Найцікавіші події Івано-Франківська за 2024 рік у фотографіях “Галки”
01 Січ, 2025 19:30
Цей рік став для Івано-Франківська насиченим на події та емоції. В рамках проєкту “Франківськ у фотографіях 2024” команда “Галки” зібрала найяскравіші моменти року: відкриття нових міських просторів, культурні фестивалі, спортивні досягнення та ініціативи, що змінюють місто. Ці світлини передають дух сучасного Франківська та його розвиток.
Січень в Івано-Франківськ прийшов зі снігом. Місто вражало своєю атмосферою, де поєднуються сонце та мороз. Воно ніби занурилося у спокій та надихає на прогулянки затишними вулицями.
Яким побачив Івано-Франківськ 9 січня наш фотокореспондент Юрій Валько, дивіться у галереї.
У ліцеї №23 імені Романа Гурика від початку повномасштабної війни викладачі та учні докладають зусиль, аби наблизити перемогу України. У час зимових канікул тут виготовляли окопні свічки та маскувальні сітки. Так 18 січня 15 працівників — викладачі музики, фізичного виховання, трудового навчання й технічний персонал — у кабінеті праці роблять заготівлі для окопних свічок. Для цього використовують бляшанки з-під консерви й скручений та ущільнений до розміру місткості картон.
19 січня в Івано-Франківському національному медичному університеті стартували вибори на посаду ректора. За результатами другого туру виборів, які відбулися 26 січня в Івано-Франківському національному медичному університеті, найбільшу кількість голосів отримав професор, декан медичного факультету Роман Яцишин.
Народний депутат Ігор Фріс програв суд журналістам івано-франківського видання “Галка”, яке звинувачував у поширенні недостовірної інформації. Суд став на сторону журналістів, підтвердивши право медіа на свободу слова та публікацію матеріалів.
27 лютого “Галка” взяла участь у престурі Калуською громадою, організованому Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України, та відвідала кілька цікавих місць.
У калуській ЦРЛ з 2022 року працює реабілітаційне відділення. За цей час там відновилися вже понад 1000 пацієнтів з різними травмами.
Від 2018 року у Калуші працює громадська організація “Чисті серця”. До повномасштабного вторгнення росії волонтери займалися допомогою пенсіонерам та дітям, тепер – фокусуються на ВПО.
Дружина загиблого воїна Олега Перегуди Василина створює в Калуші реабілітаційний центр для ветеранів війни “4.5.0 Прикарпаття”. Каже, цей центр – мрія її чоловіка та присвята його подвигу.
Калуський геріатричний центр відкрився 14 жовтня 2023 року. Перші мешканці поступили туди вже 26 жовтня – це були ВПО, евакуйовані з найбільш постраждалих областей України.
Також у Калуші працює сімейна пекарня «Матусин хлібчик». Там випікають близько 20 видів хліба та допомагають військовим й переселенцям. Засновниця розповідає, що їх хліб унікальний тим, що він бездріжджовий, на житній заквасці та печений на дровах.
Ці ініціативи демонструють силу та згуртованість громади.
Восьмого березня в Івано-Франківську пройшла акція, аби привернути увагу до зниклих безвісти та полонених захисників 10 окремої гірсько-штурмової бригади.
21 березня в Івано-Франківському обласному театрі ляльок відсвяткували День лялькаря. Тут провели майстер-клас для дітей з виготовлення пальчикових ляльок та показали виставу на честь свята.
Впродовж трьох днів на базі обласної “швидкої” в Івано-Франківську відбувалися навчально-практичні заняття із медичного сортування потерпілих за системою START.
«Галка» прогулялася Івано-Франківськом, щоб показати його з іншого боку – без прикрас. Ми помітили чимало проблем, які заважають місту виглядати європейським.
Вже четвертий рік поблизу Франківська, у селі Старий Лисець, працює волонтерський прихисток для бездомних собак та котів. У 2023 йому дали назву, а його активісти об’єдналися в організацію “Рудий пес”. Небайдужі щодня допомагають безпритульним тваринам в області та далеко поза її межами.
Весна в Івано-Франківську — це коли все навколо оживає і стає яскравішим. Чи не найкраще це помітно у парку Шевченка. Вздовж паркових алей розквітли тюльпани, магнолія, нарциси, форзиція й навіть сакури.
