Осіння пора – це перехідний період, можливість адаптуватися від спеки до морозу. Насправді, попри тепло та відносний комфорт, саме осінь є найбільш підступним періодом. Згідно власних спостережень, відмічаються численні звернення пацієнтів із сезонними інфекційними захворюваннями, із загостренням хронічних захворювань та з іншими проблемами, що пов’язані із здоров’ям.
Головатчук Галина Яремівна – лікар терапевт медичного центру Оксфорд Медікал
ЯКІ ОЗНАКИ ВКАЗУЮТЬ НА ПРОБЛЕМИ ЗІ ЗДОРОВ’ЯМ?
Кожна людина найкраще знає свій організм і те як він реагує на проблеми, але, на жаль, часто ігнорує їх. Ми чітко відчуваємо зміни у своєму організмі і вже приблизно розуміємо, як діяти. Типовими ознаками розладу вашого здоров’я є:
- постійна втома, відчуття знесилення навіть після тривалого сну;
- підвищення температури тіла;
- сонливість або навпаки безсоння;
- біль у суглобах;
- головні болі;
- ранкова скутість;
- втрата апетиту;
- біль у животі натще або одразу після прийому їжі;
- апатія;
- запаморочення;
- слабкість та ломота у тілі.
Ці симптоми є універсальними і досить поширеними, тому для чіткої діагностики варто звернутися до лікаря, який проведе ряд додаткових обстежень і за потреби скерує вас до профільного спеціаліста.
ЯКІ ЗАХВОРЮВАННЯ Є НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНИМИ ВОСЕНИ?
Основний зв’язок із піком загострення захворювань восени має звичайно ж переохолодження. Переохолодження є тригером розвитку захворювань у сфері ревматології, урології, пульмонології, неврології та ін.
В ревматології осінь – сезон аншлагу у відділеннях стаціонару. Гостра ревматична лихоманка, ревмокардити, реактивні артрити та багато інших – розвиваються часто на фоні загального переохолодження та перенесених сезонних респіраторних інфекцій (ГРВі, грипу і звичайно ж коронавірусної інфекції). Це також є причиною розвитку аутоімунних захворювань, системних васкулітів та ін.
У відділенні урології восени звертаються із загостренням знайомих нам пієлонефритів, циститу, хронічного простатиту. Буквально кілька годин переохолодження призводять до різкого погіршення стану і яскраво вираженої симптоматики урологічних захворювань.
Пневмонії та бронхіти є частими ускладненнями вірусних респіраторних інфекцій, пік яких припадає саме на осінньо-зимовий період.
Переохолодження та протяги призводять до розвитку невралгії, нейропатії, невритів периферичних нервів, що супроводжується нестерпними постійними болями.
Як вберегти себе від осінніх болячок і як не допустити загострення? Варто бути усвідомленим, дотримуватися рекомендацій лікаря та не нехтувати плановими візитами.
Ви можете вважати ці поради надто простими і навіть банальними, та будьмо відвертими: кожен з нас нехтує простими заходами безпеки. Запам’ятайте і виробіть собі звичку постійно дотримуватися цих норм, і ви в рази знизите ризик захворіти сезонними захворюваннями:
- Уникайте застіль із великою кількістю людей (весілля, ювілеї, хрестини і тд). Епіднебезпека стосується в першу чергу скупчень людей.
- Дотримуйтеся норм раціонального харчування: прийоми їжі не менше 3-4 раз на день, збагаченої достатньою кількістю вітамінів, мінералів та поживних речовин.
- Нормалізуйте свій питний режим, адже зневоднення призводить до розладів діяльності усього організму.
- Одягайтеся відповідно до погоди: вкорочені топи чи голі щиколотки – табу! Не варто жертвувати своїм здоров’ям заради моди.
- Планові профілактичні візиту – обов’язково! Погоджуйте із лікарем частоту відвідувань і не соромтеся звернутися позапланово, якщо турбують проблем зі здоров’ям.
- Дотримуйтесь призначень лікаря! Якщо вам призначили ліки, які потребують постійного прийому – значить варто дотримуватися графіку прийому. Змінити курс лікування може тільки ваш лікар!
- Не нехтуйте можливістю вакцинуватися. Сезонні інфекції призводять до загострення ваших «болячок», особливо це актуально у часи пандемії коронавірусної інфекції. Порадьтеся із своїм сімейним лікарем і за можливості вакцинуйтеся проти грипу та проти Covid-19.
Бережіть себе, добре відпочивайте та уникайте стресу. І все буде добре.