Невелике будівництво: у 2024 році громади в Івано-Франківській області обмежили видатки на благоустрій
17 Тра, 2024 10:48
У 2024 році статистика ремонтних робіт в Івано-Франківській області демонструє значне скорочення обсягів фінансування інфраструктурних об’єктів. Йдеться про трохи більш як 415 мільйонів гривень на ремонт доріг, тротуарів та благоустрою інших об’єктів, яких наразі є 161.
Відповідну статистику “Галка” зібрала на основі тендерів від 22 січня й по 13 травня.
Тенденцію до скорочення видатків можна пояснити зокрема рішенням Верховної Ради восьмого листопада 2023 року про перенаправлення “військового” ПДФО з місцевих бюджетів на потреби Збройних Сил України. Це важливий крок, спрямований на посилення обороноздатності країни та придушення російської військової агресії, що тимчасово, а саме до кінця війни, обмежує фінансові можливості громад.
Розподіл фінансування
Івано-Франківськ залишається лідером за обсягом фінансування з сумою в 347 773 046,84 грн. Втім важливо зазначити, що майже всі кошти спрямовані на будівництво мосту на Пасічну, що суттєво впливає на загальну картину видатків. Йдеться про 267 мільйонів на будівництво моста і майже 55 мільйонів — на дорогу до моста-довгобуда.
Якщо виключити витрати на цей проєкт, обсяги фінансування інших ремонтних робіт в місті суттєво знижуються. Майже всі інші договори укладені на виконання робіт з ремонту тротуарів з улаштуванням понижень, в рамках заходів із підвищення доступності. Наразі укладено 46 подібних угод.
Коломийська громада запланувала роботи лише на п’яти об’єктах, загальна вартість 32 мільйони. З них близько 16 мільйонів на капремонт вулиці Едельвейсів і 11 мільйонів — вулиці Довбуша.
Найменше ж, з-поміж адміністративних центрів районів, на ремонти доріг наразі потратилась Верховина – 120 тисяч гривень на ремонт вулиці Довбуша.
Типи робіт
За статистикою, основні кошти спрямовані на:
- Ремонт доріг: загальна сума на 77 об’єктів складає 49,1 мільйона гривень. За кількістю робіт переважає місто Снятин на Коломийщині й село Ямниця в Івано-Франківському районі;
- Ремонт тротуарів: виділили 9,5 мільйонів гривень для ремонту 36 об’єктів. Найбільше на цих роботах зосередилися в Івано-Франківську. Це відносно недорогі проєкти, які все ж дозволяють покращити комфорт для мешканців. Так на трьох об’єктах навіть передбачено пониження;
- Ямковий ремонт: на підтримку доріг у належному стані громади профінансували 4,5 мільйони гривень. Ці кошти розподілено на 13 об’єктів. Найбільше — у селищі Кути на Косівщині. Звісно, такий ремонт часто є тимчасовим заходом, але в умовах обмеженого фінансування він стає необхідністю.
Крім того, громади передбачили витрати на будівництво і ремонт мостів. Крім згаданого мегапроєкту в Івано-Франківську ремонтуватимуть мости в селах Пасічна та Угринові, а також відновлять дві кладки в Нижньовербізькій громаді.
Як писала “Галка”, станом на 22 січня 80% доріг у Калуші потребували капітального ремонту. Втім, як пояснив тоді міський голова Андрій Найда, у бюджеті громади кошти на відповідні роботи не закладено. У квітні Управління житлово-комунального господарства провело тендер на три мільйони гривень на поточний ремонт, втім підрядника не визначили.
Не краща ситуація в Івано-Франківську, принаймні станом на березень. Тоді, за оцінкою комунального підприємства “Муніципальна дорожня компанія”, близько 70% доріг, а це 130 з 206 кілометрів дорожньої мережі, потребували ремонту. Це, звісно, не враховуючи приміські села.
До речі, на поточний ремонт доріг цьогоріч заклали лише 20 мільйонів гривень з міського бюджету.
“Цього дуже мало”, – зазначав керівник КП Віталій Бурко, додаючи, що доведеться переглянути бюджет в плані збільшення витрат на ремонт.
Топ підрядників за вартістю робіт
ТОВ “Мостобудівельний загін №112”
- Очікувана вартість: 270 мільйонів гривень
- Кількість проєктів: 1
Ця компанія отримала найбільший контракт — на згаданий вище міст-довгобуд. За тендерною документацією, об’єкт мають завершити до 31 жовтня 2025 року.
До речі, у 2017 році фірма вперше виграла тендер на будівництво моста через Бистрицю Солотвинську, запропонувавши виконати роботи за 120 мільйонів. За рік Управління капітального будівництва уклало угоду з ТОВ про додаткові роботи з будівництва мосту на понад 58 мільйонів гривень. Будівельні роботи призупинилися у 2020 році.
ТОВ ПБС
- Очікувана вартість: 84 мільйони гривень
- Кількість проєктів: 2
Фірма перемогла у тендері з будівництва під’їзної дороги від вулиці Хіміків до нового моста, знизивши очікувану вартість робіт з 66 мільйонів 700 тисяч гривень до 54 мільйонів 900 тисяч. За контрактом, відповідні роботи мають завершити до кінця поточного року.
Ще один проєкт — вже згаданий вище капремонт вулиці Едельвейсів у Коломиї. З-поміж трьох учасників аукціону, ПБС запропонувала виконати роботи за 15 мільйонів 800 тисяч гривень. Це на півтора мільйона гривень нижче за очікувану вартість. Цей проєкт також має бути завершено до 31 грудня 2024 року.
ТОВ “ХХІ СТОЛІТТЯ ПЛЮС”
- Очікувана вартість: понад 12 мільйонів 600 тисяч гривень
- Кількість проєктів: 1
Компанія капітально ремонтуватиме ділянку дороги на вулиці Довбуша у Коломиї. Ціна питання — понад 11 мільйонів 100 тисяч гривень, що менше від очікуваної вартості на близько півтора мільйона. За договором, відремонтованою дорога має бути до 31 грудня 2024 року.
Загалом 161 об’єкт ремонтуватимуть 63 підрядників. Переважна більшість має кількадесят і кількасоттисячні контракти.
Як відстежують бюджетні витрати в області
У листопаді 2023 року при Івано-Франківській обласній військовій адміністрації запрацювала робоча група “Прозорість і підзвітність”. Її завдання – проведення моніторингу державних закупівель.
Так станом на лютий на Прикарпатті скасували 12 “спірних” тендерів на загальну суму 43 мільйони гривень. Всі ці кошти переспрямували на допомогу військовим.
До речі, повідомити про неналежне використання коштів органами державної влади та місцевого самоврядування може будь-хто. Для цього потрібно заповнити онлайн-форму.
Ситуація з фінансуванням громадами ремонтних робіт у 2024 році показує, як, безперечно необхідні на сьогодні, зміни у законодавстві можуть суттєво вплинути на місцеві бюджети та їхні можливості щодо розвитку інфраструктури. В умовах перенаправлення коштів на потреби ЗСУ, громади змушені обмежувати свої видатки на благоустрій, зосереджуючи ресурси лише на найважливіших проєктах.