“Надя – маладец!”: пригоди Савченко в прикарпатських селах (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Автор: Турій Роман

30 Чер, 2016 08:17

Поділитись публікацією
“Надя – маладец!”: пригоди Савченко в прикарпатських селах (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Про раптовий приїзд Надії Савченко на Прикарпаття 29 червня з-поміж прикарпатських ЗМІ першою написала “Галка”.

Читайте також: Депутат Волгін власноруч позамальовував сітілайти у центрі міста (ФОТО)

Коли в обласній організації ВО “Батьківщина”, у парламентську фракцію якої входить колишня ув’язнена Росії Савченко, підтвердили її візит населеними пунктами 85 округу, стало зрозуміло – Герой України нині в області як ВІП-агітатор за Ольгу Сікору.

Як воно виглядає – ще місяць тому бути заручницею Путіна, а нині лише своєю присутністю допомагати соратниці по партії потрапити до парламенту, “Галка”  захотіла побачити на власні очі.

Оцінивши програму візиту, журналісти вирішили пообіді зустріти Савченко у селі Вікторів Галицького району. Повернувши з траси Івано-Франківськ – Львів, ще 6 кілометрів їдемо суцільною розбитою дорогою до населеного пункту.

Поблизу Народного дому села, в якому мешкають менше двох тисяч людей, незважаючи на будній день, людно. Дехто навіть прийшов у вишиванках. Клуб вже заповнений на половину, прилеглі до споруди лавиці окупували газдині, а газди поважно наприсядки чекали гостю у затінку від сусідніх дерев.

Запитуємо, “чому прийшли? ” – “побачити Надю!”

Кореспонденти тут теж привертають неабияку увагу. У нас хочуть знати звідки ми, чому нині у селі. Кажемо – також на льотчицю подивитися приїхали. “Надя – маладєц!”, – з повним розумінням нашої причини приїзду коментує місцевий фірман.

Савченко, Вікторівка-7614

Поки чекаємо імениту гостю, люди беруться розповідати про свої проблеми нам. А їх, як у кожному селі, чимало: розбита дорога, аварійний міст через річку; а з Франківська на зустріч з Савченко навіть прибули матері контрактників, яких вже два роки не відпускають додому. Жінки сподіваються, що боєць “Айдару” зрозуміє їхній біль і з парламенту вирішить проблему.

Загалом, за час передвиборчої кампанії у селі побували вже три кандидати: від партії Ляшка, “Свободи” та “Патріоту”. Та особливих очікувань від парламентських виборів у селян мало.

“Я вже стільки за своє життя наголосував, і толку з того нічо. Тепер, чесно кажучи, більше не хочу йти. А Савченко – це такий агітатор, кращого не придумати. Але кандидат з нею невдалий….”, – розмірковує в очікуваннях колишній голова сільради Залевський Іван.

“А я би казав, най кажді три місяці будут вибори – най гроші йдут з бюджету, бо вони більше крадут, вони мільйярди крадут.. Але треба перше давати, зробити, і потім ми будем думати, чи голосувати, бо наобіцяли-наобіцяли і нема їх…. Якби кожен з кандидатів (а їх на окрузі аж 37 – прим. “Галки”) по 20-30 тисяч дали, дорогу би зробили. Якби була та Сікора приїхала нині сама, то було би нині тут нікого, нікого! Зара їй так і скажу, а шо – в морду мені дасть? Демократія…”, – стверджує газда Роман.

Савченко, Вікторівка-7641

Почути більше думок не встигли – під клуб під’їхала непримітна “Шкода Октавія” зі столичними номерами, і звідти так само непримітно вийшла Надія Савченко – у чорних штанах та куртці. Присутні спершу розгубилися – першою привіталася гостя. Їй поаплодували та запросили до клубу. Вже всередині, люди, що очікували, зустріли Савченко також оплесками та стоячи.

Гостя виступала хвилин п’ять. Спершу подякувала, що за неї молилися та “шуміли, не давали владі забути” про неї.

“Насправді, не шумів би народ, владі було би байдуже. Так абсолютно до всього в нашій державі. Оцей Майдан нам дав це засвоїти. Ми дуже дорого заплатили за це кров’ю. Ми зараз дорого платимо за землю України. І якщо ми зараз повісимо руки, скажемо, що знову не вийшло – ми не зможемо собі цього пробачити, і наші діти теж не зможуть нам пробачити”, – розпочала Савченко.

