“Наша зброя – це наша культура”: у Франківському медуніверситеті відкрили експозицію столітньої скульптури святого покровителя молоді (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

07 Жов, 2024 14:02

Поділитись публікацією
“Наша зброя – це наша культура”: у Франківському медуніверситеті відкрили експозицію столітньої скульптури святого покровителя молоді (ФОТО)

Сьомого жовтня в одному з коридорів Івано-Франківського національного медичного університету відкрили відреставровану скульптуру святого Алоїзія Гонзаги.

Про це пише Галка з місця події.

Медуніверситет підтримав реставрацію цієї скульптури з фондів Краєзнавчого музею, з нагоди 79 річниці університету та в рамках 15-річчя проєкту “Врятуймо скарби разом”.

Автор проєкту “Врятуймо скарби разом” Валерій Твердохліб розповів, що ідея показати скульптуру покровителя молоді для студентів медичного університету виникла ще у 2019 році, коли її щойно відреставрували.

“Історія пам’ятки дуже цікава, оскільки довший час скульптура була невідома. Ми не знаємо точних датувань цієї скульптури, але схиляємося до того, що вона могла бути виготовлена в кінці 19 століття. У 2018 році вона потрапила в реставраційний відділ Івано-Франківського краєзнавчого музею, а в 2019 році до дня студента, її вже відкрили”, – розповідає про скульптуру Валерій Твердохліб.

Реставрацією скульптури займалася Соломія Сташків-Олійник за підтримки Івана Гаврона та Івано-Франківського національного медичного університету.

“Скульптура виготовлена з дерева, це поліхромна скульптура. На щастя, коли вона до нас потрапила, то не була в дуже критичному стані. Була трохи погризена жуками, були лущення, поверхневі забруднення. Але наша реставраторка Соломія чудово справилася”, – додає Твердохліб.

Експозиція стоятиме у коридорі університету до Дня студента, 17 листопада. Організатори проєкту кажуть, що молоді медики зможуть глибше познайомитися з діяльністю Гонзаги, прочитавши інформаційні постери, розташовані поблизу.

“Це не просто експонат, це експонат, який дуже наближений до нас, до медицини. Алоїзій помер в 23-річному віці, коли рятував людей від холери. Зараз помирає багато наших земляків, в тому числі наші студенти. Вони борються за Україну, волонтерять, своїм життям рятують інші життя. Ми хочемо студентам показати приклад з правильного служіння. Тож впродовж цілого  місяця студенти можуть підходити до скульптури і просити про ті бажання, які мають здійснюватися”, – каже ректор університету Роман Яцишин.

Також ректор переконаний в тому, що такі акції повинні проходити і в інших університетах, щоб студенти, педагоги й гості закладів відкривали українські скарби разом.

Керівниця управління культури, національностей та релігій ОДА Тетяна Бойко закликала присутніх частіше відвідувати місцеві музеї:

“В такий непростий воєнний час, зброя, якою ми можемо гордитися – це наша мова, наша культура, наша ідентичність”, – зазначила жінка.

Довідково: Святий Алоїзій Гонзага народився 1568 року в Італії. Батько готував його до військової карʼєри, проте Алоїзія цікавило навчання. У 17 років Алоїзій вступив до Товариства Ісуса (єзуїтів), через рік прийнявши монаші обіти.

Коли у 1591 році в Римі вибухнула епідемія холери він, попри ризики, цілковито присвятив себе служінню хворим і надання їм першої допомоги. Заразившись, Алоїзій помер 21 червня 1591. Його смерть у віці 23 є переконливим свідченням жертви любові до ближніх.

Канонізація святого Алоїзія відбулася 1726 року, а вже через три роки Папа Бенедикт XIII проголосив святого Гонзагу покровителем молоді, зокрема, студентів.

Питання у який саме період перебування єзуїтів у Франківську були створені скульптури св. Алоїзія Гонзаги сьогодні ще залишається відкритим для мистецтвознавців та істориків. Скульптура виконана з дотримання всіх технологій, анатомічно правильно і мистецьки досконало. Поверхня скульптури оздоблена в техніці поліхромного розпису. Святий зображений у єзуїтській сутані та білій комжі, його атрибутом, очевидно, був хрест, який підтримувався обома руками. Водночас на скульптурі наявні механічні пошкодження: обламані пальці на обох руках та втрачений атрибут святого – хрест.