«Не хочу літати на будь-чому, я хочу керувати саме МіГами». Пам’яті найкращого льотчика ЗСУ Антона Листопада
20 Сер, 2022 15:24
«Коли ми йшли у гори, я лягав у траву і виглядав літаки», — розповідав Антон Листопад своїй наставниці Оксані Савчук. Військовим льотчиком був його батько Валентин, тому хлопець і вибрав собі цю професію. 2019-го Антона визнали найкращим льотчиком Повітряних сил України.
Орієнтовно 8 серпня він загинув. 15 серпня Антона Листопада поховали на рідній Івано-Франківщині.
Редакція hromadske висловлює щирі співчуття рідним і всім, хто знав Антона Листопада. У памʼять про нього ми публікуємо цей текст.
«Цікавився усім, що пов’язане з літаками»
На фотографії молодий підтягнутий хлопець у військовій формі ніжно приклав руку до військового літака. Цю «пташку», яка несла його до хмар, Антон Листопад любив, наче рідну людину.
Він із дитинства мріяв літати. І хотів бути саме військовим льотчиком, як тато.
«Антон часто розповідав нам про свого батька, він пишався тим, що його тато — льотчик. Тоді в Антона ще були вагання: він думав, чи йти йому за батьком, чи пов’язати своє життя з комп’ютерною технікою, бо це йому також добре вдавалося», — розповідає друг юності Олександр Коваль.
З Антоном вони познайомилися, коли їм було 14, та разом гуляли у дворі. Поруч із вулицею, на якій мешкали хлопці, був аеродром — там вони проводили багато часу.
«Антон цікавився усім, що було пов’язане з літаками: відвідував тренувальні бази, розглядав конструкції літаків, вивчав їхню комплектацію», — розповідає Олександр.
І в 16 років, каже Олександр, його друг вже остаточно вирішив, що буде льотчиком.
«Ми ще почуємо про Антона Листопада»
Після 8 класу Антон вступив до Івано-Франківського фізико-технічного ліцею і навчався там з 9-го по 11 клас. До ліцею Антон прийшов із широко розплющеними очима та кучерявим чубчиком, згадує Оксана Савчук, наставниця та класна керівниця Антона.
«Він був доволі скромним, навіть трохи відлюдькуватим, а на другому курсі почав більше проявляти себе. Любив ходити з групою у гори, був товариським і ввічливим до дівчат, завжди готовий прийти на допомогу», — розповідає пані Оксана.
На одній з краєзнавчих практик, каже директор ліцею Мирослав Янишівський, серед усіх другокурсників йому запам’ятався саме Антон: «Він був досить працьовитим та відповідальним. Щось у ньому було таке, що вирізняло з-поміж інших, — цілеспрямованість».
Тоді директор почав розпитувати про Антона у пані Оксани, і вона йому відповіла: «Я впевнена, ми ще почуємо у майбутньому про Антона Листопада».
«Мама не схвалює, але змириться»
Мама Антона не хотіла, щоб він йшов слідами чоловіка.
«Напевно, вона переживала за батька, який також був військовим, ще й син вирішив йти служити. Якщо військовий — отже, його постійно не буде вдома, а він у неї один», — каже пані Оксана.
Тож у 2008 році після закінчення ліцею Антон вступив не на льотчика, а до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Та провчився там два роки і покинув навчання: мрія стати військовим льотчиком не відпускала.
«Казав, що мама не схвалює все одно, але змириться з його рішенням. Він переживав, що може не вступити одразу до авіаційного, тому вирішив піти на два роки в армію», — розповідає пані Оксана.
Службу проходив на Полтавщині. А вже після неї подався до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. Щоби вступити туди, потрібно було пройти медичний огляд, а в Антона були проблеми з носоглоткою. І тоді він пішов на дві операції, видалив аденоїди.
«Антон упевнено йшов до своєї мети. Казав: “Я не хочу літати на будь-чому, я хочу керувати саме МіГами”», — згадує пані Оксана.
У 2018-му Антон закінчив авіаційний та почав працювати за спеціальністю у Збройних силах. У 2019-му його визнали найкращим льотчиком Повітряних сил ЗСУ.
Хлопець брав участь у бойових діях на Донбасі, а з початком широкомасштабного вторгнення росії знову пішов на фронт.
7 серпня президент Володимир Зеленський особисто вручив Антону Листопаду орден за мужність III ступеня за виявлену мужність, відвагу та професіоналізм у роботі.
А вже 8 серпня (орієнтовно) політ Антона перервала війна. Ровесник незалежної України не дожив до свого 31-річчя трохи більш як місяць.