Ниркова недостатність може протікати безсимптомно і турбувати почне тоді, коли лікувати уже буде запізно – лікар
29 Вер, 2014 09:15
На сьогоднішній день досить поширеним захворюванням, яке зустрічається, за статистикою, у 10% усього населення, називають ниркову недостатність. Причина цього – зростання таких захворювань, як цукровий діабет і гіпертонічна хвороба, які стали справжньою пандемією сучасності.
„Ниркова недостатність може протікати безсимптомно і турбувати почне тоді, коли лікувати уже буде запізно. Коли нирка всихається, вона не болить. У пацієнта починає проявлятися загальна слабість, зменшення діурезу (кількості сечі), але все це – уже пізні стадії. А щоб своєчасно розпізнати ниркову недостатність, потрібно регулярно проходити медичні огляди – виміряти тиск, визначити рівень глюкози, холестерину, здати загальний аналіз сечі та загальний аналіз крові. Якщо при такому огляді будуть виявлені певні відхилення в аналізах, дільничний або сімейний лікар скерує людину на проведення більш детального огляду та здачу більш вузьких аналізів”, – розповідає завідувач центру нефрології та діалізу Центральної міської клінічної лікарні Степан Романський.
Окрім того, значну небезпеку становить так звана гостра ниркова недостатність, яка часто стає наслідком самостійного лікування, без звернення до медиків. Людина може відчувати біль у попереку і починає приймати різні препарати для лікування хребта, зокрема обезболюючі ліки. Після прийому таких ліків, особливо нестероїдів та антибіотиків, може якраз і виникнути гостра ниркова недостатність – тимчасова втрата ниркової функції, яка, при вчасному зверненні до лікаря і правильному лікуванні, як правило, відновлюється. Проте саме при цьому захворюванні – дуже велика смертність серед пацієнтів.
Виявити її складно, переважно у людини виникають набряки по усьому тілі, найчастіше на обличчі та нижніх кінцівках, зменшується кількість сечі, підвищується або знижується артеріальний тиск, тобто картина різноманітна. Лікарі виявляють або відсутність сечі, або дуже світлий її колір, а це означає, що з організму не виводяться токсини. Також серед симптомів гострої ниркової недостатності – нудота, блювота, слабкість, сильні болі в попереку, адже нирка набрякає, капсула перерозтягується і сильно болить.
Зустрічаються й інші ураження нирок – гломерулонефрит, пієлонефрити, полікистоз нирок, тощо. Часто ниркова недостатність може виникнути на фоні захворювання іншого органу (серця, печінки, інфекційних хвороб) і тоді необхідно лікувати основну хворобу, що стала причиною, паралельно консультуючись в лікаря-нефролога.
Протягом останніх років зросла кількість виявлених патологій нирок і це, в першу чергу, показник роботи лікарів і того, що зростає свідомість пацієнтів. Люди починають розуміти, наскільки важливо проходити медичні огляди, тому хворобу дедалі частіше вдається виявляти саме на ранній стадії.
При кожній поліклініці міста є лікар, який відповідає за нефрологічну службу. Проте лікарі переконані – потрібно відкривати якомога більше нефрологічних кабінетів. Адже у суспільстві зростає кількість хворих на гіпертонію та цукровий діабет, а отже, збільшується і кількість людей з нирковою недостатністю. Цій хворобі важко запобігти, але дуже важливо своєчасно надати людині медичну допомогу, щоб попередити ускладнення ниркової недостатності і максимально віддалити її термінальну стадію.