Навіщо малювати нездійсненне: Сич розкритикував протипаводкову програму на півтора мільярда гривень
09 Лип, 2021 15:12
В обласній раді розповіли про цільову протипаводкову програму до 2025 року, реалізація якої обійдеться в понад один мільярд 600 мільйонів гривень. Голова облради Олександр Сич розкритикував її, мовляв, звідки брати гроші.
Її депутати затвердили на сесії обласної ради дев’ятого липня, пише «Галка».
За словами начальника управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації, прикарпатський регіон знаходиться в зоні розвинутої зливової діяльності атмосфери й відповідно зоні підвищеного ризику щодо виникнення водних стихій та проявів їх шкідливої дії, що спричиняє різні за масштабами, у тому числі й катастрофічні, затоплення, підтоплення і перезволоження територій, ураження інженерних інфраструктур та комунікацій з руйнівними наслідками.
Територією області протікає 8294 річки загальною довжиною 15756 км, у тому числі 4688 річок в басейні р. Дністер довжиною 9111 км і 3606 річок в басейні р. Прут довжиною 6645 км. З них: 8103 – малі річки з площею водозбору менш як 10 км2 довжиною 4496 км; 141 – річка з площею водозбору від 10 до 100 км2 довжиною 3762 км; 42 – річки з площею водозбору від 100 до 1000 км2 довжиною 5554 км; 9 річок – з площею водозбору понад 1000 км2 довжиною 1944 км.
Аналіз гідрологічної обстановки на річках свідчить про те, що частота паводків за останні роки зросла, хоч вона, як сказано вище, в Карпатах була завжди високою.
Проблему передбачається реалізувати шляхом:
– виконання робіт з берегоукріплення та регулювання русел річок, будівництва та реконструкції гідротехнічних споруд, захисних дамб, польдерів, протипаводкових водосховищ, розчищення русел річок, упорядкування водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, розроблення схем комплексного протипаводкового захисту територій від шкідливої дії вод, удосконалення методів і технічних приладів для проведення гідрометеорологічних спостережень, прогнозування паводків;
– упровадження раціональних технологій виконання робіт з берегоукріплення та регулювання русел річок;
– удосконалення служби протипаводкового захисту, включаючи експлуатацію захисних гідротехнічних споруд;
– проведення робіт з переселення громадян із зон ризику затоплення земель у межах території можливого затоплення;
– будівництва і реконструкції протизсувних та протиселевих споруд, недопущення звуження руслових потоків об’єктами дорожнього господарства;
– узгодження дій суб’єктів водогосподарського комплексу і реалізації заходів щодо запобігання шкідливій дії паводкових вод на територіальному рівні через басейнові управління водного господарства;
– посилення контролю з боку місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за організацією догляду за річками, їх водозбірною територією;
– впровадження ефективного, обґрунтованого та збалансованого механізму використання, охорони та відтворення водних ресурсів, забезпечення сталого розвитку державної системи моніторингу вод згідно з міжнародними нормами.
За програмою також передбачається облаштування та забезпечення діяльності на період до 2025 року центру прогнозування та попередження техногенно-гідроекологічної небезпеки Прикарпаття Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Метою центру стане прогнозування техногенних, гідрологічних і екологічних небезпек басейну річок Прикарпаття та розроблення заходів з їх мінімізації.
Олександр Сич зазначив, що це занадто дорого, адже вказані у ній суми співставимі з річним фінансуванням екологічної програми загалом.
“Звідки ці гроші взяти. це рівно стільки, скільки заплановано на екологічну програму. Навіщо малювати нездійсненні програми, навіщо дурити один одного?”, – каже Сич.
Пліхтяк каже, виділятимуться гроші в залежності від дохідної частини обласного бюджету по кожному року.
Після обговорення проєкту більшість депутатів проголосували за цю програму.