Не хотіли платити: будинок для сиріт з інвалідністю з Обертина виграв суд у чиновників ОДА
09 Бер, 2023 20:20
Будиночок сиріт з інвалідністю «Оселя віри, надії та любові» був змушений судитися з департаментом соцполітики ОДА через недостатнє фінансування. Одну зі справ їм вдалося виграти.
31 жовтня 2022 року напередодні чергового судового засідання волонтер, керівник проєкту Василь Футерко розповів, що з кожним роком підтримка влади зменшується, а фінансування не вистачає.
“Наразі розглядаються (ред. у суді) дві справи. Одна стосовно того, що виділене департаментом фінансування 300 тисяч грн недостатнє. Інша – що департамент не хоче проводити закупівлю цієї соцпослуги наперед, щоб «не випадали» перші місяці наступного року. Спочатку спілкування з департаментом було конструктивним, у 2020 році почалися перші труднощі. З теперішнім керівництвом вийти на якийсь конструктивний діалог, на жаль, неможливо”, – додав Василь Футерко.
На сторінці будиночоку сиріт з інвалідністю “Оселя Віри, Надії та Любові” повідомили про одну виграну справу, інформує “Галка”.
8 березня Західний апеляційний господарський суд прийняв постанову на користь Оселі у справі за позовом до департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА. Таким чином набрало законної сили рішення Господарський суд Івано-Франківської області від 7 грудня 2022 р., яким з департаменту на користь будинку для сиріт стягнуто 124 000 грн відшкодування за надану послугу підтриманого проживання за період січень-березень 2022 р.
Ці рішення судів важливі в першу чергу не через стягнення коштів з чиновників. Вперше в судовій практиці було застосовано статтю 19 “Самостійний спосіб життя й залученню до місцевої спільноти” Конвенції про права осіб з інвалідністю, яка, з поміж іншого, покладає на держави-учасниці обов’язок забезпечувати особам з інвалідністю доступ до різного роду послуг, що надаються вдома, за місцем проживання, та інших допоміжних послуг на базі місцевої спільноти, зокрема персональної допомоги, необхідної для підтримки життя в місцевій спільноті й включення до неї, та з метою недопущенню ізоляції або сегрегації від місцевої спільноти.
Суди дійшли висновку, що підтримане проживання спрямоване на виконання вимог зазначеної міжнародно-правової норми, яка відповідно до статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
“Ми розуміємо і очікуємо, що чиновники на цьому не зупиняться та скоріш за все оскаржуватимуть ці рішення до Верховного Суду. Тому готуємося їхати до Києва, попередньо плануємо невелику пресконференцію, зокрема із запрошенням іноземних журналістів. Ми обов’язково розповімо світові про реальну «допомогу» теперішніх українських чиновників у діяльності Оселі.
Також продовжуємо боротьбу за існування Оселі у цьому році. Нещодавно чиновники оголосили тендер на закупівлю соціальної послуги підтриманого проживання, сума така ж, як і минулого року (300 тис. грн). З технічних причин ми не можемо брати участь у цьому тендері, оскільки чиновники передбачили кількість отримувачів 4 особи (в той час як ми надаємо послугу підтриманого проживання трьом мешканцям і наразі не маємо можливості прийняти нових мешканців), тому ми оскаржили умови тендерної документації в Антимонопольний комітет України”.