“Навіть крадіжка велосипеда в умовах воєнного часу – тяжке кримінальне правопорушення”, – Андрій Яцків

Автор: Іра Блаженко

12 Лип, 2024 09:39

Поділитись публікацією
“Навіть крадіжка велосипеда в умовах воєнного часу – тяжке кримінальне правопорушення”, – Андрій Яцків

Як змінилася криміногенна ситуація на Франківщині від початку повномасштабного вторгнення? Як збільшилися повноваження поліціянтів в період війни? Про це, а також про співпрацю правоохоронців з ОТЦК і СП та прикарпатських правоохоронців на фронті в інтерв’ю “Західному кур’єру” розповів начальник сектору комунікації Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Андрій Яцків.

– Пане Андрію, як змінилася криміногенна ситуація на Прикарпатті після повномасштабного вторгнення? За даними, які на останній сесії міської ради озвучив окружний прокурор Івано-Франківська, за минулий рік в обласному центрі кількість кримінальних правопорушень зросла на 40% (з 3084 до 4320). Зокрема удвічі зросла кількість облікованих особливо тяжких злочинів, з 81 до 163. Ця тенденція спостерігається по всій області?

– Однозначно ні. Загалом органами та підрозділами поліції ГУНП в Івано-Франківській області упродовж 2023 року розслідувано 5377 кримінальних правопорушень (торік – 4144), з яких до суду скеровано 5326 (торік – 4113).

Щодо зростання кількості тяжких кримінальних правопорушень, то на Прикарпатті загалом зростання відбулося в межах 15% – 2253 в порівнянні з минулим роком 1936. Але цьому є пояснення. На тлі дії закону про воєнний стан в Україні посилили кримінальну відповідальність за ряд злочинів. В першу чергу майнових. Умовно крадіжка велосипеда, яка раніше вважалася легким злочином, тепер кваліфікується як тяжке кримінальне правопорушення. Саме через це зріс відсоток тяжких злочинів. Але наголошування на цьому, на мою думку, звучить як перебільшення.

Чого в період війни побільшало найбільше, то це випадків шахрайства – із 651 до 1709. Зокрема сильно активізувалися онлайн-шахраї. Вони діють через платформи ОЛХ, соціальні мережі, через фішингові сайти, просять допомогу через месенджери. Так само шахраї використовують телефонний зв’язок, представляються як працівники банків, пропонують працевлаштування закордоном, повідомляють про те, що родич втрапив у халепу і так далі.

За останні два роки ми зіткнулися з цілком новими видами шахрайства. Це псевдо-волонтери, шахрайські збори коштів нібито на потреби військових. Минулого року одного з таких аферистів ми затримали в Долині. Він ошукав щонайменше 20 громадян, які, бажаючи допомогти ЗСУ, переказали йому близько 50 000 гривень.

Разом з тим, в деяких сферах відбулося зменшення кількості злочинів. Це стосується розбійних нападів – на 38% (з 8 до 5), грабежів на 23% (з 39 до 30), незаконних заволодінь транспортними засобами на 41% (з 29 до 17), пошкодження майна на 24% (з 21 до 16),  крадіжок з квартир на 40% (з 79 до 47).

Рівень побутових злочинів на Прикарпатті завжди був низький. Зараз він знизився ще більше. Навмисних вбивств поменшало на 32% (з 19 до 13), тяжких тілесних ушкоджень на 41% (з 42 до 25).

Окремо від інших правопорушень слід розглядати статистику щодо ДТП. На жаль, рівень правопорушень в цій сфері стабільно високий. Упродовж 2023 року на вулично-дорожній мережі Івано-Франківської області зареєстровано 3942 ДТП. За аналогічний період 2022 року – 3451.

На початку року ми також мали невелике зростання щодо кількості ДТП в області. Було зокрема ДТП маршрутного автобуса в Тязеві, де загинули троє людей. Тоді нами було проведено ряд заходів, посилено патрулі на аварійно небезпечних ділянках.

Але, знову таки, статистика щодо ДТП, це постійні «гойдалки». На вихідних кількість аварій стабільно збільшується. В будні йде на спад. Влітку більше ДТП, ніж зимою і так далі.

Тому криміногенна ситуація на Прикарпатті однозначно контрольована.

24 лютого 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення, в 5:30 год ранку, був оголошений збір особового складу поліції Прикарпаття по бойовій тривозі. З того моменту всі наші служби перейшли в посилений режим роботи. Ми першочергово зосередили свої сили на забезпеченні охорони публічного порядку, недопущення масових конфліктів. Ми допомагали громадянам, яких евакуювали з окупованих областей. Збільшили кількість патрулів на автодорогах, коли люди масово виїжджали закордон. Посилили патрулювання спальних районів спільно з добровольчими формуваннями територіальних громад (ДФТГ) та Нацгвардією, щоб не допустити квартирних та автомобільних крадіжок, розбоїв.