Івано-Франківськ весною перетворюється на квіткову феєрію, яка зачаровує місцевих жителів та туристів. Центр міста цьому чи не найкращий доказ.
18 квітня у приміщенні Університету Короля Данила організували обласні змагання із робототехніки “Roborace”: Перегони майбутнього, під час яких адреналін зустрічається з інноваціями».
У межах проєкту «Франківськ у фотографіях 2024» ми акцентували увагу на ключових подіях, які формували обличчя міста та області цього року.
23 квітня «Галка» побувала на підприємстві «Джавеліна», яке після релокації працює на Надвірнянщині. Тут шиють рюкзаки, баули, куртки та іншу амуніцію для ЗСУ, забезпечуючи наших воїнів необхідним спорядженням.
Також «Галка» відвідала комунальний прихисток для переселенців у Надвірній. Тут тимчасовий дім знайшли люди, які втратили житло через війну. Умови проживання максимально комфортні, а мешканцям надають усю необхідну допомогу.
Наприкінці квітня в Івано-Франківську зацвіли каштани. Їхні величні крони, вкриті пухнастими квітами, надають вулицям особливого шарму.
Першого травня в Івано-Франківську на площі Ринок стартував традиційний передвеликодній ярмарок. Біля ратуші можна придбати великодню атрибутику, писанки, паски та інші смаколики до святкового столу.
2 травня в обласній клінічній лікарні Івано-Франківську для військових та їх близьких влаштували майстерню із розпису писанок.
Остання п’ятниця перед Великоднем, у християн східного обряду є найсумнішим день року, оскільки в цей день було розіп’ято Ісуса Христа. 3 травня у храмах Івано-Франківська відбувається головний обряд Страсної п’ятниці – винесення плащаниці.
Восьмого травня у франківському Палаці Потоцьких запрацював музей “Місто і зброя”. Тут представленні фізичні репліки озброєння минулих років та інтерактивні відтворювачі з візуальними й звуковими ефектами.
Щорічно у третій четвер травня українці відзначають День вишиванки та вдягають в цей день вишитий одяг. Кореспондент “Галки” пофотографував франківців у середмісті, які одягли тематичний одяг, аби вшанувати народні традиції. Перегляньте, шукайте себе і поширте цю галерею!
21 травня в релокованому до Івано-Франківська Херсонському державному університеті відкрили виставку “Херсон звідусіль” та погасили поштові марки, присвячені місту. Всі гості мали змогу відправити будь-кому і будь-куди фірмову поштову листівку зі спеціальною маркою.
Навчальний центр операторів БПЛА «Привид» створили у 2023 році на Донеччині, а цьогоріч релокували на Франківщину. Школа є частиною проєкту «Армія Дронів» – навчають керувати дронами цивільних, рятувальників та поліціянтів.
«Галка» побувала на Вовчинецьких пагорбах, де відбувся благодійний стендап, метою якого був збір коштів для підтримки ЗСУ. Також команда зазнимкувала мальовничі краєвиди Івано-Франківська з висоти пагорбів, які є улюбленим місцем відпочинку мешканців і гостей міста.
Після російської атаки 22 червня в Івано-Франківську розпочали прийом заяв на компенсацію для мешканців, чиї квартири постраждали внаслідок обстрілу.
До франківського палацу Потоцьких в рамках туру “Нескорені” завітали KOZAK SYSTEM, Марта Липчей та “Друга Ріка”. Під час виступів артисти збирають на FVP-дрони для ЗСУ.
Кореспонденти Галки побували у FrankoLab – модерній зуботехнічній лабораторії та клініці, яка перевертає уявлення про якісну стоматологію.
19 липня у середмісті Івано-Франківська розгорнувся ярмарок місцевих виробників. В одному місці зібралися виробники найрізноманітнішої продукції — від хліба та вина до дитячих іграшок.
«Галка» побувала в Коломиї та її околицях, де дізналася про важливі ініціативи громади. Зокрема, місто витратило понад 300 мільйонів гривень на допомогу війську від початку великої війни. У селі Грушів працює Резиденція Святого Миколая, яка дарує дітям святковий настрій. У Воскресінцях виготовляють справжнє масло гхі за індійськими традиціями. Також команда відвідала музей 10-ї гірсько-штурмової бригади, який зберігає пам’ять про героїчні подвиги українських захисників.
