Осіння проблема: франківська отоларингологиня Наталія Волошкевич про гострий риносинусит (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

21 Вер, 2023 09:42

Поділитись публікацією
Осіння проблема: франківська отоларингологиня Наталія Волошкевич про гострий риносинусит (ФОТО)

Наталія Волошкевич – досвідчена отоларингологиня лікувально-дігностичного центру “Мед-Атлант”.

Для читачів “Галки” лікарка розповіла про риносинусит. Говоримо про його види, причини, осіннє загострення та лікування. Зʼясовуємо, чому не варто пити антибіотики у перший же день недуги та коли потрібно йти до лікаря.

– Що таке риносинусит?

– Загалом риносинусити – це запальні захворювання слизової оболонки носової порожнини та додаткових пазух носа. Найактуальніша проблема зараз – це гострий риносинусит, причиною котрого є віруси та деякі бактерії.

– Це захворювання, яке дуже поширене восени. Чому?

– Грає роль сезонність даного захворювання. Погіршення температурних умов. Більше людей починають хворіти на застуди. Діти йдуть у школу, заражають один одного, приносять додому і вже тоді хворіють батьки. До 4-5 днів процес вважається вірусним і потребує тільки симптоматичного лікування. Після пʼятого дня, якщо людина почувається гірше або якщо попередні симптоми не минають, тоді варто звернутися до лікаря. Тому що може розвинутися поствірусний риносинусит. Тоді вже є зміна характеру виділень з носа, біль у ділянці носа, верхньощелепних пазух чи лобних пазух.

– Загалом, які існують види та симптоми риносинуситу?

– Вони є гострі та хронічні. Гострі риносинусити у свою чергу поділяються на вірусні, бактеріальні та поствірусні. Окремим видом є так званий одонтогенний риносинусит, тобто такий запальний процес, що розвинувся на фоні різних стоматологічних втручань. 

Виділяють три ступені важкості даного захворювання: легкий, середній та важкий. 

Типові клінічні симптоми риносинуситу — головний біль, затруднення носового дихання, слизні або слизисто-гнійні виділення з носа, біль у ділянках проекції носових пазух, підвищення температури тіла, загальна слабкість.

– Як діагностують риносинусит?

– Діагностують дане захворювання при огляді. Це насамперед риноскопія. У нас також є ендоскоп. Це трубочка з камерою, яка вводиться у носову порожнину, і ми бачимо всі витоки з пазух носа. Його ми використовуємо при потребі, коли підозрюємо розвиток поствірусного риносинуситу або бактеріального. 

Раніше більше використовували рентгенологічне обстеження. Зараз рентгени фактично не використовуються, бо є ендоскопи. Комп’ютерну томографію (КТ) роблять у дуже рідкісних випадках, коли є атиповий перебіг захворювання або є підозра на ускладнення.

Деколи буває важко відрізнити, чи це риносинусит, чи алергія. Буває, що і одне, і друге у людини одночасно. Тоді тут потрібна додаткова лабораторна діагностика.

– Які методи лікування та діагностики даного захворювання доступні у лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант”?

– У нас доступні всі методи діагностики та лікування даного захворювання. Риноскопія та ендоскопія носової порожнини. У залежності від виду риносинуситу та клінічних проявів лікар рекомендує відповідне лікування. Це можуть бути ірригаційні (для промивання носової порожнини) засоби, протизапальні, знеболювальні, секретолітики, топічні стероїди та антибіотики.

Слід зазначити, що лікування не для всіх однакове і далеко не завжди потрібні антибіотики. 

При потребі, тут у клініці, ми робимо промивання носа по методу Проетса (всім відома “кукушка”) та пункції верхньощелепних пазух. Спеціальною голкою робиться прокол у певному місці, щоб дати відтік вмісту з пазух. У нас є денний стаціонар, тому у разі потреби можна ввести потрібні препарати чи поставити крапельницю.

– Які можуть бути ускладнення риносинуситу?

– Ускладненням риносинуситу можуть бути отити, флегмона очниці, інтраорбітальний абсцес, менінгіти, енцефаліт, тромбоз верхнього сагітального та кавернозного синусу, остеомієліт кісток лицевого черепа. Зараз насправді до таких складних ускладнень рідко доходить, адже люди поінформовані та дбають про своє здоровʼя. Основне – не пропустити той момент, коли ситуація погіршується та потрібна консультація лікаря.

– Розкажіть про найкращі методи профілактики даного захворювання? 

– Це звісно зміцнення імунітету. Правильний режим праці та відпочинку. Слідкувати, щоб не було переохолоджень.

– Яка ваша думка про лікування народними засобами?

– Якщо говорити про перші три дні лікування, то нехай будуть народні засоби. Наприклад, полоскати горло ромашкою та пити багато теплого. Основне – не нашкодити. До всього потрібно підходити з розумом.

– І на завершення – поділіться цікавим чи нетиповим випадком з вашої практики?

– Можу сказати, що люди зараз почали більше дбати про своє здоровʼя, вони більше поінформовані. Тому рідко доводять до запущених станів. Найгірше – коли купують самостійно антибіотики та безконтрольно їх вживають. Варто памʼятати, що самолікування шкідливе для здоровʼя та призводить до розвитку антибіотикорезистентності – стани коли антибіотики не діють.

 

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація