Нижню кінцівку повернули задом наперед: франківці з раком кісток зробили унікальну операцію (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

15 Nov, 2023 11:35

Поділитись публікацією
Нижню кінцівку повернули задом наперед: франківці з раком кісток зробили унікальну операцію (ФОТО)

18-річній франківці зробили унікальну операцію, яка врятувала її від раку кісток. Аби зберегти функціональність ноги, хірурги видалили середню частину кінцівки, а нижню перевернули на 180 градусів і пришили задом наперед.

Про це пише Галка з посиланням на Департамент охорони здоровʼя Івано-Франківської облдержадміністрації.

Про свій діагноз — рак кісток — Юля дізналась за день до свого 18-річчя. Вона вдарилась ногою, звернулася до лікарів і після обстеження почула діагноз: остеосаркома 2B стадії. Дівчину почали лікувати онкологи Івано-Франківської дитячої обласної лікарні. Призначили шість сеансів хімієтерапії, однак вони не допомогли. Хвороба прогресувала і могла вбити дівчину.

Поширення пухлини можна було зупинити лише видаливши уражену стегнову кістку. Але у Юлі рак поширився і на колінний суглоб, тож мова йшла про ампутацію ноги на високому рівні. Аби зберегти кінцівку максимально функціональною, свої зусилля об’єднали лікарі трьох міст: Івано-Франківська, Львова та Києва. Вони вирішили провести рідкісну для України операцію — ротаційну пластику. Готувалися до операції спеціалісти чотирьох лікарень: Івано-Франківської обласної дитячої лікарні, Київської міської дитячої клінічної лікарні N2, Київського міського центру пластичної мікрохірургії та Дитячої лікарні Святого Миколая Першого медоб’єднання Львова.

Ротаційна пластика — це хірургічне втручання у дітей, яким через рак кісток видаляють частину ноги разом з коліном. А нижню частину кінцівки разом зі стопою повертають на 180 градусів і пришивають до стегнової кістки — задом наперед. Таким чином, стопа стає виконувати роль коліна, що дозволяє згодом встановити функціональний протез і наскільки це можливо зберегти чутливість та рухливість кінцівки.

Унікальне втручання мультидисциплінарна команда лікарів виконала у львівській Дитячій Лікарні Святого Миколая. Спершу хірурги видалили уражені саркомою кістки: це частина стегна, гомілки та колінний суглоб. Під час операції спеціалісти обстежують тканини на злоякісність, аби бути певними, що видаляють всю пухлину — без залишку та з достатнім відступом. Наступний етап операції — та сама ротаційна пластика. Команда розпочинає з’єднання двох кісток різних діаметрів — стегнової та великогомілкової, останню при цьому розвертають на 180 градусів — п’яткою вперед. Після цього накладають гіпс та фіксують металевою пластиною. 

Юля вже повернулася до Івано-Франківська й продовжує хімієтерапію та боротьбу з недугою. Коли ж нога остаточно загоїться і в дівчини з’явиться більше сил, вона зможе займатися із фізичним терапевтом та розробляти ногу. Потім на Юлю чекає протезування. Функцію видаленого колінного суглоба виконуватиме стопа, завдяки чому дівчина зможе отримати функціональний протез і опанувати ходьбу.