Наливайченко обговорив з прикарпатськими освітянами питання підтримки української мови та літератури на державному рівні (ФОТО)
28 Бер, 2019 14:34
У середу, 27 березня, в Івано-Франківську відбулася зустріч кандидата в президенти України Валентина Наливайченка з представниками освітянської інтелігенції міста, – інформує WestNews.
Читайте також: Порошенко прибирає Наливайченка, бо останній занадто сильно подобається США - експерт
Мета зустрічі – консолідація зусиль в питанні підтримки та розвитку української мови та літератури на державному рівні.
Валентин Наливайченко представив своє бачення розвитку української мови в розрізі розвитку держави як одне з першочергових завдань, вказавши при цьому своє особливе ставлення до цього питання, адже він за першою освітою – філолог.
Всі, хто був запрошений на зустріч, мали змогу розповісти про стан викладання, стан розвитку чи підтримки української мови та літератури та подати свої відповідні пропозиції. Загалом, учасники висловлювали побажання до тих, хто біля законодавчого керма, звернути більшу увагу на стан викладання цих предметів та на розумну адаптацію державних програм до сьогоднішніх реалій.
«Ми би хотіли, щоб на державному рівні були внесені зміни щодо збільшення годин викладання української мови та літератури в усіх державних навчальних закладах, щоб державну програму розвитку української мови і літератури, в тім числі державну програму вивчення, вдосконалили якісь державні тямущі професіонали з погляду національної ідеї, з погляду патріотизму, раз так всі б’ють себе в груди в цім плані, з погляду адекватності навчальних навантажень і спрооможності вчителя вичитати ту програму, а учня – вивчити її. Парадокс в тім, що за короткий період часу вчитель повинен викласти дуже великий обсяг матеріалу, учень, відповідно вчиться в системі ” біг пес через овес”, а не те що “пережити” твір, вивчити напамять. В 9 класі, приміром, щезли такі твори як “Великий льох” Т.Шевченка, не знати куди подівся Стефаник, в 11 класі дітям треба “вивчити” 40 письменнників…Хто годен як слід це вивчити??? Та ще за такий короткий час. Словом, парадоксів досталь, і вони потребують ретельного фахового аналізу і змін в бік збалансованості”, – каже журналістка Власта Власенко.«Це якось виглядає дуже дивно, зокрема, та реформа освіти, яка котиться куди хоче. Я належу до викладачів дуже вимогливих, Ми повинні “запалити” дітей, дати їм базу, основу, любов до слова. Треба вміти переконати дітей тим самим словом. Але справді, часто так є, що зменшують кількість годин, зникають спецкурси, програма “гониться” за принципом “швидше”…Тобто, ми готові запропонувати свої варіанти виходу з ситуації, в нас, наприклад, є вже адаптовані авторські підручники для 9 класу, зараз готуємо такі ж для 11, ці підручники показали себе з найкращого боку, тому, повторюся, якщо ми матимемоо державне замовлення на якісь такі речі, ми готові і вважаємо, що саме тут буде починатися вдосконалення стану рідної мови», – говорить професор кафедри української літератури ПНУ Наталія Мафтин.Тему системних і паралельних перекладів української мови та літератури зачепили заступник ГО “Просвіта” Михайло Січка та її секретар – Ольга Бреславська, керівник літературної студії Надвірнянського центру дитячої творчості Лариса Іванків вважає, що українська мова повинна мати не лише покращення стану вивчення, а й перспективу розвитку, а студент – філолог ПНУ Богдан Кирстарозповів про видання українською мовою багатьої нових цікавих для українського учня книг, громадський активіст Святослав Ковалюк вислови пропозицію щодо вивчення досвіду європейських держав щодо створення так званої “мовної поліції”.Загалом, присутні висловили ряд констуктивних пропозицій і сподіваються на їх реальну підтримку з боку всіх, хто мислить категоріями держави, патріотизму і предметної роботи.
«Найширшою парадигмою в літературі повинна бути тема учасників українського визвольного руху. Все це , скажімо, Міністр освіти і науки має знати і почути. І треба такі речі ухвалювати, затверджувати і запроваджувати, вивчаючи їх, насамперед “знизу”, як оце сьогодні ми з вами і робимо», – наголосив Валентин Наливайченко.«Настав час українській владі взяти функцію просвітницьку. Але не тільки взяти, а й фінансувати», – додав кандидат в президенти України. Має бути ухвалений якісний закон про українську мову. Я, як фаховий філолог, вважаю, що мова має бути захищена за сферами використання і підтримки української мови. Друге – треба, щоб думка науковців і громадськості була врахована Урядом. Третє і найголовніше – новий президент, новий уряд має бути українським за духом і за національністю, а не тільки декларативно», – переконаний Валентин Наливайченко.