Особливе місце у «Франківськ у фотографіях 2024» посідають історії простих людей, які своєю працею роблять місто кращим: волонтери, митці, підприємці та активісти.
В Івано-Франківську ентузіасти платформи Hitman активно співпрацюють з військовими підрозділами, споряджаючи їх різноманітною страйкбольною зброєю та піротехнікою. “Галка” розповідає, як це відбувається і який має ефект для Захисників на фронті.
Цьогоріч Яблуневий спас вперше святкують 6 серпня, замість 19, пише “Галка“. Як відомо, Православна Церква України 1 вересня 2023 року перейшла на новоюліанський календар. З самого ранку на площі біля Архікатедрального Собору Воскресіння Христового УГКЦ сотні людей зібралися, щоб освятити кошики з плодами.
Відвідати заповідник “Горгани”, що розташований у південно-західній частині Івано-Франківської області, звичайний мандрівник не може. У місяць сюди впускають всього 45 людей, щоб максимально зберігати заповідну зону незайманою. Серед 45 людей у липні – діти Пасічнянської громади, які разом із Ганною Кузьо та Люсі Фляйшгауер досліджували заповідну зону. Для них вони розробили двогодинний маршрут: роздали лупи, сачки та інше приладдя.
Впродовж восьми місяців редакція “Галки” реалізовувала проєкт із розвінчування фейків та підвищення медіаграмотності. Він завершився круглим столом на тему “Робота з дезінформацією і фейками в інформаційному просторі Прикарпаття”, який прийняв “Гончаренко-Центр”.
Вранці 31 серпня на зеленій зоні поблизу міського озера, яку мерія планує віддати бізнесу під інвестиційний конкурс та побічну забудову нібито реабілітаційним центром, захисники ділянки провели громадську толоку.
Сотні іванофранківців різного віку долучилися до Всеукраїнського патріотичного забігу “Шаную воїнів, біжу за Героїв України”. Цей пам’ятний забіг на різні дистанції відбувся у міському парку Івано-Франківська 31 серпня, пише Галка.
2 вересня “Галка” навідалася у ліцей №10 та №23, де освітяни закликали батьків та учнів відмовитися від квітів на перший дзвоник, натомість задонатити на ЗСУ. Додамо, що цього року школи самі обирали, коли провести урочисту лінійку – першого чи другого вересня.
9 вересня в Івано-Франківському університеті нафти та газу відбулася посвята першокурсників у нафтовики. Посвячували новачків традиційно – рукостисканням з нафтою.
В університеті Короля Данила провели пам’ятний захід, присвячений 80-м роковинам депортації українців з Польщі. Тут вшанували жертв трагедії та нагадали про важливість збереження історичної правди.
11 вересня вулицями Івано-Франківська пробігла американська сімʼя, яка бігла супермарафон у підтримку України – від Румунії до лінії фронту на Сході. А це – 750 миль або близько 1200 кілометрів.
16 вересня в Івано-Франківську відбулося прощання із 23-річним студентом-медиком, командиром розвідувального взводу 109 батальйону ОГШБ Богданом Власієм. У Богдана Власія був особистий позивний “Ліґо”. Це мало сакральний підтекст для військовослужбовця. Його значення знав тільки він та його наречена. Матір Олеся Власій, ділиться, що після загибелі, їй часто повторювали, що він був “ідеальним”.
Від початку повномасштабного вторгнення в Україні в рази виріс попит на різноманітні вишиванки та елементи етно в одязі, які є нашою національною ідентичністю. Від 2022 року допомагає підтримувати і розвивати національне вбрання сімейний бренд “Вишиваночка”. Його засновники – Олександр та Яна Ткачуки, які переїхали в Івано-Франківськ з Києва. Чоловік – колишній контррозвідник і фахівець із кібербезпеки, а дружина – веб-дизайнерка.
26 вересня в інноваційному центрі «Промприлад», у межах святкування 10-річчя, медіагрупа «Галка» організувала дискусію про рідне місто, благодійний аукціон та відзначила франківців, без яких неможливо уявити місто.
