Особливості МРТ- та КТ-обстежень: розповідає директорка франківського медцентру “Альтмед” Наталія Дмитренко (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

18 Лип, 2023 09:15

Поділитись публікацією
Особливості МРТ- та КТ-обстежень: розповідає директорка франківського медцентру “Альтмед” Наталія Дмитренко (ФОТО)

Медичний центр “Альтмед” вже понад 20 років допомагає вчасно та якісно діагностувати та проводити лікування мешканцям та гостям Івано-Франківської області. Один з ключових напрямків – магнітно-резонансна томографія (МРТ) та комп’ютерна томографія (КТ).

“Галка” поспілкувалася з директоркою медичного центру “Альтмед” Наталією Дмитренко про відмінності цих двох обстежень. Зʼясовуємо, чи може пацієнт без направлення лікаря зробити МРТ та КТ, чи потрібна спеціальна підготовка перед обстеженням та які є протипоказання.

– Почнемо з головного. Розкажіть нашим читачам, що таке магнітно-резонансна томографія?

– Магнітно-резонансний томограф дозволяє отримати зображення різних органів та тканин організму за допомогою використання явища ядерного резонансу. Дуже багато людей, коли чують слово “ядерний”, то вважають, що на МРТ потрапляють під рентгенівське випромінювання. Насправді це не так. Апарат відправляє електромагнітну хвилю під дією високого магнітного поля і фіксує коливання ядер атомів. Найбільше – водню. У кожній тканині різна частота коливання атомів, відповідно це дозволяє отримати чітке зображення різних тканин.

– Для яких обстежень найчастіше застосовують МРТ?

– МРТ можна застосовувати для обстеження будь-яких органів та тканин організму. Будь-яке обстеження, будь-якої частини тіла.

– Яка різниця між компʼютерною томографією (КТ) та магнітно-резонансною томографією?

– Якщо при проведенні МРТ використовується явище магнітного резонансу, то при КТ використовуються рентгенівські промені. Однак потрібно зауважити, що компʼютерна томографія має ряд переваг. КТ є незамінним видом обстеження при певних захворюваннях: онкологія, травми, обстеження легень та інше. 

За відчуттями обстеження майже подібні, навіть апарати зовні схожі. І там, і там є “тунель”, в який завозиться людина. Щоправда, за тривалістю проведення обстеження МРТ є довшою, а КТ коротшою. І вартість комп’ютерної томографії є нижчою.

– І в яких саме випадках одне з цих обстежень може бути краще?

– Вибір методу обстеження має проводити лікуючий лікар. МРТ-обстеження ми ще можемо проводити при самозверненні пацієнта, тому що воно вважається нешкідливим методом обстеження. Комп’ютерна томографія проводиться тільки при направленні лікаря! При самостійному зверненні пацієнта ми це обстеження не проводимо. 

– Які симптоми можуть свідчити про необхідність МРТ-діагностики?

– Основна кількість пацієнтів, які звертаються самостійно – це травми суглобів, болі в спині або головні болі. Я наголошую, перш ніж йти на обстеження, варто звернутися до лікаря. Адже вам можливо потрібен інший метод обстеження, або МРТ з контрастом.

МРТ головного мозку має свої підвиди, тому лікар може вам сказати, що йому потрібен гіпофіз чи якась інша ділянка. Тому, щоб пацієнт витрачав менше часу та коштів, то варто попередньо звернутися до лікаря.

– Розʼясніть нашим читачам, що таке контраст.

– Це коли у  вену вводять контрастне підсилення. При МРТ воно є абсолютно нешкідливим та виводиться з організму протягом доби. Контраст дозволяє візуалізувати деякі порушення, найменші новоутворення або зміни структури органів та тканин. Його переважно використовують при патологіях головного мозку або при пошкодженому кровообігу. Також більшість МРТ-досліджень черевної порожнини та тазу проводяться з контрастним підсиленням. У лікаря може бути підозра, що є ушкодження надзвичайно дрібного розміру. Тоді він направляє вас на обстеження з контрастом, що дозволяє знайти ураження навіть дрібних судин або структур органів або тканин.

– Якою технікою для МРТ та КТ користується медичний центр “Альтмед”?

– Ми маємо два МРТ-апарати. Відкритого типу знаходиться на Пасічній (вул. Галицька, 167). Він японського виробництва – Hitachi Aperto Eterna. Новенький німецький апарат 1,5 Тесла Siemens Magnetom Sempra 2022 року випуску знаходиться у відділені на Мазепи, 27в. У цього апарату направду виняткова якість зображення.

Комп’ютерний томограф також німецького виробництва – Siemens Somatom go. Now. Він знаходиться в обласній лікарні.

– Розкажіть детальніше про МРТ відкритого типу. Які його переваги?

– Коли його тільки придумали, то використовували для людей, які бояться закритого простору. Він складається з двох площин, між якими завозять людину, тому вона все добре бачить довкола себе. Насправді є дуже велика кількість пацієнтів, які почувають себе дуже некомфортно у “тунелі” звичайного МРТ. Буває таке, що не можуть дочекатись до кінця, просять достроково завершити процедуру. 

Бувають випадки, коли людина за об’ємами не поміщається у звичайний МРТ, тобто вага може бути допустима, але за об’ємами – не можна. МРТ відкритого типу часто використовують для найменших пацієнтів, тому що біля дитини може бути хтось з рідних або медперсоналу. Тоді малеча почуває себе спокійніше.

