Обстеження, аналізи, вітаміни: франківська гінекологиня Ірина Купчак розповідає про планування вагітності (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

14 Лис, 2023 09:14

Поділитись публікацією
Обстеження, аналізи, вітаміни: франківська гінекологиня Ірина Купчак розповідає про планування вагітності (ФОТО)

Підготовка до вагітності є важливим етапом у житті кожного подружжя, яке бажає завести дитину. Декілька простих правил можуть допомогти жінці забезпечити успішний перебіг здорової вагітності. 

Читайте також: Невидимий ворог: про небезпеку стресу для жіночого організму розповідає франківська гінекологиня Валентина Щербан

Ірина Купчак – досвідчена акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. Для читачів “Галки” лікарка розповіла, коли потрібно починати підготовку до вагітності, які препарати можна приймати та які щеплення варто зробити.

– Коли потрібно починати готуватись до вагітності та з чого саме? 

– Щоб стати батьками здорової дитини, до вагітності потрібно готуватися. Отже, підготовка до вагітності або прегравідарна підготовка – це комплекс діагностичних, профілактичних, а за потреби і лікувальних заходів, спрямованих на зниження ризиків ймовірних ускладнень вагітності та народження дітей з вадами розвитку. Готуватися до вагітності потрібно за три місяці до планованого зачаття. 

– Які обовʼязкові аналізи потрібно здати?

– Щодо обстежень – треба пройти плановий огляд у гінеколога, який проведе забір  мазків на цитологічне дослідження та мікрофлору, при потребі на інфекції, що передаються статевим шляхом, зокрема хламідіоз і гонорею. Варто зробити УЗД органів малого тазу, грудей та щитоподібної залози. 

На прегравідарному етапі слід також обстежитися на інфекції TORCH-комплексу, до яких окрім вище згаданої хламідії, належать краснуха, токсоплазма, герпес, цитомегаловірус та інші. Це обстеження передбачає аналіз крові на імуноглобуліни G, які свідчать вже про перенесену інфекцію, а отже сформований імунітет до неї. Найнебезпечнішим є первинне інфікування даними інфекціями під час вагітності, тобто якщо жінка, яка раніше не мала імунітету, інфікується вперше під час вагітності, це може призвести до виникнення вад розвитку плода, часто не сумісних з життям і може бути  показом до переривання вагітності.

Наголошую, що обстежуватися на TORCH-інфекції потрібно саме на прегравідарному етапі, а не вже під час вагітності. Адже існують методи профілактики, які реально працюють і про які треба знати. Отже, якщо жінка є серонегатиною, тобто у неї відсутні імуноглобуліни G, до краснухи, наприклад, то потрібно вакцинуватися. Краснуха – єдина з даної групи інфекцій, до якої існує специфічна профілактика, тобто вакцинація, вона проводиться  за три місяці до планованої вагітності. 

Специфічної профілактики токсоплазми та герпесу не існує. Але існує неспецифічна. Жінка повинна знати, що під час вагітності  для профілактики токсоплазмозу, потрібно обмежити контакти з котами, вживати тільки добре термічно оброблену рибу і м’ясо, ретельно мити овочі і фрукти, з грунтом працювати в рукавичках.

Герпес передається через поцілунок. Варто уникати людей, у яких візуально є герпес на губах. Цитомегаловірус – повітряно-крапельна інфекція, яка проявляється нежитем з температурою,  найчастіше нею хворіють дітки, тому вагітним варто уникати маленьких дітей з симптомами респіраторної вірусної інфекції. 

Також рекомендую обстежити функцію щитоподібної залози (ТТГ), адже порушення її може датися взнаки під час вагітності.

– Як жінці підготувати свій організм до вагітності (у фізичному плані)?

– Розпочинати підготовку до вагітності потрібно з модифікації способу життя. Насамперед відмовитися від шкідливих звичок, адже куріння і зловживання алкоголем є доказаними факторами несприятливого перебігу вагітності та негативного впливу на здоров’я плода та новонародженого. Ми зараз живемо в умовах війни, тобто хронічного стресу, а стрес як відомо, є чинником невиношування вагітності, тому  необхідно підвищувати стресостійкість і правильно розставляти пріоритети.