Потім розповіла, що тепер зайнялася в основному звільненням полонених, і зазначила, що влада у цьому питанні не дуже активна.

“Дуже нелегко боротися там, тому що коли один в полі воїн проти ворога, було легше, там якось розумів, проти кого борешся. Зараз зі своїми боротися не легше, ніж з чужими”, – продовжила вона, і легко перевела розмову на виборчу тему, – “дуже важко у Верховній раді вистояти без команди, тому що, коли вони говорять всі гарні речі, а нажимають зовсім інші кнопки, і ти бачиш, як вони підло зраджують – це настільки неможливо…Фракція “Батьківщина” має 19 людей, це не найгірша партія, це я зрозуміла, коли прийшла до влади. У них є молоді люди, позитивні, вони перезапустили кров. Є погляди, які в нас збігаються – тарифи, пониження пенсійного віку…25 років, ми не змусили владу працювати на нас. Давайте цього разу не зробимо промах. Виховуйте громадою своїх рідних, бо ті, хто приходить до Вас, кого Ви не знаєте – вони Вам нічого не зроблять. Виховуйте своїх”.

Після цього депутатка завершила виступ, який провели оплесками. Дехто вронив сльозу. Слово взяла Ольга Сікора, та людей більше цікавила іменитіша гостя. Один з присутніх, перебивши кандидатку, запитав Савченко, коли, на її думку, буде спокій на Донбасі.

“Ви перебили людину, але я змушена відповісти, якщо Ви мене відпустите. Я була в Європі. Скажу Вам, що від дій нашої влади втомилася Європа не менше, ніж український народ. І повірте, якщо всі так втомилися, то дуже скоро вони допоможуть цій владі завершити все так, як все має бути завершено. Треба закривати кордон, повертати Україну. Це не буде легко, але я думаю, що це буде найближчі півроку, до року повинен бути у нас спокій. Я дуже сподіваюся, і роблю все, щоби так було”, – і ці слова також зустріли оплесками.

Сікора все ж змогла розпочати виступ. Нагадала, як важливо не продаватися. Зокрема, наголосила, що коли була у парламенті в 12-13 роках, не продалася за 5 мільйонів доларів, які їй пропонували.

“Можна було взяти ці доляри, літати на літаку, жити в Конча-Заспі і забути, за все те, що тут відбувається, і за життя кожного з Вас і України в цілому. Але таким чином валиться наша держава.. І я не взяла ті гроші.. залишилася вірною тому, що Вам обіцяла”, – вирішила похвалитися кандидатка, і тому закликала проголосувати за неї ще раз. Мовляв, не зрадила тоді, не зрадить і тепер.

Савченко, Вікторівка-7747

Далі Сікора запропонувала присутнім, аби діти зробили фото на пам’ять з Надією – бо на більше не вистачить часу.  У цей момент до Савченко звернулася матір військового контрактника, якого вже два роки по завершенні контракту не відпускають додому. Депутатка заявила, що днями парламент проголосував закон, який дозволить йому повернутися додому, лише потрібен підпис президента. Діти вишикувалися до фото, і вже за хвилину гостя під супровід аплодисментів йшла вулицею до машини. У цей момент “Галка” запитала Савченко, чи відчуває вона неоднозначне трактування своїх останніх заяв щодо ситуації на Донбасі.

“Я відчуваю це. Не можу вселити розум кожній людині. Вчіться слухати мене, а не слухати коментарі, що зроблені до моїх слів. Вчіться розуміти мої слова, я не можу сказати інакше. Я можу 20 разів перекрутити слова, але думку я скажу одну ту саму. Я не викривлю свою думку. Але те, що Ви перекручуєте і читаєте перекручене – це просто ЗМІ. ЗМІ або коментарі інші”, – сказала вона і сіла до машини. Люди обступили транспорт, дехто почав вигукувати, що Савченко мусить бути президентом. Зустріч тривала не більше 25-ти хвилин.

Ольга Сікора ж натомість сіла у чорний представницький джип, та міні колона вирушила на Боднарів Калуського району. Там гостей чекали значно більше селян.

