Нардеп Шевченко поїв ведмедя кока-колою і пивом, – зоозахисниця (ВІДЕО)

Автор: Костинюк Олександр

11 Чер, 2018 19:00

Поділитись публікацією
Нардеп Шевченко поїв ведмедя кока-колою і пивом, – зоозахисниця (ВІДЕО)

У центрі Косова на Прикарпатті з’явився велетенський білборд з вимогою звільнити ведмедя Юру, який вже щонайменше 12 років живе у тісній клітці при турбазі «Байка». Нещодавно власник тварини майже погодився передати клишоногого до «Синевиру», але останньої миті передумав.

Читайте також: “Великодні мотиви”: у палаці Потоцьких відкрили виставку дитячих декоративних робіт (ФОТО)

Про в’язня ресторану Дивись.info розповіла відома зоозахисниця Наталія Вишневська, інформує “Фіртка”.

«Я особисто про ведмедя дізналася років п’ять тому. Це було так, як зазвичай відбувається: хтось написав мені на Фейсбук, що у Косові, в ресторані, утримують ведмедя. З того часу я написала щонайменше п’ять звернень щодо вирішення цього питання. Зараз ситуація така, що десь ранньою весною там була перевірка. Держекоінспекція в Івано-Франківській області склала протокол. Там виявили порушення у вигляді відсутності документів на легальне набуття власності. Фактів жорстокого поводження вони не знайшли. У принципі, їх там і немає. Написали, що подають документи до Косівського районного суду на конфіскацію. Були звернення від народних депутатів, які просили екоінспекцію відстояти саме питання конфіскації. Згідно із законом, суддя обирає покарання – йдеться або про штраф, або про конфіскацію. Розмір штрафу сьогодні становить 51 гривня», – розповіла Наталія Вишневська.

У Єдиному державному реєстрі судових рішень є постанова Косівського районного суду від 20 березня, у якій йдеться, що «06.02.2018 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської області встановлено, що приватний підприємець, власник бази відпочинку «Байка» утримує бурого ведмедя у неволі без наявності дозволу, що видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища , що є порушенням ч.3 ст.8 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження», ч.3 ст.17 ЗУ «Про тваринний світ».

Натомість власник тварини і бази відпочинку «Байка» Василь Шкондеюк стверджує, що у квітні 2007 року купив у Рівненському зоологічному парку.

«Про отримання спеціальних дозвільних документів він не знав, на даний час ним подано до Міністерства екології та природних ресурсів України пакет документів для отримання дозволу на утримання бурого ведмедя. Звертає увагу, що з часу придбання цього ведмедя, тобто з квітня 2007 року і по даний час, ведмідь більше десяти років проживає на території бази відпочинку, де звик до умов, отримує повноцінне харчування та догляд, та має повністю здоровий вигляд, а тому зміна умов проживання може негативно відобразитись на його здоров’ї. Просить провадження в справі закрити», – зазначено у постанові.

Суддя, який розглядав справу, виявився аж надто лояльним до пана Шкондеюка і визначив, що правопорушення настільки малозначиме (нагадаємо, що йдеться про червонокнижну тварину), що вважає за доцільне звільнити чоловіка від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.

Щоправда, держекоінспекція подала апеляцію, але Апеляційний суд Івано-Франківської області повернув заяву без розгляду.

І ще один цікавий факт вдалося виявити з інтерв’ю пана Шкондеюка івано-франківському виданню «Галка» від 16 січня 2018 року, тобто приблизно за два місяці до судового розгляду, де власник тварини розповів, що ведмідь Юра в нього на утриманні вже 15 років. Маму клишоногого, буцімто, застрелили мисливці, а він двомісячне ведмежа забрав, щоб не загинуло.

Як бачимо, не збігаються ні час, який ведмідь живе на турбазі, ні історія його появи тут. У постанові Косівського суду зазначено: «Ведмідь за кличкою «Юра» придбаний у Рівненському зоопарку, що підтверджується паспортом тварини та накладною №47 від 13.04.2007 р., і відповідно до ч.2 ст. 7 Закону України «Про тваринний світ» є об’єктом власності особи». Виходить, що або паспорт фальшивий, або історія про мисливців. Зрештою, який сенс вигадувати сентиментальну байку, якщо тварину придбали законно і є всі документи?

