“Наша позиція: лишити недоторканою зелену зону”, – громадські активісти про подальші кроки у відстоюванні території поблизу франківського озера

Автор: Іра Блаженко

02 Жов, 2024 11:36

Поділитись публікацією
“Наша позиція: лишити недоторканою зелену зону”, – громадські активісти про подальші кроки у відстоюванні території поблизу франківського озера

2 жовтня представники громадської ініціативи, яка стала на захист зеленої ділянки біля міського озера, говорили про підсумки діяльності й подальші кроки в облаштуванні Парку Ветеранів України.

Читайте також: Для безпеки пасажирів: в Укрзалізниці відповіли, чому порізали гілки дерев на Привокзальній площі

Про це пише “Галка” з місця події.

Один з представників Максим Сич повідомив, що активісти мають намір створити громадську організацію.

“Впродовж двох місяців ми провели низку заходів: чотири толоки, у підсумку якої було очищення від сухих гілок, які росли на цій ділянці впродовж кількох років, організували кілька переглядів фільмів просто неба. 1 жовтня відбувся захід, організований волонтерським центром Штаб фонду “Підтримую третю штурмову бригаду” в Івано-Франківську, де навчали першої домедичної допомоги, киданню ножа і таке інше”, – каже Максим Сич.

Активістка Наталія Вишневецька каже, що наразі ситуація має маніпулятивний вплив:

“Група, яка відстоювала інтереси реабілітаційного центру, змінила свій склад. Якщо раніше її представляв Руслан Колішенко, то зараз з’явилися зовсім інші люди, які відрізняються, перш за все, маніпуляціями. ЗМІ висвітлюють, і ми надалі будемо висвітлювати, нестиковки в тому, що говориться, непродуманість, абсолютну приналежність до бізнес-інтересів конкретних людей, теж дуже відомих в місті, які поки що офіційно свою позицію не висловлюють. Ми не хочемо, щоби ці люди маніпулювали думками, використовуючи ветеранів в цій темі, оскільки це вносить розколи. Ця ініціатива має відступитися і перестати підбурювати людей.

Є ще одна сторона, яка теж бере активну участь – це громадська організація, яку представляє Богдан Козак. Нам невідомо, чи він представляє якусь сторону, чому він це робить, якими ресурсами… То ж ми будемо брати участь надалі, щоб знову не допустити маніпуляції”, – каже Наталія Вишневецька.

Активісти кажуть, що опоненти апелюють до того, що захисники зеленої зони проти реабілітації. Фізична терапевтка Анна Азарова пояснила, що парки, зелені зони впливають на одужання і є елементом реабілітації:

“Спілкуючись з ветеранами, які поверталися з фронту, які пройшли бойові події, у них був основний запит: їм хотілося тиші, пройтися навколо озера, споглядати краєвиди. Це була б їх частина адаптації у цивільному житті. Один із прикладів, Замарстинівський парк у Львові. Зараз там створюють інфраструктуру під реабілітацію: інклюзивні доріжки з поручнями, майданчики для кардіо, силових вправ, дитячий майданчик. Зелені зони є необхідною частиною реабілітації. Якщо спиратися на міжнародний досвід, то є ціла низка досліджень, які показують необхідність зелених зон для підтримання психологічного і фізичного здоров’я. Зокрема, перебування в зеленій зоні, знижує рівень кортизолу на 12-16%”.

Поки тепло, активісти планують провести спільну зустріч із мешканцями, де б обговорили бачення сучасного парку.

“Створення Парку Ветеранів України – це довготривалі процеси, тому ми прийняли рішення оформити нашу діяльність. Ми хочемо комунікувати у широкому публічному просторі та показати жителям міста Івано-Франківська наші обличчя, показати, що ми не маємо прихованих якихось інтересів, чи то комерційних, чи то бізнес-інтересів, чи то політичних. Ми просто виступаємо за збереження зеленої зони у нашому місті й хочемо зупинити неконтрольовану забудову озера”, – каже Аліна Садовська.

Активісти хочуть домогтися офіційного скасування інвестиційного конкурсу, а не його призупинення. Ветеран Андріан Волгін каже, що на територію з протилежного боку від місця, де хочуть облаштувати парк, вже є містобудівні обмеження.

“Міський голова каже, що там не буде ніякої забудови. Кілька тижнів тому, я телефонував на ефір і питав Руслана Романовича, чому він не думав за реабілітаційний центр, а дозволив побудувати приватний пологовий будинок. Він зразу впевнено сказав, що це рішення суду. Я почекав тиждень і знову йому телефонує і каже, що він бреше, тому що є рішення суду на 4 га землі, і там буде торгівельно-розважальний комплекс, а ніякий не пологовий. На що міський голова каже, що нічого не бачить поганого, що там буде приватний пологовий.

Міський голова повністю зі забудовниками, тому що я знаю, що зараз на цю ділянку, де зараз ми боремося, яка є комунальна земля, є повністю документація й що вони хочуть там зробити. В мене є документи, де чітко написано, що бізнес. Є будівні обмеження 52 м, а 52 м – це 17-поверховий будинок”, – каже Адріан Волгін.

Загалом, за словами активістів, громадська організація працюватиме у трьох напрямках: створення громадської організації, публічні обговорення з мешканцями міста та робота у правовому полі. Й опісля створення парку ГО ліквідують.

Як писала “Галка”, наприкінці 2018 року в Івано-Франківську між орендарем землі “Гаразд Україна” й депутатами, та активісти ВО “Свобода” розгорівся скандал через вказану ділянку. Фірма планувала побудувати поблизу міського озера розважально-відпочинковий комплекс. Натомість у міській раді заявили, що дозвільних документів у будівельної компанії немає й громада не віддасть землю під забудову.

Тоді міська влада поспіхом встановила капличку, хрести й дитячий майданчик. Також певний час там тривав цілодобовий прийом громадян.

25 лютого 2020 року на засіданні міської ради повідомили, що стару угоду про оренду буде розірвано. Натомість укладуть нову: 2,8244 га землі терміном на 12 років відійде “гараздам”, а 1,1766 га опікуватиметься місто. На останній ділянці планували створити парк, який утримуватиме комунальне підприємство “Центр розвитку міста та рекреації”. Обіцянку мер не виконав.

2 серпня 2024 франківська міськрада зробила крок до остаточної забудови озера: проголосували за оголошення інвестиційного конкурсу на будівництво реабілітаційного центру в межах вул. Гурика та центрального міського озера.

8 серпня Марцінків заявив, що забудувати зелену зону біля озера просили ЦМКЛ та “громадські організації учасників бойових дій”, проте не уточнив назву цих ветеранських організацій.

12 серпня активіст Андріан Волгін детально розповів, що, на його думку, не так з проєктом реабілітаційного центру поблизу міського озера.

23 серпня поблизу озера прихильники забудови зеленої зони реабілітаційним центром і не тільки публічно стали на захист своєї ідеї.

5 вересня ініціатори інвестиційного конкурсу про ситуацію із можливою забудовою озера.

6 вересня франківський військовослужбовець та бізнесмен Руслан Колішенко заявив, що виходить з групи ініціативи побудови реабілітаційного центру біля міського озера.