Назвали категорії людей, які вразливі і стійкі до фейків

Автор: Турій Роман

16 Кві, 2024 19:14

Поділитись публікацією
Назвали категорії людей, які вразливі і стійкі до фейків

Як українцям мінімізувати вплив ворожої дезінформації та фейків? Хто до них вразливий, а хто – стійкий? Про це “Галка” розпитала у професора, доктора філософських наук Віталія Надурака з Івано-Франківська.

Науковець Університету Короля Данила професійно досліджує людське мислення та готує до друку книгу про критичне мислення.

За словами Надурака, в науці є дослідження, які говорять про те, що різні категорії людей мають різну вразливість до фейків. 

Дані від 2023 року свідчать про те, що: менше вразливі до віри у дезінформацію люди з аналітичним мисленням, особи, для яких має значення точність, які підтримують демократію та мають вищу освіту.

“Натомість більше вірити фейкам схильні ті, хто загалом більше вірить у різну маячню, релігійні фундаменталісти, догматисти і самовпевнені люди. Також молодші, виявляється, більше схильні поширювати фейки, ніж старші, а не міське населення – більше за міське. Що мене здивувало – люди, які мають вищий соціоекономічний статус, більш вразливі до фейків. Можливо, це через те, що вони більш самовпевнені  (мовляв, “ми добре гроші заробляємо чи керуємо, отже і у всьому іншому добре розбираємося”)”, – каже доктор філософських наук.

До речі, відмінності між статями в схильності вірити фейкам не зафіксовано.

БІЛЬШЕ ПРО КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ ТА ДЕЗІНФОРМАЦІЮ ЧИТАЙТЕ В ІНТЕРВ’Ю: “Найкращий спосіб перемогти фейки – не пускати їх в своє життя” – Віталій Надурак, доктор філософських наук