Уряд України зміг встояти перед тиском МВФ та домігся компромісного рішення щодо підвищення ціни на газ: замість 60% тариф зросте лише на 23,5. Окрім цього, передбачено посилення соціального захисту та збільшення видатків на утеплення квартир, встановлення лічильників та нових газових котлів.
Читайте також: Найкращих краєзнавців області визначили у Франківську (ФОТО)
Міжнародний валютний фонд (МВФ) рік вимагав підняти вартість газу для населення до рівня промисловості – умова, без виконання якої наступного траншу не буде. Уряд рік не погоджувався та проводив перемовини, але без траншу МВФ Україні не вистачає 18 мільярдів доларів щоб розрахуватись із позиками у 2019 році. Це той зовнішній борг, що «лавиною» збирався десятиліттями.
«Зараз уряд вимушений звертатися за допомогою до МВФ, оскільки без цієї допомоги Україна не зможе погасити мільярдні борги, які були накопичені 2007-2014 роках, а це 45 млрд доларів (!) за 7 років. Якщо держава не зможе знайти грошей на розрахунки з кредиторами, змушена буде оголосити дефолт», – таку думку в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK під час телефонного включення висловив нардеп Геннадій Ткачук.
Що означатиме дефолт? Гривня різко девальвує, долар стрибне до позначки щонайменше 50 грн/долар, стрімке подорожчання всіх товарів. Після оголошення дефолту з Україною і з українськими компаніями миттєво перестають співпрацювати всі кредитори й інвестори.
Підняття ціни газу на 23,5% стало тим компромісом, який дозволить отримати новий кредит та вийти Україні з переддефолтного стану. В подальшому співпраця з МВФ зміцнить економічне зростання України, яке спостерігається останні 2,5 року. У країні продовжаться розпочаті реформи, що зроблять нашу державу економічно сильнішою й енергетично самодостатньою.
Зокрема, Україна підпише нову програму фінансування Stаnd-by – міжнародна допомога, що дається країнам на впровадження макроекономічних стабілізаційних програм. Завдяки діям уряду програма допомоги для України становитиме 3,9 млрд доларів США на 14 місяців.
Нові правила призначення субсидій
З 1 листопада вартість блакитного палива становитиме 8 550 грн за 1 000 куб. м. Коментуючи це, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман наголосив, що таке підвищення – плід компромісу довготривалих перемовин уряду з одним з ключових фінансових партнерів України – Міжнародним валютним фондом: «Вимога МВФ полягала у збільшенні ціни на 60%. Шляхом перемовин ми це знизили. Ціни з 1 листопада зростуть лише на 23,5%».
Головною вимогою МВФ для отримання кредиту було підвищення ціни на газ для населення до рівня промисловості. При збільшенні ціни на газ до 11 тис. грн за тис. куб. м., як того вимагав Фонд, середня платіжка кожної івано-франківської родини зросла б на 1000-1500 грн. Уряд розумів, що доходи українців поки що не дозволяють платити ринкову ціну за блакитне паливо.
«Це вимушений крок, щоб країна могла далі розвиватися, – сказав Володимир Гройсман. – Але держава захистить тих, хто потребує її допомоги – малозабезпечені громадяни отримають субсидію на сплату житлово-комунальних послуг. А вже з січня 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій. Українці будуть отримувати від уряду «живі» гроші для оплати комунальних послуг. Все, що буде заощаджено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям».
Щоб допомогти українцям пережити підвищення вартості газу, уряд посилює соціальний захист. Кабінет міністрів України удосконалив порядок нарахування субсидії на сплату житлово-комунальних послуг. Що стосується іванофранківців, як повідомив директор департаменту соціальної політики Василь Семанюк, підвищення ціни на газ не торкнеться тих, хто оформив субсидію.
Усі субсидії, які вже були оформлені, перераховуються і переоформлюються автоматично, нікуди не треба йти.
«Родинам, в яких не відбулось ніяких змін і які підпадають за всіма параметрами до категорії субсидіантів, пільги перерахують автоматично, – розповів посадовець. – Решті, хто претендує на субсидію, слід звернутися до відповідних органів із заявою, копією паспорта та ідентифікаційним кодом».
Зміни в оформленні соціальної допомоги стосуватимуться пенсіонерів, інвалідів, осіб, які втратили годувальника – вони зможуть отримати субсидію на понаднормову площу (до 30%). Також до переліку іванофранківців, для яких можуть нарахувати пільгу, належать люди, що мають борги по єдиному соціальному внеску (ЄСВ) з вини роботодавця; безробітні, якщо вони стоять на обліку; родини, що опинились у скруті через важку хворобу або важку залежність одного з членів сім’ї; родини заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження.
Також, як повідомив Василь Семанюк на засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, для відшкодування витрат, пов’язаних з наданням пільг на оплату за житлово-комунальні послуги в міському бюджеті на 2018 рік затверджено 2,2 мільйона гривень.
Наступного року уряд продовжить програму «теплих кредитів». Також з 1 січня 2019 року запрацює Фонд енергоефективності. Сукупно на заміну котлів, утеплення, встановлення лічильників буде виділено 2 млрд грн.
Проте, зменшення цін на житлово-комунальні послуги неможливе без збільшення видобутку українського газу. Блакитне паливо вітчизняного видобутку дешевше за іноземне. Забезпечити власним газом усіх споживачів – це те пріоритетне завдання для Нафтогазу і Укргазвидобування, яке поставив уряд. Адже це єдина реальна можливість у майбутньому знизити ціни на опалення.