В перші дні війни у всій області було зареєстровано лише 24 кримінальні правопорушення. Це дуже мало в порівнянні зі звичайними показниками. Але разом з тим, в рази зросло навантаження на нашу лінію “102”. Люди масово повідомляли про мітки, про підозрілих осіб, автівки. Таких звернень в перші дні повномасштабного вторгнення ми отримали більше 5 тисяч і на кожне відреагували.

Таким чином над вдалося втримати правопорядок в області під контролем.

– Чи загострилось в період війни питання нелегального обігу зброї?

– Це питання постійно трималося нами на контролі задовго до повномасштабного вторгнення. АТО в Україні розпочалося ще у 2014 році, а нелегальна зброя була в обігу і до того. Протягом минулого року поліцією області виявлено 211 кримінальних правопорушень, пов`язаних із незаконним поводженням зі зброєю з яких розкрито 201 таке правопорушення. Із незаконного обігу вилучено близько 180 одиниць різної зброї, понад 32 тисячі набоїв, а також гранати, міни, порох, тротил.

Уже в 2024 році, за чотири місяці поліцейські Прикарпаття зареєстрували 102 кримінальні провадження за фактами незаконного обігу зброї. Для порівняння, за аналогічний проміжок часу в минулому році таких проваджень було 97. Тобто, зростання є, але незначне.

За три місяці поточного року ми вже вилучили з незаконного обігу понад 50 одиниць вогнепальної зброї. В тому числі гранатомет, гранати, боєприпаси. Останній такий випадок ми мали в лютому у Косівській громаді. Під час відпрацювання території наші співробітники зупинили перехожого чоловіка, щоб перевірити документи. В ході поверхневого огляду в нього виявили предмет, схожий на малокаліберну гвинтівку з набоями та тепловізор. Вдома у цього чоловіка знайшли револьвер, мисливську рушницю та понад 1300 набоїв різного калібру.

Тому робота по перевірці та виявленню нелегальної зброї нами не припиняється. Маєм багато напрацювань. Але озвучувати їх, ясна річ, не можна.

– Чи збільшився незаконний обіг наркотиків?

–  Це один з пріоритетних напрямків нашої роботи. Попри війну, боротьба з наркозлочинністю не просто не припинилася, а посилилася. В 2023 році викрито на 38% (з 733 до 1008) більше наркозлочинів, ніж у 2022-му. Розкрили таких кримінальних правопорушень на 52% більше (з 562 до 852).

Виявлено на 294 (з 296 до 590) більше фактів незаконного виробництва та збуту наркоречовин (ст. 307 КК України).

В поточному році, впродовж трьох місяців нам вдалося вилучити з незаконного обігу більше 75 кг різних наркотиків. Зокрема минулого місяця у Калуші, спільно з СБУ та нашим Департаментом внутрішньої безпеки ми вилучили 40 кг амфетаміну. Це величезна робота. Працював цілий синдикат.

Також в цьому році ми вже затримали дві групи з ознаками організованості збуту наркотичних засобів. Викрито три нарколабораторії.

Щодо виявлення наркозлочинів в нас теж є напрацювання. Але озвучувати їх я не маю можливості. Ті, хто займається цією незаконною діяльністю діють дуже обережно, миттєво змінюють тактику роботи, залежно від обставин. Приміром, щойно якийсь телеграм-канал напише, що десь конкретно виявили «закладки» і все. Розслідування фактично треба починати спочатку. Тому, робота нами проводиться невпинно. Але результати її не такі швидкі, як нам хотілося б.

– Чи фіксувала поліція так звані “кримінальні війни” на Прикарпатті, в зв’язку з тим, що в нашу область вимушено перемістилися “авторитети” з окупованих чи прифронтових регіонів?

– Рівень організованої злочинності в нашій області завжди був стабільно низьким. Прикарпаття залишається одним з найбезпечніших регіонів нашої держави. Таких фактів, як діяльність злочинних організацій, у нас від початку повномасштабного вторгнення, зафіксовано не було.

Станом на кінець квітня цього року, у нас завершено розслідування у 7 кримінальних провадженнях про злочини, вчинені організованими групами, але не злочинними організаціями. Ці справи стосувалися незаконного обігу наркотиків, переправлення осіб через кордон, порушення порядку обігу підакцизних товарів.

Для розуміння, група – це троє осіб, які домовилися разом вчиняти той чи інший злочин. Злочинна організація – набагато складніша структура, в якій задіяно десятки людей. Таких організацій, і тим більше, якихось «кримінальних війн» між ними, на Прикарпатті немає.

– Чи часто ви фіксуєте порушення комендантської години? Доводиться чути зокрема про випадки, коли навіть заклади громадського харчування продовжують працювати в заборонений час. Ви реагуєте на такі порушення?

