Наталія Дьоміна: Неприпустимо, що 80% вартості лікування хворі на COVID-19 сплачують самостійно
12 Жов, 2020 19:41
Лікарка-інфекціоністка, заступниця генерального директора Івано–Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні Наталія Дьоміна про першочергові кроки, які треба забезпечити в контексті зростання захворюваності на COVID-19.
Читайте також: В область приїхали ліки від COVID-19: медики забороняють приймати їх самостійно
– Як лікарка, що присвятила себе боротьбі з інфекційними хворобами, наполягаю, що потрібно терміново врегулювати питання страхування лікарів. На розгляді цього питання неодноразово наполягала «Європейська Солідарність» у парламенті.
Повинне бути забезпечене страхування усіх медичних працівників, які працюють з хворими на COVID-19 незалежно від того, чи працюють вони в опорних лікарнях, чи стикаються із цією хворобою в інших закладах.
Має бути безперебійна виплата 300-відсоткової надбавки для усіх медичних працівників, які працюють з хворими на коронавірус також незалежно від того, в лікарнях якого статусу вони працюють.
Потрібно вимагати від влади виконання закону про масове тестування. Насамперед безкоштовно тестувати лікарів та вчителів. А також розширити тестування за державний рахунок для категорій громадян, які перебувають у зоні підвищеного ризику.
Ми, медики, разом із усіма чекаємо оголошення урядом чіткого плану протидії пандемії. МОЗ має напрацювати й у місячний термін представити Стратегію подолання коронавірусної хвороби на 2020-2021 рр., у тому числі щодо фінансування лікарень, гігієнічних вимог, державних закупівель, вакцинації та інше.
Що стосується Фонду боротьби з COVID-19 на 2021 рік, то слід чітко встановити цільове призначення цього Фонду. І заборонити нецільове використання та дерибан цих коштів. При тому, що на сьогодні в Україні майже 80% вартості лікування від коронавірусу хворі сплачують самостійно – це неприпустима ситуація.
Ми сподівалися, що хоча б через пів року державна машина запустить належне фінансування лікування хворих і протидії коронавірусу, зокрема придбання необхідного для пацієнтів устаткування. Але натомість бачимо, що гроші далі чомусь витрачаються зовсім не на те. Із Фонду боротьби із коронавірусом не закуплено жодного апарата ШВЛ. Це висновок Рахункової палати. І це у той час, коли кількість інфікованих б’є рекорди щодня.
Рівень захворюваності населення – це показник роботи не тільки центральної влади, але й місцевої. На місцевому рівні також слід запроваджувати проєкти, які були б ефективними у боротьбі із коронавірусом.
Бачу це у створенні Місцевих фондів протидії коронавірусу і прийнятті відповідних місцевих програм. Наприклад, створення пунктів безкоштовного тестування громадян на COVID – окремо від поліклінік та інших медичних закладів, щоб не створювати скупчення людей, які є потенційними носіями хвороби.
Децентралізація забезпечила достатній фінансовий ресурс на місцях, особливо для мерів обласних центрів, голів ОТГ. Саме на них теж лежить відповідальність за здоров’я і безпеку громадян. Їхні спроби уникнути відповідальності, звинувачуючи виключно центральну владу, неприпустимі.
Ситуація з епідемією в Україні розвивається за найгіршим сценарієм. І ми всі повинні готувати себе, своїх рідних, близьких і знайомих до того, що кількість захворювань буде зростати. І це може торкнутися кожного. Тому нам потрібна відповідальна влада на місцях. Адже здатність протистояти інфекційним захворюванням – це біобезпека, це національна безпека держави.
Наталія Дьоміна – заступниця генерального директора «Івано–Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні». В медицині пройшла шлях від лікаря-інфекціоніста приймального відділення до заввідділом стаціонару обласного Центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД, працювала директором з медичного обслуговування ВІЛ-інфікованого населення Обласної інфекційної лікарні. Асистентка кафедри інфекційних хвороб Івано-Франківського національного медичного університету. З моменту запровадження карантину внаслідок COVID-19 рятує життя пацієнтів разом з командою професіоналів. Входила до штабу при Івано-Франківській ОДА по боротьбі з поширенням та локалізацією COVID-19. Кандидатка до Івано-Франківської обласної ради від “Європейської Солідарності”.
*політична реклама