Обласний військовий комісар Володимир Ярмощук: «Ми їх шукаємо по районах, по селах, а вони тут, у Франківську»

Автор: Людмила Баран

26 Сер, 2015 08:55

Обласний військовий комісар Володимир Ярмощук: «Ми їх шукаємо по районах, по селах, а вони тут, у Франківську»

Полковник Володимир Ярмощук з кінця квітня працює на посаді обласного військового комісара. В інтерв’ю для Galka.if.ua він розповів про особливості  мобілізації на Прикарпатті. А також прокоментував деякі резонансні випадки, що трапилися під час останньої хвилі.

Читайте також: Минулого року на військову службу призвали 895 юних прикарпатців

– На Прикарпатті завершилась шоста хвиля мобілізації. Якими є її основні підсумки?

– Область виконала планове завдання на 44%. На сьогодні, якщо брати по Україні, нижче нас мають показники:  Закарпатська область, Тернопільська, Одеська, Сумська, і так далі, всі не буду перечислювати.

Ми призивали військовозобов’язаних на 233-ій військовий полігон у Рівному, 184-ий навчальний центр у місті Старичів, в другу бригаду Національної гвардії у Львові, 27-ий прикордонний загін у Мукачеві, а також курси перепідготовки офіцерів запасу – вони по всій Україні: Київ, Харків, Львів, Одеса.

– Була неофіційна інформація, що Івано-Франківська область в останній тиждень піднялася з останньої на восьму з кінця сходинку за результатами мобілізації серед областей України. Це дійсно так?

– Це практично так. Я зараз не маю точних даних по Україні. Але ми були останні, Закарпаття і Тернопіль були перед нами. За останній тиждень ми їх обійшли.

– Завдяки чому цього вдалося досягти?

– Завдяки спільним діям військових комісаріатів, з допомогою органів міліції, районних державних адміністрацій, які всі включилися в роботу, включили всі важелі, і спільно за останні десять днів ми вийшли на 44%.

– То які саме «важелі» включили?

–  Дуже багато керівників підприємств пішли нам назустріч. Щодо людей, які були безробітними.  Перед тим, які відправляти до навчальних центрів, їх працевлаштували. Тобто людина  йшла служити і вже мала  роботу. Їй вже, як мінімум, чотири тисячі гривень   кожен місяць буде перераховуватись на картку. В тому числі, вона буде ще й в армії отримувати зарплату. І повернеться через рік – буде забезпечена роботою. Це такі підприємства,  як «Кроно» у Рожнятівському районі. Дуже багато лісгоспів – Надвірнянський,  Солотвинський –  влаштували людей, які пішли служити.

– У вашому комісаріаті повідомляли, що в області багато сіл, які не призвали жодного військовозобов’язаного.  Чи місцева влада має за це якось відповісти? Як з ними далі працюватимуть?

– Ну як працюватимуть? Просто не могли нікому вручити повістки. Люди або повиїжджали до Франківська, або десь переховуються, коли працівники  військкомату приїжджають. В основному переховуються.  Приїхали – сховалися. Ми поїхали – вони знов є. Воєнкомат же не буде в селі ночувати, сидіти їх чекати. Є такі села.

Володимир Ярмощук, обласний військовий комісар Івано-Франківської області-1444

– Ви згадували, що активну участь у виконанні плану  мобілізації брала міліція. Вона  розшукувала військовозобов’язаних?

– Ні, розшукували працівники комісаріатів, а міліція просто забезпечувала порядок. Вони  були присутніми під час вручення повісток, щоб не було ніяких інцидентів.

– Скількох військовозобов’язаних притягнено до відповідальності за ухилення від мобілізації?

– Ми передали в органи УМВС за всі хвилі разом десь 150 осіб, які пройшли медичну комісію і не з’явилися на відправку. Правоохоронці ними займаються.

На даний момент, один військовозобов’язаний з Верховини, який не з’явився на відправку, засуджений до двох років умовно.  А далі всі інші випадки прокуратура і міліція розслідують. Думаю, на початку вересня вже будуть суди, і всі ці люди, які ухилялися від шостої і попередніх хвиль мобілізації, будуть наказані.

Володимир Ярмощук, обласний військовий комісар Івано-Франківської області-1452

–  Недавно повідомлялося, що  у Городенці  посеред вулиці на медкомісію забрали хворого чоловіка, який збирався йти на операцію, одразу відправили на полігон.

– Ніхто його нікуди не забирав. Він сам добровольцем прийшов у воєнкомат, пройшов усю медичну комісію і пішов служити. А на другий день жінка зробила заяву, Правий сектор  понаписував, що його викрали на вулиці. А через день вона спростувала. Зараз він на полігоні, служить. Яка операція? Він пройшов медичну комісію. З його діагнозами, обмежено придатний до служби. Він пролікований, прооперований, це було п’ять років назад. Стан його здоров’я дозволяє проходити службу.