– Якщо в час дії комендантської години поліцейські зупиняють особу на вулиці, перше, що ми робимо, це перевіряємо наявність посвідчення особи та спеціальної перепустки, яка дає підстави перебувати в тому чи іншому місці після опівночі. Якщо такого документу в особи немає, то поліцейські, як правило, проводять профілактичну бесіду щодо недопущення таких порушень в подальшому. Якщо людина реагує з розумінням, то це обмежується превентивною роботою і як правопорушення не фіксується.

Щодо закладів, які працюють під час комендантської години, то на Прикарпатті таких випадків зареєстровано не було. Тому принагідно хочу висловити вдячність суб’єктам господарювання за дотримання норм дії закону про воєнний стан.

– Як ГУНП співпрацює з Івано-Франківським ОТЦК і СП?

– В рамках чинного законодавства. Представники ОТЦК і СП звертаються до нас на лінію “102” або письмово щодо встановлення особи, яка ухиляється від призову. Тоді поліцейські на це реагують, здійснюють розшук цієї особи. Якщо ми таку особу встановлюємо, то передаємо її в ОТЦК і СП, а представники центру комплектування звіряють облікові дані. На цьому наша співпраця закінчується.

– А як щодо спільного патрулювання представників ОТЦК та поліції на вулицях, блокпостах?

– Це не патрулювання. ОТЦК і СП мають списки осіб, дані яких підлягають перевірці. Перевірка даних щодо цих осіб – це основна робота ОТЦК і СП станом на зараз. До нас військові звертаються для надання допомоги в цих заходах, зокрема для забезпечення публічного порядку. Це пов’язано з тим, що поліція в плані здійснення таких заходів є більш ефективною.

Щодо спільних дій поліції та військових в мережі можна побачити багато провокативних відео. Але хочу закликати свідомих громадян не вірити картинкам, які вирвані з контексту. По кожному з таких випадків проводиться перевірка. Але результати цих перевірок вже не такі цікаві користувачам мереж, як самі прецеденти.

Наприклад, було відео випадку на Пасічній, коли працівники поліції спільно з представниками ТЦК затримували особу. Чоловік пручався, кричав. Пізніше виявилося, що він залишив військову частину самовільно. Це злочин і поліцейських викликали на місце його документувати. Ми проводили затримання спільно з Військовою службою правопорядку. Але відео по мережі розійшлося зовсім під іншими заголовками.

Те саме було на блокпості на мосту на вулиці Галицькій, коли зняли відео, як чоловіка похилого віку “пакують” в поліцейську автівку, начебто мобілізовують. А ця особа регулярно приходила на блокпост, вчиняла хуліганські дії, не реагувала на зауваження. У відповідь на його протиправну діяльність його затримав патруль, та в подальшому чоловіка притягнули до адміністративної відповідальності. Це була крайня міра. Але мобілізовувати, звісно, його ніхто не мав наміру, так як чоловік був не мобілізаційного віку.

Подібних випадків, на жаль, багато. Російська пропаганда в цьому плані працює дуже активно.

– Як поліція працює з базою «Оберіг»?

– До цієї бази ми не маємо відношення, з нею працює ОТЦК і СП. Щодо цифр, які озвучують військові, що на Прикарпатті майже 40 тисяч ухилянтів, в нас таких даних немає.

– Скільки поліцейських з Прикарпаття сьогодні перебуває на фронті? Чи є, у зв’язку з цим, нестача працівників?

– Нестачі кадрів наразі немає. У 2022 році у нас була велика кількість добровольців серед поліцейських. Але ми не могли відпустити воювати усіх, бо були службові завдання тут. Тому нашим управлінням було сформовано зведений загін поліцейських для участі в бойових діях, який з перших днів війни бере активну участь в опорі російській агресії. Наш зведений загін відразу після повномасштабного вторгнення було відряджено у Київ. Ми працювали в Ірпені, виконували поставлені бойові задачі. Відтоді близько сотні прикарпатських поліцейських, перебуває на фронті з періодичними ротаціями. Зараз 30% наших працівників – учасники бойових дій. При тому, що близько 35% всього особового складу – жінки.

Наші вибухотехніки на постійній основі розміновують деокуповані території. Наші експерти-криміналісти допомагають документувати воєнні злочини, за допомогою ДНК-лабораторій ідентифікують загиблих від російської агресії.

Також наші поліцейські воюють в складі штурмової бригади “Лють”.

В нас так само є втрати. Ми маємо 18 загиблих серед наших прикарпатських колег від початку АТО у 2014 році. Маємо зниклих безвісти.

Але, попри все, наразі поліція Прикарпаття готова до нових викликів і забезпечення правопорядку в будь-яких умовах та будь-який час.

Читайте також: На Калущині зіткнулися "швидка" і BMW: водій автівки "йшов на обгін" (ВІДЕО)