Одна з найстаріших газових компаній в Україні, «Івано-Франківськгаз», відзначає 145-ліття
10 Чер, 2018 11:21
Від освітлення вулиць світильним газом до забезпечення понад 400 тис. споживачів блакитним паливом. 10 червня прикарпатські газовики відзначають ювілей – 145-ліття з Дня заснування газового господарства.
Читайте також: Франківські студенти винайшли жуйку для профілактики пародонтозу
Рівно 145 років тому, 10 червня 1873 р., на засіданні міської ради був схвалений остаточний проект будівництва газзаводу в Станіславові по вул. Газовій (тепер Дністровська). З цього часу й розпочинається відлік історії компанії.
«Івано-Франківськгаз» є одне із найстаріших газових підприємств в Україні, яке розпочинало свою діяльність з освітлення вулиць світильним газом. Перші газові ліхтарі були встановлені на вулицях Дністровській, Галицькій, Незалежності, Мазепи та плащах Ринок і Міцкевича. А у 1876 році газ уперше було використано для освітлення магістрату, який розташовувався у Ратуші. Власне саме в Ратуші було прийнято рішення про будівництво газовні.
Через кілька років заможні люди почали використовувати газ не тільки для освітлення, а підігріву води та приготування їжі. Тому виникла потреба у розширенні заводу. У 1901 р., магістрат прийняв рішення про будівництво нового газового заводу на Лані за Бельведером (тепер Ленкавського). Де власне й зараз розташований «Івано-Франківськгаз».
«В одному з корпусів старого газзаводу розташований газовий музей, де можна простежити історію розвитку компанії. Зокрема, наочно побачити перші газові ліхтарі, лампи, водонагрівачі і навіть газову праску», – розповідає фахівець зі зв’язків з громадськістю ПАТ «Івано-Франківськгаз» Галина Цап.
Загалом світильний газ використовувався до 1950-х років. В середині ХХ століття завод не міг задовольнити в повному об’ємі потреби населення. Він хоч і виробляв свою продукцію, але в незначній мірі і тільки на невелику частину мешканців центральних вулиць. Тому уже в грудні 1952 року виконавчим комітетом Станіславської міської ради було прийнято рішення «Про консервацію газового заводу». Згідно з яким, з 1 січня 1953 року всі квартири, які отримували світильний газ від заводу, мали перейти на зріджений. А вже через рік у місто вперше надійшов природній газ. Для Прикарпаття розпочалася нова сторінка діяльності: газифікація міста природним газом.