Остеохондроз чи анкілозивний спондиліт? Про біль у нижній частині спини розповідає франківська лікарка-ревматолог Зоряна Петруняк (ФОТО)
23 Сер, 2023 09:15
Зоряна Петруняк – досвідчена ревматологиня у лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант”. Лікарка першої кваліфікаційної категорії.
Читайте також: Спіраль як метод контрацепції та лікування: розповідає франківська гінекологиня Марʼяна Петрина
Для читачів “Галки” Зоряна Петруняк розповіла про захворювання, які викликають біль у спині – остеохондроз та анкілозивний спондиліт. Говоримо про те, чим схожі ці захворювання, а також про причини, симптоми та лікування.
– Почнемо з головного – про які захворювання може сигналізувати біль у спині?
– Біль у нижній частині спини – це найчастіша причина звернення пацієнтів до лікаря будь-якого профілю. З цією проблемою людина може звертатися до терапевта, гінеколога, невропатолога, травматолога чи ревматолога. Тобто причини болю в спині можуть бути різноманітні. Під синдромом болю в нижній частині спини розуміють біль, який локалізується у проміжку між XII парою ребер і сідничними складками.
Сьогодні виділяють первинний і вторинний синдром болю в нижній частині спини. Первинний – це так звана дорсалгія. Цей біль, зумовлений дистрофічними та функціональними змінами в тканинах опорно-рухового апарату. Головна причина первинного болю спини у 95% – це так звані механічні фактори: дисфункція мʼязово-зв’язкового апарату хребта, спондильоз (остеохондроз хребта), спондилоартроз і грижа міжхребцевого диска.
Причини вторинного синдрому можуть бути більш різноманітні. Серед можливих:
– вроджені аномалії (спондилолістез-зсув уперед хребця, що лежить зверху, через дефект міжсуглобової частини).
– тривалі запальні, вірусні, бактеріальної інфекції
– різні захворювання шлунково-кишкового тракту
– запальні захворювання хребта
– інфекційні ураження хребта
– метастази
– захворювання сечостатевої системи
Є статистика так званих розвинутих країн – там більш як 70% громадян хоча б раз в житті турбував біль у спині. Найчастіше страждають люди віком від 30 до 60 років. Є дані, що 70-85% людей мають хронічний біль спини і через це втрачають свою працездатність.
– Цього разу зупинимося на двох захворюваннях – остеохондроз та анкілозивний спондиліт. Чим вони схожі?
– Схожість в тому, що пацієнта турбує біль, але цей біль різний. Найчастіше остеохондроз – це є біль у пацієнтів, старше 50 років. При анкілозивному спондиліті – біль турбує пацієнтів молодого віку, найчастіше чоловіків.
Біль при остеохондрозі зазвичай виникає в другій половині дня, після фізичного навантаження. При анкілозивному спондиліті – біль вночі і вранці, який проходить після рухової активності. Тобто людина зранку встала порухалася і біль пройшов. При остеохондрозі навпаки – людині потрібен спокій, аби біль минув.
– Які причини та симптоми остеохондрозу?
– Остеохондроз – це є дегенеративно-дистрофічні зміни у міжхребцевих дисках або м’язового зв’язкового апарату. Тобто порушується механічний баланс між самими хребцями. Причинами остеохондрозу можуть бути: спадкова схильність, вікові зміни в організмі, травми та викривлення хребта, малорухливий спосіб життя, надмірні або несиметричні навантаження на хребет.
Симптоми хвороби ми вже перерахували вище.
– Чи є люди, які більше схильні до даного захворювання?
– Практично всі ми схильні до остеохондрозу. Тому що ми мало рухаємося, ми ведемо не такий спосіб життя, як повинен бути. Якщо біль триває більше, як три місяці, то це дає сигнал того, що це є вторинний синдром болю в нижній частині спини. І тоді потрібно більш детально дообстежувати пацієнта.
– А що таке анкілозивний спондиліт?
– Це хронічне системне запальне захворювання сполучної тканини з переважним ураженням крижово-клубових з’єднань, яке надалі веде до анкілозування (повна чи часткова нерухомість суглоба) цих з’єднань і хребта.
