Нащадкам лицарів ОУН та УПА передадуть відновлені бойові нагороди
29 Тра, 2017 11:49
В обласній раді 29 травня відбулося представлення відновлених найвищих нагород УПА – Хрестів Бойової Заслуги та Хрестів Заслуги.
Читайте також: Голова обласної ради Сич отримав з депозитного рахунку два мільйони гривень (ДЕКЛАРАЦІЯ)
Відзнаки будуть вручені нащадкам лицарів УПА до 75-річчя Української повстанської армії.
В раді з вшанування пам’яті лицарів стверджують, що УПА – єдина повстанська армія світу, яка мала свою систему нагород. Дизайн срібних, бронзових та золотих хрестів бойової заслуги – авторства відомого Ніла Хасевича. Лицарі ОУН-УПА – це 1100 осіб, поки що ідентифіковано лиш половину з них. Першим лицарем є Дмитро Карпенко-“Яструб”, колишній лейтенант радянської армії з Полтавщини, йому вручили Золотого Хреста.
Науковий співробітник Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Микола Посівнич розповів, що в історії є традиція називати лицарями героїв, щоб вшанувати їхній внесок.
“Головне наше завдання – щоб медаль знайшла свого героя. Вони віднайшли свої медалі на небесах, а нам потрібно віднайти їхніх нащадків”, – сказав Посівнич.
За його словами, створено координаційну раду, до якої входять 42 історики, які розшукують нащадків. Це – соціальний проект, щоб віддячити тим, які зазнали переслідувань і за радянських часів носили на собі “тавро ворога”.
Директор Музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук додав, що в умовах підпільної боротьби вручати нагороди було складно. Тому більшість були нагородженими тільки на папері. Крім того, в документах були вказані псевдоніми, що ускладнює пошуки нащадків.
Історик повідомив, що 162 особи серед нагороджених були родом з Івано-Франківщини. Зокрема, такі відомі постаті як Василь Андрусяк “Різун” та Ярослав Мельник “Роберт”, інформує “Галка”.
Ярослав Коретчук назвав повернення нагород нащадкам героїв символом визнання українським народом тих заслуг, які зробили їхні родичі для України у 40-50-тих роках.
“Нам протягом десятиліть нав’язували чужих героїв. Ми сьогодні повертаємо забуті імена власних героїв”, – сказав Коретчук.
Він також повідомив, що родичі упівців можуть звертатися до нього. Це полегшить ідентифікацію нагороджених. Ті відзнаки, які не знайдуть нащадків, будуть передані у музеї.
Голова обласної ради Олександр Сич нагадав, що 2017-ий проголошений в області Роком УПА, що передбачає ряд заходів. Зокрема, по всій області будуть розміщені рекламні банери з привітаннями. Для 75-ти ветеранів передплатять 75 номерів видання “Шлях перемоги”.
Відзнаки скопійовані з оригінальних хрестів, які зберігаються у музеї визвольної боротьби у Львові.
Виготовлення відзнак та нагородження – це громадська ініціатива, що втілюється коштом ряду благодійних та науково-історичних організацій.