- “Місто людей з високо піднятими головами”, – дискусія “Галки” про шанси й переваги Франківська
Панельна дискусія була присвячена темі “Підіймаємося чи падаємо? Як Франківськ використовує свої переваги і шанси?”. Серед спікерів – економіст, фінансист, візіонер Андрій Стецевич; громадський активіст, публіцист та підприємець Ростислав Шпук; громадська активістка та керівниця ГО “Д.О.М.48.28” Наталія Вишневецька; підприємець, меценат мистецьких заходів Віктор Вінтоняк. Модерував дискусію шеф-редактор “Галки” Вадим Войтик.
- У Франківську відзначили людей, без яких не можливо уявити місто
“Галка” відзначила сотню людей та спілок, без яких неможливо уявити Івано-Франківськ. Вони допомагають розвивати місто – його культуру, урбаністику, освіту, волонтерство, медичну та спортивну галузь, підприємництво та інші напрямки. На заході памʼятними статуетками нагородили частину з відзначених людей.
- 10-річчя «Галки»: у Франківську відзначили авторів найкращих світлин міста
Ми влаштували виставку фото, які були надіслані на конкурс «Франківськ у світлинах містян», а також «Франківськ чотирилапий». Троє авторів світлин міста, які набрали найбільше голосів, отримали сертифікати від мережі магазинів «Копійочка».
- На благодійному аукціоні Galka.if.ua виручила понад 100 000 гривень на FPV-дрони
На аукціоні ми зібрали 106 722 гривень на “КРИЛАТИЙ ГАЛКОЗБІР” для пілотів франківського 109 батальйону 10 бригади. Серед лотів на аукціоні були прапор з підписами воїнів з передової, картина художниці Анни Овсянкіної, дві книги з підписами авторів, витримана пляшка вина, яка вціліла після обстрілу магазину Winetime у Запоріжжі та таємний лот.
Ми прагнули, щоб франківськ у фотографіях 2024 не лише відображав події, але й надихав людей на нові ідеї, дії та проєкти.
1 жовтня у центральній частині Івано-Франківська організували ряд благодійних заходів з нагоди Дня захисника і захисниці. Всі зібрані гроші пішли на допомогу ЗСУ.
Дружини військовослужбовців організували благодійну подію в Івано-Франківську. Продемонстрували виставку фотопортретів в українському строю, провели дефіле та благодійний аукціон.
4 жовтня в Івано-Франківську організували пікнік “Свято пирога” для безхатьків та людей у складних життєвих обставинах. Захід зібрав понад 100 учасників.
6 жовтня в Івано-Франківську відбувся благодійний 11-й Frankivsk Half Marathon. Його цьогорічна мета – зібрати мільйон гривень на адаптивний спорт. Участь у забігах взяли 1750 учасників з різних куточків України та світу.
11 жовтня у Франківську розпочався четвертий дводенний форум “Ветерани – шлях додому”. Спроможності громад у захисті прав та задоволенні потреб ветеранів».
Іван Артюшков – ветеран, підприємець і натхненник ресторану кримськотатарської кухні “Курултай” у Івано-Франківську. Його історія – це шлях від служби на фронті до створення культурного простору, де кожен може не лише насолодитися смаком автентичних страв, але й дізнатися більше про кримськотатарську культуру.
Щомісяця у Меморіальному сквері Івано-Франківська молитвою вшановують загиблих захисників. Традиційно “Дзвін пам’яті” пролунав і 22 жовтня. Спільну молитву за воїнами, які загинули за свободу, незалежність і територіальну цілісність України очолив Глава ПЦУ Блаженніший Митрополит Епіфаній.
Семирічний Михайло Погорєлий презентував однокласникам перший комікс, який він намалював самостійно. Хлопчик родом із Кривого Рогу, але наразі проживає в Івано-Франківську. Його дебютна робота називається “Історія Шльопа і друзі”.
Для студентів та викладачів Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу провели ознайомчий курс з надання першої допомоги. Заняття 24 жовтня для 48 присутніх провів доцент кафедри комп’ютерних систем і мереж, рятувальник, сертифікований викладач Мальтійської Служби Допомоги Богдан Пашковський.