– Дайте коротку інструкцію, як пацієнту підготуватися до КТ та МРТ.

– В основному ці методи обстеження не потребують якоїсь спеціальної підготовки. Винятком є тільки обстеження черевної порожнини та малого таза. 

При МРТ черевної порожнини необхідно не їсти за 8 годин до обстеження та не пити воду за 2 годин до обстеження. При МРТ органів тазу потрібно не їсти за 4 години до обстеження та очисна клізма за одну годину до обстеження.

При КТ з контрастом обов’язково має бути аналіз крові на креатинін та сечовину. Оскільки контраст при КТ має вплив на нирки, тому ці аналізи дозволяють оцінити функції нирок, чи можливе введення контрасту пацієнту. 

При КТ-обстеженні органів черевної порожнини або малого тазу потрібно випити півтори літри негазованої води за півтори години до обстеження рівними порціями. Тобто півтори години до обстеження ви потрошки випиваєте воду. 

Також рекомендую перед обстеженням залишити всі ювелірні та металічні вироби вдома. І одягнути одяг з натуральних тканин. Ми даємо одноразовий одяг своїм пацієнтам, але у своєму вони все ж можуть почуватися комфортніше.

– Як відбувається та скільки триває процедура обстеження?

– Комп’ютерна томографія у середньому триває 3-5 хвилин. Магнітно-резонансна від 20 хвилин і далі. Залежно від ділянки обстеження, які протоколи використовуються. Я рекомендую пацієнтам, якщо вони планують обстеження, то присвятити цьому годину свого часу. Якщо це обстеження всього хребта або черевної порожнини – тоді плануйте півтори години. 

Ми обов’язково ознайомлюємо пацієнта з протипоказами, він заповнює спеціальний опитувальник щодо травм та захворювань. Обов’язково надає згоду на обстеження. І тоді пацієнт йде до роздягальні, переодягається і його запрошують на саме обстеження.

– Які існують протипоказання до МРТ та КТ?

– Абсолютним протипоказання для КТ є вагітність. Хоча бувають окремі захворювання, коли є ризик для життя матері, тоді попри вагітність говорять про комп’ютерну томографію. Якщо проводиться КТ з контрастом, тоді протипоказом є алергія на йод, захворювання нирок та важка ступінь цукрового діабету.

МРТ також має абсолютні протипокази, при яких в жодному разі не можна робити це обстеження. Це наявність кардіостимуляторів, імплантовані дефібрилятори, металеві кліпси в судинах, штучні клапани серця, нейростимулятори та слухові імпланти. Штучні суглоби, але тут таке питання “два на два”. Нове покоління штучних суглобів є немагнітним, тому дозволяється проведення МРТ через рік після проведення операції. Коли людина робить заміну суглоба, то їй мають видавати сертифікат, де має писати, чи він магнітний, чи ні. Також не можна робити МРТ при кліпсах на аневризмах. 

Зубні протези та імпланти – відносний протипоказ на вибір пацієнта. Під час обстеження вони можуть давати незначні похибки. При клаустрофобії та епілепсії МРТ закритого типу не рекомендують проводити. Також відносним протипоказанням є штучний кришталик ока, адже є дані, що після обстеження відбувається його затемнення. Тому це на вибір пацієнта, але ми все ж не рекомендуємо.

– Дітям ці дослідження можна робити?

– Так, можна. Ми проводимо обстеження дітям від 4-5 років, за умови, що дитина може лежати нерухомо 20 хвилин. КТ дітям також робимо тільки за направленням лікаря.

– У якому форматі пацієнт отримує результати дослідження?

– Одразу після обстеження пацієнт отримує плівку та диск. Опис видаємо протягом двох годин. Бувають складні випадки, коли лікарю потрібно детальніше вивчити результати або ж проконсультуватися з колегами – тоді віддаємо на наступний ранок.

– Знаємо, що до вас на обстеження їздять пацієнти зі всієї області. Чому вони обирають саме медичний центр “Альтмед”?

– Завдяки двом МРТ-апаратам ми можемо запропонувати різноманітний спектр обстежень – якості, ціни та часу. Людині не потрібно довго чекати на проходження обстеження. Ми намагаємося записати пацієнта у той же день, максимум – на наступний у зручний для нього час.

Важливу роль відіграє кваліфікованість персоналу, зокрема лікарів, які проводять опис. Даних спеціалістів дуже мало у нашому регіоні і вони “на вагу золота”. Ми намагаємося, щоб рівень наших лікарів був відповідний і щоб вони постійно вдосконалювали свої знання. 

Контакти медичного центру “Альтмед”:

  • Магнітно-резонансна томографія відкритого типу

м. Івано-Франківськ  вул. Галицька, 167 

+380 (66) 302 50 60  

  • Магнітно-резонансна томографія 

м. Івано-Франківськ  вул. Гетьмана Мазепи, 27в 

+380 (50) 050 03 04  

  • Комп’ютерна томографія 

м. Івано-Франківськ  вул. Федьковича, 91

+380 (50) 501 08 03

Соціальні мережі:

Сайт – https://altmed.com.ua/

Facebook – https://www.facebook.com/altmedfrankivsk/

Instagram – https://www.instagram.com/mrt_kt_altmed/

*партнерськапублікація