Рекомендовано дотримуватись принципів здорового харчування. Парі, яка готується до вагітності, потрібно  виключити з раціону відверто некорисні продукти: фаст-фуд, напівфабрикати, копченості. Харчування повинно бути збалансованим та різноманітним з достатнім вмістом м’яса, риби, овочів, фруктів, молочних продуктів, щоб уникнути в майбутньому дефіциту мікронутрієнтів.

Якщо жінка здорова, немає діагностованих хвороб щитоподібної залози, травної системи, дихальної системи, серцево-судинної системи, то достатньо тих рекомендацій, які я щойно назвала. Якщо є якісь з вище перерахованих хвороб, треба проконсультуватися у профільного спеціаліста (ендокринолога, кардіолога, гастроентеролога) і налагодити спосіб життя та прийом препаратів, аби увійти у вагітність у стабільному стані. Або одержати певні рекомендації, щоб під час вагітності цей стан не погіршився. 

– Які щеплення має мати жінка? 

– Від краснухи, якщо у жінки немає антитіл. У період сезонного грипу – від грипу. Ще рекомендую робити вакцинацію від коклюшу (від кашлюку), але її роблять на 28-му тижні вагітності.

– Як часто потрібно відвідувати акушер-гінеколога під час планування вагітності?

– Достатньо перший раз прийти на огляд та задати аналізи. Другий раз потрібно буде прийти вже після отримання результатів аналізів. Проконсультуватися з лікарем та отримати рекомендації. 

– До яких ще лікарів може скерувати гінеколог? 

– До профільних спеціалістів, якщо виявить порушення здоров’я, не пов’язані з гінекологією. Якщо жінка здорова, то нема обов’язкового переліку лікарів для візиту. А якщо при ретельному опитуванню пацієнтки, чи вона сама розкаже, що має хронічне захворювання, то обовʼязково консультація у вузького спеціаліста. До речі, рідко, але є такі стани, при яких навіть не можна вагітніти. Тоді вузький спеціаліст має дати дозвіл на вагітність. Також раджу відвідати стоматолога для профілактичного огляду і лікування при потребі.

– Чи є перелік препаратів/вітамінів, які може призначити лікар під час планування вагітності? 

– Починати потрібно з прийому «правильної» фолієвої кислоти (метилфолат) в дозі 400 мг. Наш регіон є дефіцитним по вмісту йоду продуктах та воді, тому потрібно вживати йодовану сіль або приймати препарати йодиду калію у дозі 200 мг. В осінньо-зимовий період ще рекомендують профілактично приймати вітамін D.

– Чи має готуватися до вагітності чоловік? 

– Чоловік повинен приймати фолієву кислоту і йод, так само як і жінка. Нагадаю, фолієва кислота профілактує виникнення вроджених вад розвитку центральної нервової системи плода. 

Чи має чоловік йти до лікаря? Якщо він здоровий, то ні. Якщо пара пів року намагається завагітніти, але у них не виходить, тоді чоловік має звернутися до уролога або андролога. 

– А якщо вже пізно починати ранню підготовку і жінка вже вагітна, як потрібно діяти?

– Прийти на консультацію до лікаря акушер-гінеколога, взявши з собою всі наявні обстеження. І вже на тому етапі вагітності лікар визначає, що було б доцільно зробити, які аналізи ще здати.

– Чи змінила війна алгоритм підготовки до вагітності? 

– Я думаю, що змінила. Спочатку був такий період, що люди взагалі боялися вагітніти. Потім, скажімо так, почали спонтанно вагітніти. Не готувалися до вагітності, приходили на огляд вже вагітними. Проте люди звикають до війни, тому на даному етапі все повернулося до тих показників, які ми мали до війни. Ми вже бачимо на прийомі жінок, які прийшли до нас у “Мед-Атлант” попередньо проконсультуватися щодо планування вагітності.

Бажаю всім народжувати здорових дітей в мирній Україні!

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація