року на це витратили 5,3 млн грн. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тринадцять подвигів Марцінківа: ми підбили підсумки 2022 року очима головного героя публікацій Галки

Судячи з цін, якість продуктів “базова”. Наприклад, 1000 банок консервованої кукурудзи за ціною 27,14 грн за одиницю, 960 літрів олії ТМ Оліяр за ціною 51,65 грн, 960 консервів кільки в томаті за ціною 23,40 грн за банку і так далі.

Рішеннями виконкому ці продукти передаються громадській організації, яку свого часу заснував сам Марцінків. Нині її очолює його підлеглий. 

Крім кільки мер годував мешканців кашею, бограчем та продовжив практику роздачі бюджетних коштів потенційному електорату, яких він називає людьми “золотого віку”, новонародженим та й просто іменинникам. Крім готівки коштом платників податків придбано і відзнаки міського голови

6. Бідкався з мостами

Наприкінці 2022 року Руслан Марцінків учергове повідомив про відновлення будівництва нового мосту на Пасічну. Проєкт, задуманий як найважливіше інфраструктурне рішення для міста, давно перетворився на довгобуд. 

У січні виконком вирішив знову змінити проєктну документацію, адже за цей час змінилися державні будівельні норми. 

Замість первісних 120 млн у 2017 році загальну вартість будівництва нового моста та його інфраструктури влада Івано-Франківська тепер оцінює в 937 мільйонів гривень.

Звичайно, що зараз сказати конкретні терміни добудови моста ми можемо, – прокоментувала строки будівництва перша заступниця міського голови Вікторія Сусаніна.

На нещастя мешканців Пасічної у липні 2023 року через підйом води у Бистриці Солотвинській ушкодження і часткового руйнування зазнав пішохідний міст у цей же мікрорайон. Міський голова того ж дня заявив, що над відновленням переходу працюватиме ЛРЗ.

Аби знати, чи можливе відновлення, мерія замовила експертизу у Львові. Виявилося, що можливе.

У листопаді Марцінків повідомив, що шукає можливість відновлення мосту не за бюджетні кошти. Втім, за минулий рік відбудова так і не розпочалася.

7. Боровся з корупцією

У міській раді створили сектор з питань запобігання та виявлення корупції. Завідувача сектора призначає особисто Марцінків. (Ним став колишній міліціонер, – ред.) Утім, це не завадило мерії втрапити у декілька гучних історій.

Як виявили журналісти “Галки” тернопільський підприємець Ігор Облещук за останній рік уклав 355 договорів з освітніми закладами Івано-Франківська. Його дружина є чинною депутаткою фракції Руслана Марцінківа у міській раді.  

У липні 2023 року Руслан Марцінків призначив виконувати обов’язки директора КП “Сервіс паркування” засуджену за корупцію ексменеджерку “UA: Карпат” Наталію Кияницьку. Після розголосу в медіа, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків пообіцяв призначити іншого виконуючого обов’язки, але обіцянки не дотримався

Чи не найбільшого розголосу набула історія постачання медичних меблів на замовлення комунального некомерційного підприємства “Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради”. Цей тендер мер вимагав “розбити на дрібніші” суми. 

Прошу заборонити дурнуваті тендери до 15 грудня, — писав Марцінків своїм заступникам. — Оголошувати на мільйонні суми! Ви як подуріли, зима на носі”.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: Мільйони на бруківку, сир по 438 і “розбити на дрібніші”, – “Галка” згадала скандальні тендери року

У вересні Антимонопольний комітет України викрив змову на закупівлях тролейбусів для міста. 

За фактом незаконної передачі майна ДМП “Івано-Франківськтеплокомуненерго” в приватні руки поліція здійснює кримінальне провадження. 

8. Розвивав міжнародну співпрацю

Крім мостів у Пасічну мер не забув і про мости дружби в рамках міжнародної співпраці. У січні 2023 Марцінків повідомив про можливе партнерство з великим американським містом Сан-Дієго

Попри неодноразові гомофобні висловлювання, Марцінківа не зупинив той факт, що очолює Сан-Дієго Тодд Глорія. Він є членом Демократичної партії США та став першою кольоровою людиною і першим відкритим геєм, який обіймає посаду мера цього міста.

У березні 2023 року Міжнародна рада директорів міст-побратимів Сан-Дієго схвалила заявку Івано-Франківська, що розпочало початок випробовувального терміну. 

Втім, у рейтингу країн Європи щодо рівня забезпечення прав ЛГБТК+ спільноти Україна посіла 39 місце з 49. У звіті про Україну на три сторінки згадали лише Марцінківа й Арестовича. 

Головна та деякі інші ілюстрації створені штучним інтелектом

Читайте також: Інвестиційний конкурс щодо забудови озера скасують на найближчій сесії