Небезпека від кондиціонера: прикарпатцям нагадують, як уникнути “хвороби легіонерів”
06 Сер, 2020 10:13
Технічний прогрес, розвиток нових технологій супроводжується і “новими” хворобами. Типовим представником таких захворювань є легіонельоз, хвороба, пов’язана із вдиханням людиною дрібного водного аерозолю, котрий забруднений збудником інфекції — легіонелою.
Легіонельоз (або “хвороба легіонерів”) одержав свою назву через спалах гострих респіраторних захворювань, що виникли в 1976 році серед учасників щорічного конгресу організації Американський легіон (штат Філадельфія, США). У 221 (5%) з 4500 присутніх розвинулася тяжка пневмонія, з них померли 34 особи (15,2%).
Збудник інфекції є природним мешканцем різноманітних природних і штучних водойм. Можливими резервуарами і джерелами поширення легіонел найчастіше є кондиціонери повітря і промислові охолоджувальні системи, у конструкцію яких входять стояки водяного охолодження чи конденсатори; системи гарячого і холодного водопостачання, у тому числі душові установки; спреєві зволожувачі, повітроочисники, джакузі, фонтани та інше.
Зараження відбувається найчастіше при вдиханні дрібного водного аерозолю. Можливий повітряно-пиловий (через ґрунт) шлях зараження при будівельних і земляних роботах у вологому ґрунті.
Сприйнятливість до легіонельозу загальна. Хворіють часто особи літнього віку, причому чоловіки частіше, ніж жінки в 2-3 рази.
Хвороба протікає по типу пневмонії, переважають симптоми ураження дихальних шляхів, гарячка. Можуть приєднуватися шлунково-кишкові прояви, ураження серця та інші симптоми.
Отже, господарська діяльність людини та забруднення довкілля привели до зміни природних умов прісноводних водойм – основної екологічної ніші легіонел, що розширило межі виживання та розмноження збудника в зовнішньому середовищі. Використання води на користь сучасної цивілізації, в системах кондиціювання, при роботі гідроспоруд, що супроводжуються утворенням водного аерозолю, створило оптимальні умови для розмноження збудника і безпосередню небезпеку зараження людини.
Для запобігання захворювання необхідно контролювати чистоту води у водних системах, у ній не повинні концентруватись легіонели. Власники підприємств, приватних осель, де використовуються згадані водні системи повинні правильно та ефективно проводити дезінфекцію водних резервуарів (термічну чи хімічну).
Джерело: сайт Долинської РДА