Опитування Президента — варто чи ні?

Автор: Турій Роман

20 Жов, 2020 18:37

Поділитись публікацією
Опитування Президента — варто чи ні?

Минулого тижня Володимир Зеленський оголосив, що в день голосування на місцевих виборах – 25 жовтня – буде проведено всенародне опитування. Що це означає? Давайте по порядку.

Що це за опитування?

Громадянам пропонується відповісти на п’ять запитань безпосередньо на виході з виборчих дільниць. Опитування проводитиметься у форматі екзит-полу, тільки з особливим переліком запитань, а учасники повинні будуть заповнити бюлетень. Також у бюлетені передбачено поле для коментарів, в якому можна запропонувати запитання для наступних опитувань.

А питання такі:

  1. Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах?
  2. Чи підтримуєте ви створення на Донбасі вільної економічної зони?
  3. Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300?
  4. Чи підтримуєш ти легалізацію в Україні медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих?
  5. Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?

Насправді, дискусії про зменшення кількості депутатів Верховної Ради велися під час чи не кожної передвиборчої кампанії. Вже декілька років в Україні точиться і питання про медичний канабіс. І це відбувається на тлі того, що протягом 2010-х років у багатьох цивілізованих країнах суттєво переглянули державну політику щодо канабісу. Тож Президент питає думку народу стосовно давно обговорюваних і наболілих тем.

Для чого проводити такі опитування, якщо вони не мають юридичної сили?

Залучення народу до вирішення цих питань є абсолютно демократичним і морально виправданим кроком. Без чітко вираженої думки народу відповідна дискусія може тривати ще багато років, не виходячи на рівень ухвалення рішень. І саме формат загальнодержавного опитування, коли людина свідомо робить вибір на користь певного рішення підвищує його політичну вагу. Для Президента важлива думка громадян і важливо при продовженні реформ спиратися на підтримку більшості суспільства.

Опитування — не референдум

Опитування не дорівнює референдуму — це різні інструменти, наслідки застосування яких не будуть однаковими. Результат опитування не матиме прямих юридичних наслідків. Застосування такої форми безпосередньої демократії потрібно, щоб зафіксувати волю народу й уже з цим політичним мандатом вибудовувати державні позиції.

Водночас опитування — не лише налагодження комунікації з людьми, але й економія коштів, часу й зусиль. Люди приходять на вибори, голосують за партії та кандидатів і заразом можуть висловитися із суспільно важливих питань. Це швидко й ефективно. Адже не потрібно окремо збирати комісії, займати приміщення, запрошувати людей — опитування можна проводити разом з виборами.

 

 

Надія Левконович, керівник обласного штабу партії «Слуга Народу», кандидатка до Івано-Франківської обласної ради

«Ідея запитати в людей думку щодо суспільно важливих питань викликає в декого неабиякий спротив. Мабуть, медійні маніпуляції та залякування для таких «стурбованих» людей — найбільш прийнятна та звична форма спілкування з виборцями. Те, що вперше за 30 років Президент України ініціював всенародне опитування, яке містить соціально значущі питання, що вже не перший рік обговорюються в професійних спільнотах, викликає повагу. Відповіді на такі питання, як довічне ув’язнення корупціонерів, право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, скорочення кількості депутатів та інші, будуть дійсним відбиттям суспільної думки. Хоча опитування, ініційоване Президентом, не тотожне референдуму, але дає змогу почути думку людей. Це державницька позиція в спілкуванні з народом. Ми не повинні забувати, що це і є кроком, що наближає нас до реальної демократії!» — сказала Надія Левконович, керівник обласного штабу партії «Слуга Народу», кандидатка до Івано-Франківської обласної ради, номер один в списку партії «Слуга Народу».

* політична реклама