Нова українська медицина: 5 важливих змін

Автор: Костинюк Олександр

14 Лют, 2019 13:26

Поділитись публікацією
Нова українська медицина: 5 важливих змін

Сімейна медицина в Україні змінила свій статус та почала виходити на якісно новий рівень. Терапевти не просто видають направлення та рецепти у поліклініках, а є ключовими особами під час взаємодії пацієнта з медичною системою.

Читайте також: 65% медзакладів області впровадили електронні лікарняні

Лікування стає якіснішим і доступнішим. А медпрацівники, які “увійшли” до реформи, вже отримують у 2-3 рази вищу зарплату. Такими є перші плоди медичної реформи.

“Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями не змінювалася. Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину, – говорить Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. – Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи і я впевнений, що поступово ми зможемо зробити життя у нашій країні кращим”.

Лікар для сім’ї

Стартувала реформа з первинної ланки медичної допомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Кожен зміг вільно обрати сімейного лікаря, якому довіряє, та підписати з ним декларацію. При цьому неважливо, де людина проживає чи прописана.

Сімейний лікар слідкуватиме за здоров’ям всієї родини, а головне – буде не просто людиною в білому халаті, а другом сім’ї, який зможе підібрати доцільніше лікування, знаючи пацієнтів роками.

Держава платить гроші установі, в якій працює лікар. Так реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Загалом на сферу охорони здоров’я у 2019 році виділили майже 132 млрд грн, що на 15 млрд грн більше, порівняно з минулим роком.

Ліки задарма

У 2017 році запроваджено програму “Доступні ліки”, якою регулярно користуються понад 6 мільйонів українців. Люди з хронічними захворюваннями можуть отримати необхідні ліки в аптеці безкоштовно або з невеликою доплатою.

254 аптеки Івано-Франківщини долучилися до цієї програми.

Із понад 260 препаратів від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2 типу, 59 – безкоштовні. Уряд працює над тим, щоб розширити перелік таких препаратів та максимально спростити процес їх отримання. А вже з квітня 2019 року їх виписуватимуть за електронним рецептом.

Безкоштовна діагностика

Часто аналізи та діагностика захворювань забирають в людини чимало грошей. Та вже з 1-го липня українці отримають можливість безкоштовно проходити діагностику за направленням свого сімейного лікаря.

До програми увійдуть 54 медичні послуги: аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження та навіть ендоскопічне оперування. Безкоштовно можна буде зробити УЗД, рентген і мамографію.

Крім того, з’явились додаткові сервіси для пацієнтів – на прийом до лікаря тепер можна записатись онлайн або телефоном, отримати консультацію лікаря за телефоном, зробити всі базові аналізи та дослідження в приміщенні амбулаторії.

Швидка приїде вчасно

Медики, які приїхали на виклик навіть на хвилину швидше, можуть врятувати життя. Для того щоб людина була впевнена, що дзвінок одразу приймуть, а машина виїде вчасно, Уряд розпочне модернізацію диспетчерських служб.

Реформа екстреної допомоги розпочнеться з Вінницької, Тернопільської, Полтавської, Одеської, Донецької областей та міста Києва. У цих регіонах придбають нові «швидкі» з сучасним обладнанням, а бригади екстреної допомоги пройдуть додаткове навчання та отримуватимуть вищі зарплати. На ці цілі у 2019 році виділено 1 млрд грн.

Лікарні модернізують

Івано-франківські поліклініки об’єднали в одне комунальне підприємство, відтепер функціонує “Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради”. Його створили з метою оптимізації фінансів, їх концентрації в одній структурі та збереження роботи працівників медичних закладів.

З 2017 року почали створювати мережі центрів кардіо-судинної хірургії – щороку виділяються гроші на закупівлю 13 ангіографів для їх оснащення. За допомогою цього обладнання рятують життя тисячам людей, що страждають на серцево-судинні захворювання.

Вже за три роки відкриють 39 нових кардіоцентрів по всій Україні. Кожен зможе отримати там допомогу цілодобово, а люди з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.

Зарплати медикам ростуть

Лікарні отримали від держави значно більше фінансування, ніж у минулі роки. Це дало їм можливість збільшити зарплати своїм працівникам, придбати необхідне устаткування та сучасне медичне обладнання. Важливо, що про це говорять і самі лікарі.

“Зарплати зросли і це відчутно на первинній ланці, – говорить Зоряна Масюк, терапевт Міської поліклініки №2 в Івано-Франківську. – Порівняно з минулим роком моя зарплата, наприклад, зросла удвічі. Я є сімейним лікарем і на сьогодні склала 1438 декларацій з пацієнтами. А колеги, які склали понад 2000 декларацій, мають ще вищу зарплату”.

Медичні працівники зізнаються, що при визначенні розміру зарплати враховують категорію та відповідний досвід роботи. І порівнюють цифри з минулими роками.

“Якщо говорити про конкретні цифри, то ще рік тому я отримував 4500 грн, – каже акушер-гінеколог Міського клінічного пологового будинку Микола Грець. – Я є лікарем вищої категорії із 34-річним стажем роботи, зараз отримую 7500 грн”.

Українці мають отримувати висококваліфіковану допомогу у закладах, оснащених сучасним медичним обладнанням. А лікарі повинні отримувати гідну зарплату. Такими сьогодні є основні завдання Уряду стосовно медичної сфери. І реформа, яка вже дає позитивні результати, тільки підтверджує, що курс обрано вірний.