“Нам потрібний фільм з таким теплим, добрим відбуттям”: Ірма Вітовська про стрічку “Смак свободи” та роль, натхнену Ольгою Франко

Автор: Іра Блаженко

27 Тра, 2024 10:21

Поділитись публікацією
“Нам потрібний фільм з таким теплим, добрим відбуттям”: Ірма Вітовська про стрічку “Смак свободи” та роль, натхнену Ольгою Франко

В українських кінотеатрах 7 березня вийшов фільм “Смак свободи”. Це романтична комедія про Варю  — дівчину, яка мріє присвятити своє життя кулінарії. Головна героїня вирушає до Львова, щоб працювати у вишуканому ресторані, а на шляху до успіху дівчина знаходить книжку забутої легенди української кухні Ольги Франко — “Першу українську загальнопрактичну кухню”. 

Головну героїню зіграла Ірина Кудашова, а Ольгу Франко — Ірма Вітовська. 

“Окрім того, що ця стрічка десь певною мірою світла, лірична, про мрію та казку, сімейна, для мене вона ще й надзвичайно, в такому тонкому змісті, патріотична. Не в тому сенсі, в якому це слово часом експлуатують, а справді про нашу гордість, нашу памʼять, наше минуле й сьогодення, про те, що ми повинні любити і поважати себе”,  — розповідає Ірма Вітовська про свою роль.

Чим особлива кінострічка “Смак свободи” та яку роль відіграла героїня, натхнена Ольгою Франко, для Варі? Ірма Вітовська розповіла в інтерв’ю для ELLE.

Фільм “Смак свободи” вже з’явився в українських кінотеатрах. Чому українському глядачеві варто його подивитися?

Я вважаю, що це хороша родинна картина для широкого загалу. З нею можна чудово провести час у маленьких та великих компаніях. Ця картина не має обмежень для вікової категорії. І вона просто красива. Нам сьогодні потрібна стрічка з таким теплим, добрим відчуттям. 

Що нового ви дізналися про українську кулінарію за час підготовки до ролі та знімань? Можливо, позбулися певних стереотипів чи самі засвідчили, як у фільмі руйнуються певні кліше?

Кухня — це один з елементів того нашого, чим ми можемо пишатися сьогодні. Це наш досвід, наша традиція. Особисто у мене не було стереотипів щодо кухні.

Насправді про урбаністичну кухню, що походить з міст нашої України, знає мало людей. І Ольга Франко розкриває тему міської кухні, а не тільки тієї традиційної, на якій ми завжди в Україні акцентуємо.

Як ви намагалися втілити Ольгу Франко у фільмі — які риси характеру хотіли підкреслити?

Я не збиралася втілювати Ольгу Франко — це не байопік. Для цього має бути окрема картина про життя реальної людини. Тут Ольга Франко є певним символом для героїні.  Це сучасна картина, тому ми не брали для Ольги якусь історичну пунктирну історію, крім маленьких проявів. В основному героїня виступає певною феєю, магічним символом.

Щоб розкрити постать Ольги Франко, потрібно знімати окрему картину про її життя. Є фільм “Інший Франко”, де ми бачимо теж присутність Ольги. Кінострічка більше концентрується на Петрові Франку, на її чоловікові. Але Ольга так само потребує окремої своєї сторінки, своєї долі. Тому у фільмі “Смак свободи” в мене нема якоїсь підготовки на основі всього, що пов`язане з цією героїнею, немає такого глибокого занурення, тому що в цій стрічці це ніяк не проявляється. 

Яку роль Ольга Франко відіграє для головної героїні Варі? Чого вона вчить головну героїню?

Ольга є певним символом в цій картині. Як фея, вона впливає на головну героїню Варвару. Уся історія розвивається так, що ми позбавляємося певної меншовартості — і тут Ольга виступає певним детонатором для головної героїні. 

Які сенси ви закладаєте в цей фільм і як би хотіли, щоб глядач сприйняв цю історію?

Фільм для мене — дуже важлива історія. Ми завжди кажемо, що нам потрібно різне жанрове кіно. Ось стрічка якраз для позитивних, навіть надпозитивних емоцій. Тому чого він може навчити? По-перше, вірити у свою мрію і наполегливо бути вірним своїм цінностям та мріям. А також любити свою країну і всі елементи, пов’язані з традиціями народу.

Читайте також: Шість найцікавіших українських фільмів, у яких зіграли івано-франківські актори