25 жовтня Івано-Франківськ доєднався до радіодиктанту національної єдності під назвою «Магія голосу» Оксани Забужко. Викладачі, студенти, духовенство та представники влади зібралися у Прикарпатському університеті, щоб разом написати диктант. Загалом до заходу тут приєдналися близько 200 учасників. Під час написання диктанту залунала повітряна тривога.
Осінь в Івано-Франківську – це коли шарудить опале листя під ногами на прогулянці у парку Шевченка. Діти його збирають, підкидають чи просто падають у “осінні кучугури”.
На території Лисецької громади функціонує шелтер Святої Ольги, який релокував з Краматорську. Це місце, де знаходять тимчасовий дім внутрішньо переміщені особи та люди, що постраждали від домашнього насильства.
Проєкт EcoREactive — це ініціатива, що перетворює пластикові відходи на корисні речі, водночас розвиває екологічну свідомість громади та допомагає Збройним силам України. Команда волонтерів з Івано-Франківська почала свою діяльність у 2018 році, відтоді поступово нарощує обсяги переробки та створює нові види продукції з перероблених кришечок.
3 листопада під франківською Ратушею організували виставку ретроавтомобілів, а також невеличкий ярмарок зі солодощами. Волонтери збирали гроші, щоб завершити реабілітаційний центр “Франко-Ґражда”.
14 листопада відбулася 47-ма сесія Івано-Франківської міської ради, на якій депутати розглянули понад п’ятдесят питань.
Журналісти “Галки” побували на засіданні та зазнімкували депутатів під час роботи, обговорень питань та “залипань” у телефонах.
Депутати Івано-Франківської міської ради проголосували “за” скасування інвестиційного конкурсу на будівництво біля міського озера. Обговорювання тривало під оплески та вигуки “ганьба”.
В Івано-Франківську попрощалися зі знаним в Україні мовознавцем, професором Миколою Лесюком. В останню путь Миколу Лесюка провели десятки його колег, родичі й просто небайдужі жителі. Прощання відбулося у його домі на вулиці Шевченка 14 листопада, пише “Галка“.
“Галка” завітала на Івано-Франківський центральний продуктовий ринок, аби дізнатися, з яким настроєм торгують продавці, та з якими пакунками і витратами йдуть звідси покупці.
22 листопада в Івано-Франківську випав перший сніг, хоча в гірських районах області холодна та сніжна погода “гуляла” вже кілька днів.
У Франківську на бізнес-форумі пройшов благодійний аукціон, на якому вдалося зібрати майже 1,8 мільйона гривень.
6 грудня, на день Святого Миколая, відбулося урочисте відкриття головної ялинки міста. Її встановили в парку Тараса Шевченка.
В центрі Івано-Франківська на вулиці Лесі Українки, біля скверу Руської трійці з’явились фотозони.
У четвер, 12 грудня, на третьому поверсі Івано-Франківського Краєзнавчого музею відкрили виставку, присвячену 15 річниці проєкту “Врятуймо скарби разом!”.
Попри ранковий обстріл 13 грудня, в Івано-Франківському коледжі фізичного виховання відбулися обласні ветеранські змагання під назвою “Воля до життя”. Захід зібрав понад 60 учасників.
Напередодні новорічно-різдвяних свят в Івано-Франківську заклади прикрасили свої будівлі святковими атрибутами.
25 грудня в Івано-Франківську благодійна спільнота святого Егідія влаштувала Різдвяні обіди для внутрішньо переміщених осіб.
В Івано-Франківську стартував фестиваль “Коляда на Майзлях”. Колядою його відкрила співачка, Заслужена артистка України Тоня Матвієнко. Сам фестиваль триватиме до 29 грудня.
2024 рік увійшов в історію Івано-Франківська як період важливих змін, яскравих та сумних подій, а також натхнення. Відкриття нових громадських просторів, проведення масштабних культурних фестивалів, спортивні перемоги та впровадження соціальних ініціатив — усе це стало частиною нашої спільної історії. “Франківськ у фотографіях 2024” закарбував ці миті, щоб кожен міг зануритися в атмосферу року, який збагатив наше місто та показав, наскільки воно живе і динамічне. Попереду нові виклики, але разом ми продовжимо творити історію Франківська!
Читайте також: Культовий письменник проведе у Франківську RAP-Петицію