Один день з різних точок зору: у Франківську показали документальний фільм “День Незалежності” (ФОТО)
16 Сер, 2023 15:04
15 серпня в Івано-Франківську провели допрем’єрний показ документального фільму «День Незалежності». Під час пресконференції режисер Володимир Тихий розповів про знімальний процес та основну ідею стрічки.
В основі сюжету – день Незалежності України 2022 року. Це не тільки 31 річниця, а й пів року з початку Великої війни, пише Галка.
Події 24 серпня 2022 року режисер показав з точок зору кількох героїв:
- працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій, відповідальні за ввімкнення сигналу тривоги в столиці;
- «пляжні» патрульні поліціянти з Одеси;
- операторка протитанкового комплексу мінометної батареї;
- штурмовик ЗСУ;
- 14-річна прибиральниця пабу в Харкові;
- художниця з Києва;
- народний депутат, який стояв у витоків проголошення незалежності України.
«Це фільм про один день і знімався він один день. Зйомки були одночасно у дев’яти регіонах України… З одного боку виглядає, що ми робимо якусь банальну роботу – знімаємо буденність, але це дослідження. То був винятковий момент. День Незалежності, коли ми по-справжньому відчули власну силу, власну свободу і чого це вартує. Ми зрозуміли, що маємо відстоювати незалежність, і що вже нікому її не віддамо. Якраз про це дуже добре говорить одна з героїнь фільму, командирка підрозділу Тетяна Чорновіл, виступаючи перед військовими», – каже режисер картини Володимир Тихий.
Автор розповідає, що їхня команда робила фокус саме на правдивості, вони намагалися зафіксувати реальність, назавжди зберегти все так, як воно було в момент зйомки:
«Одна з героїнь – молода танцівниця. Вона вчиться в Харківському ліцеї. Якраз у цей ліцей росіяни влучили ракетою. Спочатку у нас була ідея, що дівчина мала йти на розвалини танцювати, але, Слава Богу, ми цього не зробили. Ми показали справжнє життя: вона прокинулася, пішла погуляла з собакою. Звичайна дівчина – живе у Харкові, ходить по розваленому місті. Мені здається, так воно навіть драматичніше, бо це абсолютна правда», – пригадує режисер.
Всього у фільмуванні брали участь 11 кінооператорів. Також тут використані кадри 1991 року (з першим внесенням до сесійної зали Верховної Ради українського прапора), які зняв один із героїв — учасник дисидентського руху в УРСР, Народний депутат України перших шести скликань Ярослав Кендзьор.
“Я познайомився з паном Кендзьором під час роботи над стороннім проєктом і одразу знав, що запрошу його знятися. Розумієте, у фільмі є, так би мовити, горизонтальні історії різних героїв, але його присутність забезпечує паралель крізь всі роки незалежності. Це така вже історична тяглість виникає”, — додає Володимир Тихий.
Документальний фільм «День Незалежності» покажуть у кінотеатрах України та Польщі 24 серпня.