Часто воно може поєднуватися з периферичним артритом, гострим переднім увеїтом, а також залучаються внутрішні органи:серце, аорта, нирки, легені.
Це захворювання небезпечне тим, що йде зрощення хребців, хребет стає як бамбукова палиця. Ви могли бачити людей, які ходять напівзігнуто та не рухаються всім тілом – так ця хвороба проявляє себе наочно. Вона має ще назву хвороба Бехтєрева.
– Які його причини та симптоми?
– Причина анкілозивного спондиліту до кінця невідома, тому виділяють основні фактори розвитку : генетична схильність, (наявність гена HLA B-27), часто пов’язують із перенесеною кишковою або сечостатевою інфекцією.
Симптоми: найчастіше це біль в нижній частині спини, який виникає в нічний час або в стані спокою і проходить після фізичного навантаження. Деколи хворі вимушені серед ночі робити фізичні вправи. Частими є скарги на втомлюваність, слабкість, втрата апетиту, зменшення маси тіла, тривалий субфебрилітет (температура в межах 37-37.9С), виражена ранкова скутість, біль у п’ятках, плечових та в ліктьових суглобах, біль в м’язах.
Дуже часто це захворювання може починатися з ураженням очей. Ірити, іридоцикліти, епісклерити можуть бути провісником цього захворювання. Тобто 1-2 роки людина є пацієнтом офтальмолога. А через 2-3 роки вже може проявлятися наше захворювання.
У жінок діагностувати анкілозивний спондиліт набагато важче, ніж у чоловіків. У жінок хвороба прогресує повільно, хребет деформується пізно, анкілоз крижово-клубових суглобів виявляють у 10% через 10 років.
– Які обстеження дозволяють виявити анкілозивний спондиліт?
– Найперше ми базуємося на скаргах, результатах об’єктивного обстеження пацієнта. Найосновніше обстеження, яке дозволяє діагностувати анкілозивний спондиліт, це рентген крижово-клубових з’єднань. Якщо є двобічний сакроілеїт другого або третього ступеня, ми відразу можемо запідозрити дане захворювання.
Також про хворобу можуть свідчити лабораторні показники крові – підвищений ШОЄ, анемія, підвищений вміст лужної фосфотази, позитивний аналіз на HLA B-27.
Та все ж основним показником є рентген, не МРТ і не КТ.
– Як лікують анкілозивний спондиліт?
– У першу чергу необхідно навчити пацієнта дотримуватися рухливого способу життя. Корисним для хворих будуть заняття плаванням, лікувальна фізкультура, пілатес. Хворі повинні спати на твердому ліжку з низькою подушкою на ортопедичному матраці. Друге – нестероїдні протизапальні препарати. Третє – це є базова терапія певними препаратами. Четверте – це імунобіологічна терапія. На щастя, в даний час є ліки, які можуть привести дане захворювання в ремісію.
На жаль, повного вилікування досягнути не можливо.
– Які можуть бути ускладнення від анкілозивного спондиліту?
– До ускладнень належать переломи хребта (особливо шийного відділу), фіброз легень, виникнення аортальної недостатності серця, амілоїдоз нирок(порушення білкового обміну з відкладенням у тканинах специфічного глікопротеїну), запалення передміхурової залози.
– Чи існує профілактика захворювання?
– Як такої профілактики автоімунних захворювань немає. Основне: здоровий спосіб життя, адекватне фізичне навантаження, рухова активність. Обов’язково – відмова від паління!
– Чому пацієнтам варто обрати для обстеження та лікування “Мед-Атлант”?
– Наша консультація обовʼязково потрібна, якщо у молодої людини без причини і раптово зʼявляється біль у нижній частині спини, сідницях, яка триває більше як трьох місяців. Якщо біль триває в другій половині дня, особливо вночі, або змушує пацієнта прокинутися. Коли біль зменшується при фізичних навантаженнях і відновлюється в стані спокою.
Якщо біль у спині не повʼязаний з нашою сферою роботи, то ми можемо у межах клініки перенаправити до потрібного спеціаліста.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
*партнерська публікація