Ненька-Ірландія: як “смарагдовий острів” став прихистком для десятків тисяч українців (ВІДЕО)

Автор: Застава Максим

14 Гру, 2022 20:09

Поділитись публікацією
Ненька-Ірландія: як “смарагдовий острів” став прихистком для десятків тисяч українців (ВІДЕО)

Ірландія однією з перших скасувала візовий режим для українців і тисячі наших співгромадян, тікаючи від війни, опинилися в цій країні. Зараз на вулицях Дубліна все частіше можна почути українську мову.

Читайте також: Судова система України корумпована, але за рахунок соцмереж вже менше, — правозахисник Євген Пронін (ВІДЕО)

Сергій Лиховида, у межах свого проєкту “Розмова”, завітав до Ірландії, аби дізнатися, що насправді чекає там українців та з якими проблемами вони можуть зіштовхнутися після приїзду.

Руслан Мочарський родом з Івано-Франківська. В Ірландії живе вже понад 20 років. Коли почалася війна, чоловік активно включився у роботу, аби допомогти тим, хто вимушено приїздив.

За словами Руслана, з моменту скасування візового режиму, до Ірландії приїхали близько 54 тисяч українців.

“Ірландія не тільки скасувала візовий режим. Їм (українцям – ред.) надано статус, який прирівнює їх до ірландців”, – уточнює Руслан.

Йдеться про: право на працю, навчання, медицину, єдина відмінність – немає права голосувати на виборах. Відповідні документи українці отримують при прибутті.

Також Ірландія дає житло, безплатне харчування – якщо це житло у готелі – і соціальна допомога.

“Щотижня проводяться виплати. Українці отримують їх на пошті. Це 208 євро на тиждень”, – ділиться Руслан.

Серед труднощів – мовний бар’єр. Ті, хто англійську знають, легко знаходять роботу й можуть будувати майбутнє в Ірландії. Втім багато українців тут лише починають вивчати мову.

З перших днів війни небайдужі в Ірландії мізкували, як допомогти українцям. Так, 24 березня у Дубліні відкрили благодійний центр “Паляниця“. Руслан Мочарський виступив натхненником, ініціатором і меценатом. Фактично, це місце, куди українці можуть піти відразу після аеропорту.

“У перші місяці до нас зверталися від 400 до 600 осіб на день. У “Паляниці” була не тільки гуманітарна допомога. У нас був куточок з інформацією про перші кроки для тих, кому довелося тікати сюди. Були також двоє психологів – ті, хто також опинився тут через війну”, – каже Мочарський.

Більше – у відео:

Додамо, що проєкт “Розмова” – це не класичне інтерв’ю, це – відверта та щира розмова двох людей про всі ті події, які зараз відбуваються в Україні.

“Ми говоримо про дуже серйозні та складні речі, але ми не забуваємо інколи посміхатися і не відходимо від світлої сторони, адже добро і світло обов’язково переможе!”, – ділиться Сергій Лиховида.