Невидимий ворог: про небезпеку стресу для жіночого організму розповідає франківська гінекологиня Валентина Щербан
27 Гру, 2024 17:10
Хронічний психоемоційний стрес – невидимий ворог, який впливає на здоров’я жінки не менше, ніж фізичні хвороби. Здавалося б, стрес – невід’ємна частина сучасного життя, але його наслідки можуть стати руйнівними для репродуктивної системи, гормонального балансу та навіть психічного стану.
Для читачок “Галки” гінекологиня Валентина Щербан з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” розповіла, як хронічний стрес проявляється у жіночому організмі, чому його не можна ігнорувати, а також поділилася порадами щодо профілактики та підтримки здоров’я у часи високого навантаження.
– Чому хронічний психоемоційний стрес є такою небезпечною проблемою для жінок?
– Я б хотіла підійти до цього питання нестандартно. Знаєте, інколи мені здається, що окремі жіночі історії, які я чую щодня, варто було б записати у книгу. Бо кожна жінка, яка сідає біля мене, приносить із собою свою життєву історію. Лише одна-дві пацієнтки за день приходять без скарг, і кажуть: “Я просто на профогляд”…
На жаль, життя без стресу в теперішній час – це лише мрія. Стресові розлади у жінок виникають набагато частіше, ніж у чоловіків. Це зумовлено такими чинниками як: реакція жінки на стрес, рівень естрогенів, фаза менструального циклу.
– Як саме стрес впливає на гормональний фон і репродуктивне здоров’я жінки?
– У відповідь на стрес у великій кількості виділяється кортизол – гормон стресу. Постійний надлишок кортизолу негативно впливає на репродуктивну систему: знижується синтез статевих гормонів, що призводить до порушення менструального циклу, проблем із дозріванням фолікулів у яєчниках.
На додачу до цього жінки часто скаржаться на головний біль, розлади сну, постійну втому, відчуття пригніченості, панічні атаки, порушення пам’яті. Також може виникнути або посилитися алкогольна чи тютюнова залежність.
– Які інші захворювання або патологічні стани можуть бути пов’язані зі стресом?
– Хронічний стрес може провокувати або загострювати серцево-судинні, аутоімунні, ендокринні та онкологічні захворювання. Часто розвиваються депресія та тривожні розлади. Таким чином, стрес впливає не лише на репродуктивне здоров’я, а й на загальний стан організму.
– Чи може хронічний стрес бути причиною безпліддя або ускладнень під час вагітності?
– Так, може. Наприклад, жінки, які не можуть завагітніти, часто стикаються з проблемою розладу місячного циклу, що у свою чергу призводить до порушення дозрівання фолікула.
У вагітних жінок стрес може викликати загрозу раннього чи пізнього мимовільного викидня або передчасні пологи.
– Чи є зв’язок між психоемоційним станом жінки та її сексуальним здоров’ям?
– Так, звичайно, є прямий зв’язок. Тривалий психоемоційний стрес спричиняє зниження рівня естрогену, що дуже впливає на загальний стан жінки. Вона стає емоційно виснаженою, втомленою, і це відображається на її сексуальному житті, яке різко погіршується.
Спочатку організм реагує на стрес емоційним сплеском або збудженням, потім з’являється свого роду опір, але після цього приходить період виснаження. У фазі вигорання жінка втрачає інтерес до багатьох аспектів життя, зокрема і до сексуальних стосунків.
– Як проводиться діагностика хронічного стресу та його впливу на жіночий організм?
– Для виявлення та корекції таких станів необхідне комплексне обстеження. Ми починаємо з детального збору анамнезу, оцінюємо скарги пацієнтки: кровотечі, розлади менструального циклу, виражений передменструальний синдром тощо.
Далі проводиться гінекологічний огляд, ультразвукова діагностика органів малого тазу, грудних залоз і щитоподібної залози. Не менш важливими є лабораторні дослідження та консультації суміжних спеціалістів.
– Як лікується хронічний стрес і його наслідки у жінок?
– Своєчасне комплексне лікування допомагає ефективно поліпшити стан репродуктивного здоров’я, нормалізувати функцію нейроендокринної системи та усунути прояви стресу. Основними складовими успішного результату є:
- довіра між лікарем і пацієнткою,
- ретельне виконання лікарських призначень,
- достатній відпочинок,
- збалансована фізична активність,
- правильне харчування.
– Що ви вважаєте найважливішим у подоланні стресу?
– Ключ до подолання стресу – це баланс. Я завжди раджу жінкам зосередитися на своєму внутрішньому стані, виділити час для відпочинку та піклування про себе. Бо, як писала Леся Українка: «Жінка – це мудрість, терпіння, любов… Це опора сім’ї, і опора світу». Знайдіть час для себе. Необхідно хоча б раз на пів року або рік проходити профілактичні огляди: робити УЗД органів малого тазу, щитоподібної залози, грудей, здавати необхідні аналізи.
Якщо є відчуття емоційної напруги, не соромтеся поговорити з рідними або з вашим лікарем. Інколи навіть проста розмова допомагає виявити проблему, розв’язати її або направити в потрібне русло.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
Реклама
Читайте також: Алергія на пилових кліщів: поради франківської алергологині Ірени Попадинець для ефективного лікування