Володимир Ярмощук, обласний військовий комісар Івано-Франківської області-1467

– Загалом, люди часто говорять про те, що чоловіків зупиняють на вулиці, виписують їм повістки. Чи не могли б Ви нагадати: як, згідно із законом, має відбуватися вручення повісток, так, щоб це не порушувало прав людини ?

– Повістку можна вручати будь-де. Законом не написано конкретно, що це треба робити вдома чи на роботі. Якщо взяти Івано-Франківськ, то практично по домашніх адресах неможливо вручити повістки. 99,9% не відчиняють. Тільки говорять крізь двері: «Нема», «Поїхав», «Такий не проживає». Ніхто ж  не має права зайти в квартиру.

– Тобто, будь-кого можуть зупинити, спитати, як його звати, і вручити повістку?

– Природно, він може сказати, що його звати Петров, а він – Іванов. Останню акцію ми зробили  біля «Калинової слободи», що будується, на Об’їзній.  Вручили там 18 повісток. У підсумку, двоє чоловіків прийшли на медкомісію, а 16 не прийшли.   Ми ж не знаємо їхніх точних даних, чи вони правильно сказали своє прізвище чи неправильно.

От ви пройдіться зробіть репортаж по будівництвах – скільки працює людей неоформленими зі всієї Івано-Франківської області. Ми їх шукаємо по районах, по селах, а вони тут, у Франківську. Але це проблема не військкомату, а держави.

Володимир Ярмощук, обласний військовий комісар Івано-Франківської області-1458

І чомусь за всю шосту хвилю мобілізації не було зроблено кореспондентами області ні одного репортажу, опитування  на тему «Чому ви не хочете йти служити?» Всі виносять по інтернетах негатив . Як-от у Коломиї, там було розслідування. Писали, що чоловіка призвали з туберкульозом, а зараз четверта  стадія раку легень. Боєць з Коломиї, він добровольцем прийшов. Ми всі документи представили, зробили службове розслідування.  Тут вини ніякої воєнкомату, лікарів немає. Він йшов здоровим служити.

А от чому ви не зробите опитування ? Біля «Калинової слободи» чи ще десь. Спитайте: «Чи прийшла вам повістка?», «Чому ви не йдете служити?». Це ваші промахи, кореспонденти, після шести хвиль мобілізації ви вже могли б нам якось допомагати. Як тільки якийсь негатив – ви зразу висвітлюєте, я як щось хороше – ви п’ятдесят на п’ятдесят.

– Місцеві видання розміщували на своїх сайтах оприлюднені вами списки тих, кому слід з’явитися до комісаріатів.  Зокрема, після цього до нашої редакції звернулася жінка, сина якої мобілізували у Києві, а вона  отримує повістки в Івано-Франківську.

– А звідки наш військкомат знає, що її син мобілізований у Києві? Вона принесла довідку вже тоді, коли побачила його у списку.

Так само в поданих нами списках тих, які ухиляються, опинився один, який вже служить, призвався. В січні не з’явився на відправку, а  як документи передали в прокуратуру, після того він пішов служити.

Якщо людина приносить довідку, що проходить службу, то ніхто їй повістки не буде виписувати. А як в нас немає даних, то звідки ми маємо це знати?

– Тобто, немає  якогось налагодженого зв’язку між комісаріатами різних областей?

– В нас нема такого, так само як немає зв’язку  між кореспондентами різних каналів.

– Яка зараз ситуація з демобілізацією на Прикарпатті? Скільки осіб повернулося?

– Демобілізація йде, точної кількості не можу зараз сказати. Це буде в кінці вересня. Люди починають демобілізовуватися, ставати  на військовий облік.

У кожному комісаріаті є відділ соціального забезпечення, де працівники допомагають владнати всі питання, які в них виникають.

Володимир Ярмощук, обласний військовий комісар Івано-Франківської області-1461

– Чи запрошують тих, хто вже відслужив в АТО, на контрактну службу?

– Безперечно, всім  це пропонують. На даний момент, з третьої хвилі, яка зараз звільняється, на контракт залишилося  приблизно 20 осіб з області. Пізніше ця цифра буде  збільшуватися.

– А скільки загалом прикарпатців від Збройних сил пройшли через АТО? Скільки серед них поранених, загиблих?

– Ми відправили їх у навчальні центри. А скільки з них були в АТО, ми не знаємо. Може, половина не пройшла. Ми знаємо це тільки тоді, коли вони повертаються до нас, коли приходять отримувати документи на посвідчення учасника бойових дій.

В області налічується 640 учасників бойових дій, 38 загиблих та 181 поранений. (Станом на 21 серпня, – Ред.)

– Які Ви маєте відомості стосовно сьомої хвилі мобілізації?

– Поки що нічого не відомо. Хотілося б, щоб цієї хвилі не було. Щоб швидше настав мир, і ми нікого не мобілізовували.

Розмовляла Людмила Баран

Приєднуйтеся до “Галки” у  Telegram та Instagram - найважливіші та найсвіжіші новини одразу у Вашому телефоні! 

Подобається
  • like
  • exciting
  • laugh
  • surprise
  • sad
  • angry

Loading...