Чекали не лише люди з Боднарева. Під час схожого до “вікторівського” виступу Савченко у залу Дому культури зайшли з десяток бійців АТО різного віку у камуфляжі, серед яких був кандидат на цьому ж окрузі від “Сили Людей” Андріан Волгін.

Савченко, село 2-7858

Після звернення до людей, Надія була змушена спілкуватися з АТОшниками – ті розповіли їй, що на цьому ж окрузі балотується бойовий побратим, людина, яка теж пройшла полон – Андрій Волгін (останній в розмову не втручався, і виглядав дещо зніяковіло).

У мікрофон у той час знову про свою непродажність говорила Сікора, та її мало хто слухав – вся увага була прикута до дискусії Савченко з гостями у камуфляжі. “Трошки хлопці внесли деструкцію в наші збори, може так і було задумано, ви розумієте”, – прокоментувала кандидатка.

Савченко після перемовин знову взяла мікрофон: “Дивіться, дуже хочу. Щоб ви робили свій вибір свідомо…У Вас є багато кандидатів, і одні одним суперечать…Зробіть, будь ласка, свій вибір не стільки серцем, а розумом, уже час навчитися думати. Просто подумайте. Є в цьому залі два представника – обирайте самі, і відповідальність за вибір понесете тільки Ви”.

До присутніх звернувся і представник у формі з числа прихильників Волгіна. Він почав просити, аби люди підтримали того, хто боронив державу у час АТО і нині бореться за зміни в державі.

“Мені дуже жаль, що наша Надя, яка перейшла, і не може підтримати тих військових, які відвоювали, вернулися контуженими, пораненими, але стали в стрій, щоби боротися за ту справедливість, якої не було до цих пір…. Прошу Надю, яку ми любимо і молилися за ню, щоби підтримала нашого кандидата – Волгіна Андріана, єдиного кандидата від бійців АТО”.

Але Надя після цього лише зробила спільне фото з бійцями та Волгіним та зі стомленим лицем попрямувала до виходу.

Савченко, село 2-7963

На вулиці, під вигути “дякуємо”, були спільні селфі з дітьми та старшими селянами. А апогеєм став намір якоїсь пані вручити в руки Савченко свого кількатижневого онуку. “Ви що!?”, – змогла лише вигукнути з найщирішим здивуванням дня депутатка – і цих двох слів вистачило, аби схвильована бабуся лише стала поруч Надії та сфотографувалася з онукою на своїх руках.

Савченко, село 2-7987

Поки Герой України через увагу громади не могла сісти у своє авто, “Галка” вирішила поцікавитися у Ольги Сікори, хто ж їй пропонував 5 мільйонів доларів.

“Так, пропонували 5 мільйонів за перехід у фракцію “Партії регіонів”. То було у 2013 році. Спочатку до мене під’їхав депутат обласний від “Партії Регіонів” і сказав, що зі мною зустрінуться у Києві. У Києві до мене прийшли уже з підписаною заявою і запропонували піти в банківську ячейку – там є для мене 5 мільйонів, якщо я підпишу цю заяву, я гроші ці заберу. Я відмовилася…”, – запитуємо, – “Хто все ж пропонував?”, – “З області був, по моєму Фелик (Олександр Фелик – голова фракції “ПР” в обласній раді, – прим. “Галки”)…”

Про зустріч у Києві Сікора розповідь не закінчила – перепросила та вскочила у свій джип. Розвернувшись через суцільну пряму лінію, машини рушили на Калуш…

Загалом, на цих двох зустрічах Савченко мала вигляд надзвичайно зосередженої та втомленої жінки. Емоцій – мінімум. Посмішок – ще менше. Можливо, причини такого настрою пояснюють слова Надії АТОшникам, які “Галці” переповів Андріан Волгін.

“Вона сказала, що їздить, бо віддячує “Батьківщині”, бо вийшла на волю завдяки цій партії. Я сказав їй, що нас має бути більше у Верховній раді, бо бренди за 25 років нічого не зробили”.

А вже в наступному пункті призначення – селі Голинь, Савченко не було. Як вона пояснювала на попередніх зустрічах – мусила якомога швидше їхати на Київ, адже там на протест зібралися батьки полонених “сепаратистами” бійців.

ФОТО: АНДРІЙ ГРИНЬКІВ