До речі, раніше Василь Шкондеюк практично погодився віддати ведмедя Юру до «Синевиру». Цим питанням займався благодійний фонд «Міжнародна організація Лоуренса Ентоні», який очолює Де Ланге Лайонел Шан.

«Перед тим, як ми звернулися до екоінспекції, власник вже погодився віддати ведмедя і фонд вже домовився з «Синевиром», що тут приймуть Юру. Вони вже сіли в машину і виїхали за ведмедем, та поки вони їхали, власник передумав. Кажуть про різні причини, але однією з них було, що чоловік вирішив, що це для нього якось принизливо. Мовляв він має якийсь статус, а тут приїхали і забрали ведмедя», – продовжує Наталія Вишневська.

За визволення Юри вже борються роками. Був шалений розголос цієї історії. Звільнення Юри домагаються і місцеві активісти, і столичні. Багато людей писали різноманітні звернення, зокрема і до Держекоінспекції в Івано-Франківській області.

«Є така інформація, щоправда, наразі непідтверджена, але кажуть, що раніше, до Юри, там був інший ведмідь, якого застрелили. Спочатку ведмедя напоїли пивом, потім він почав дуже агресивно поводитися і один із синів власника застрелив тварину. Я особисто намагалася зв’язатися з членом родини власника через Фейсбук, просила його піти на поступки, продемонструвати гуманну позицію і віддати ведмедя. Але на сьогодні жодної реакції на цей лист не було. Тож ситуація залишається такою, якою вона є», – наголошує зоозахисниця.

Про умови утримання ведмедя говорити складно. Але зоозахисниця каже, що вони не такі, якими повинні бути.

«Сказати, що ведмідь у хороших умовах перебуває, не можу. Я особисто бачила відео, яке виклав власник «Буковеля» Олександр Шевченко, де він з друзями у цьому ресторані поять ведмедя кока-колою і пивом. Коли під цим відео почали писати дуже багато негативних коментарів, то він його видалив. Ми, на жаль, не встигли його скопіювати», – розповіла пані Наталія.

До речі, на YouTube-каналі є чимало відео з Юрою. На одному з них відпочивальники «розважаються» напоюванням тварини кока-колою. Відеоролик опублікований 4 червня 2017 року.

Крім того, у Юрка на оці помітне більмо.

Активісти продовжують закликати усіх небайдужих боротися за звільнення ведмедя з багаторічної неволі. Про розміщення білборда у Косові повідомила киянка Марина Вишневська на своїй сторінці у Фейсбук. Вона написала: «Бурі ведмеді – не атракціони! З таким посилом у м. Косів з’явився білборд про в’язнів, що утримуються в приватних руках заради розваги. Утримуються в клітках, харчуються відходами. Довічно. Небажання їх «власників» передати тварин до центру реабілітації бурих ведмедів та складність процедури примусового вилучення тварин через суди нарікають тварин на муки та смерть. На білборді зображений Юра, славнозвісний ведмідь з готельного комплексу «Байка» м. Косів, що існує в бетонній клітці 12 років. Стільки ж точиться боротьба волонтерів за Юру. Розголос у ЗМІ та соціальних мережах, спілкування з паном Шкондеюком (власник), складання протоколу екоінспекцією щодо жорстокого поводження – поки не покращило становище Юри та не пробудило ноту свідомості п. Шкондеюка…»

Додамо, що Василь Шкондеюк – відома у Косові особистість. Колишнього депутата районної ради від Партії регіонів підозрювали у причетності до проекту будівництва малої ГЕС на Черемоші у селі Розтоки на Косівщині. Малі ГЕС – це така собі корупційна схема з відмивання коштів, коли держава за високими тарифами, а за фактом – платники податків, викуповують вироблену на міні-ГЕС електроенергію. З іншого боку – вони завдають непоправної шкоди екології. Річку «заганяють» у трубу, що призводить до низки негативних факторів – знищення річкової фауни, зміни рельєфу тощо.

До речі, у березні на Прикарпатті відбулася робоча нарада прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з керівниками чотирьох областей, яка проходила чомусь на туристичній базі «Байка» у Косові. Тоді місце видання цитували висловлювання керівника уряду про відпочинковий комплекс: «Це чарівний край, тут живуть і працюють добрі люди, і їм потрібно допомагати…»

Автор тексту Оксана Дудар.