Закон України прямо забороняє банкам «вимагати від клієнта придбання будь-яких товарів чи послуг від банку або від спорідненої чи пов’язаної особи банку як обов’язкову умову надання банківських послуг». Ця заборона міститься в законі «Про банки та банківську діяльність» – така собі Конституції для будь-якого українського банку. Але чомусь при відкритті депозиту, отриманні кредиту чи навіть простої платіжної картки фінустанова відкриває клієнту поточний рахунок, хоч той і не просив про цю послугу.
Найчастіше про таку дію клієнти навіть не здогадуються – мало хто насправді уважно читає документи дрібним шрифтом, особливо коли йдеться про стандартні умови, з якими пропонує ознайомитись клієнту постачальник послуг (до речі, далеко не тільки банківських) під час онлайн-процедури. Та все ж така дія не є протизаконною.
Без поточного рахунку не працює
Перше, що слід зрозуміти, поточний рахунок – це базова послуга. Ба більше, поточний рахунок є невід’ємною частиною майже будь-якої банківської послуги. Без нього не зможе працювати депозит, платіжна картка перетвориться на шматок пластику, не вийде видати кредит.
Та й в принципі встановлення ділових відносин – цей термін використовує чинне законодавство, – що має передувати наданню основної послуги, у багатьох випадках фактично і є відкриттям поточного рахунку фізичної особи. Винятки існують, проте стосуються вони здебільшого касових операцій з готівкою, що не вимагають відкриття рахунку.
Та справа, звісно, не тільки в законах. Візьмемо, для прикладу, депозит. Щоб банк міг правильно нарахувати обіцяні відсотки, він має тримати залучені від фізичної особи кошти на спеціальному «депозитному рахунку». Покласти гроші готівкою просто на нього можна. Але що робити, коли термін вкладу завершився, а вкладник не встиг того ж дня добігти до каси фінустанови? Тримати гроші й надалі на спецрахунку не можна, бо доведеться нараховувати відсотки та порушувати умови договору. Видати їх готівкою нема кому. Саме тут й потрібен поточний рахунок фізособи – гроші спрямовуються на нього і лежать там до моменту, коли знадобляться власнику.
Ще простіше з карткою. Сама вона не містить грошей, а є лише «ключом» – зручним та зрозумілим інструментом доступу до поточного рахунку фізичної особи. Просто банк, що випустив картку, знає, що картка з конкретним номером належить конкретному рахунку. До речі, саме тому до одного поточного рахунку може бути випущено кілька карток.
Це законно і безкоштовно
Окремі послуги не можуть бути виконані без відкриття поточного рахунку фізособи через вимоги закону. Скажімо, магазинам та іншим юрособам прямо заборонено приймати оплату від фізичних осіб за товари та послуги готівкою, якщо вартість сягає 50 000 гривень. Отже, щоб придбати авто чи навіть великий телевізор, спершу потрібно відкрити поточний рахунок.
Зважаючи на це, а також той факт, що послуга з відкриття та обслуговування поточного рахунку фізособи є безкоштовною, вважати, що банк її нав’язує аж ніяк не можна. Та й лякатися цієї послуги не варто. Зате корисно знати, що якщо фізособа вже є клієнтом банку бодай за якоюсь послугою, в неї точно є поточний рахунок IBAN. Тож якщо вас запитають про нього, коли запропонують переказати гроші, не кажіть, що не маєте такого.
ПРОМО